Enkoder inkrementalny

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
elmo02
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 13 lut 2013, 23:17
Lokalizacja: Plock

Enkoder inkrementalny

#1

Post napisał: elmo02 » 10 cze 2017, 10:45

Witam, posiadam enkoder http://www.einformatyka.pl/wobitcompl/d ... mol300.pdf
wersja mol 305 i o ile kanały A i B coś tam działają, nie posiadam oscyloskopu i podłączenie miernika daj efekt skakania napięcia czyli "coś się dzieje" tak kanał C milczy a powinien raz na 360 st. dać znać... Może chodzi o sposób odczytywania, trzeba zastosować jakiś układ?



Tagi:


suj
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 158
Rejestracja: 13 mar 2008, 00:42
Lokalizacja: Koszalin

#2

Post napisał: suj » 10 cze 2017, 10:56

Piszesz, że nie masz oscyloskopu i sprawdzasz miernikiem. To przyjrzyj się w dokumentacji jaką szerokość ma impuls na wyjściu C. Ma on szerokość ½ impulsu A bądź B. Potem podziel sobie 360° przez rozdzielczość swojego enkodera i jeszcze przez 4 i zobaczysz w jakim zakresie kątów musiał byś przez chwilę stabilnie utrzymywać oś, aby było coś widać na wyjściu C. Miernik ma też zazwyczaj jakąś inercję. Kiedyś używało się sond logicznych z detekcją impulsu ale na dzisiaj oscyloskopy tak zeszły pod strzechy, że stały się dostępne praktycznie dla każdego.
W mojej opinii ten impuls tam jest, tylko jest tak wąski że nie możesz w niego trafić.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: strikexp » 10 cze 2017, 11:07

Potrzebna Ci sonda logiczna, nawet taka własnej konstrukcji.
Jako tzw zatrzask służy przerzutnik. Tylko nie pamietam który, ja budowałem zdaje się RS którego schemat masz w wikipedii:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Przerzutnik_typu_RS
Resytory trzeba obliczyć, a za tranzystorem wstawić np diodę LED jako sygnalizator. Najlepiej to złożyć na tzw płytce prototypowej-stykowej. Ale można i zlutować.
W handlu powinny byc też dostepne jakieś gotowe układy scalone.


Autor tematu
elmo02
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 13 lut 2013, 23:17
Lokalizacja: Plock

#4

Post napisał: elmo02 » 10 cze 2017, 11:09

Ok, dzięki jeszcze pokombinuje bo ogólnie strasznie gęsty jest ten enkoder ale próbowałem podłączyć go, żeby maszyna bazowała się na index i puszczałem sekwencje bazowania i obracałem ręką powoli wiem, że mogłem coś spierdzielić w ustawieniach linuxa to raz a dwa za szybko kręciłem ręką 3 coś zle podłączyłem...

[ Dodano: 2017-06-10, 11:28 ]
Żeby nie zakładać nowego tematu wiem, że to nie jest odpowiedni dział ale czy taka konfiguracja w linux cnc

# load encoder stuff
loadrt encoder num_chan=1
loadrt scale count=1
loadrt lowpass count=1
# counter mode
setp encoder.0.counter-mode 1
# 100 counts per encoder rev
setp encoder.0.position-scale 100

# encoder reset control
# hook up motion controller's sync output
net axis.0-index-enable motion.axis.0-index-enable <=> encoder.0.index-enable

# hook up spindle encoder
net axis.0-index parport.0.pin-15-in encoder.0.phase-Z

# count spindle encoder pulses
addf encoder.update-counters base-thread
addf encoder.capture-position servo-thread
addf lowpass.0 servo-thread
addf scale.0 servo-thread

Czy takie coś zda egzamin przy bazowaniu na index?


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#5

Post napisał: InzSpawalnik » 10 cze 2017, 21:25

Zacznij od zrobienia sobie prostego - czytaj taniego oscyloskopu na bazie jakiegokolwiek arduino, moze byc klon.
za pare zlotych bedziesz wiedziec co sie dzieje w ukladach ktore budujesz, enkoder jest jakby na to nie patrzec banalny do zrozumienia i odczytu ale bez wlasciwego przyrzadu pomiarowego .... sam rozumiesz


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: strikexp » 10 cze 2017, 21:35

A testowałeś te Arduinowe oscyloskopy? Jak dla mnie porażka, mniej niż zabawka, ale może nie trafiłem na właściwy.

Ja jak potrzebowałem taniego oscyloskopu do pomiaru przepięć, to kupiłem Hantek 6022BE i sondę która kosztowała prawie tyle co oscyloskop :D
Sam oscyloskop z oryginalnymi sondami kosztuje jakieś 300zł.
Nie mówię że to jest sprzęt warty polecenia. Ale da się nim mierzyć i to najważniejsze. A kosztuje 25% ceny prawdziwego (ale nadal gównianego) oscyloskopu.

A do problemu poruszonego w pierwszym poście. To wystarczy taka sonda logiczna co podałem.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#7

Post napisał: InzSpawalnik » 11 cze 2017, 10:09

Jesli masz pojecie o programowaniu to nawet na najtanszym arduino zrobisz bardzo przyzwoity oscyloskop - jak mowilem temat zostal wielokrotnie opracowany sa tutoriale krok po kroku jak to zrobic. Malo tego, arduino jest pomimo swojej niskiej ceny bardzo zaawansowanym produktem i nie dosc ze masz mozliwosc programowania na bardzo niskim poziomi z dostepem do wszystkich rejestrow to sa jeszcze wersje ktore oferuja bardzo wysokie czestotliwosci, wiec nie za bardzo rozumiem komentarz ze sa do niczego, technologia ktora masz w rekach ( arduino ) jest o dwa poziomy bardziej zaawansowana niz uklady logiczne w wielu profesjonalnych oscyloskiopach, do badania stanow w amatorskich konstrukcjach enkoderow ... wystarczy z nawiazka.


Autor tematu
elmo02
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 128
Rejestracja: 13 lut 2013, 23:17
Lokalizacja: Plock

#8

Post napisał: elmo02 » 11 cze 2017, 11:40

Możliwe, że z arduino dało by się zrobić jakiś prosty oscyloskop lecz w tym momencie nie jest mi to potrzebne gdyż chodziło mi o sprawdzenie szybkie i bez dodatkowych urządzeń, enkoder zakładam że sprawny jest skoro czyta kanały A B i przy bardzo wolnym poruszaniu przy kanale C napięcie w jednym momencie skacze więc teraz pozostaje konfiguracja w linux


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

#9

Post napisał: strikexp » 11 cze 2017, 20:18

InzSpawalnik pisze:Jesli masz pojecie o programowaniu to nawet na najtanszym arduino zrobisz bardzo przyzwoity oscyloskop
Bzdura, poczytaj sobie jak działa oscyloskop.
Zrobienie oscyloskopu to naprawdę kawał roboty. A i tak wyjdzie jedynie zabawka. Testowałem kilka takich projektów i żaden nie nadawał się do użytku. Jeśli budżetowy oscyloskop to tylko Hantek.


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#10

Post napisał: InzSpawalnik » 13 cze 2017, 19:17

Skoro tak mowi expert to tak musi byc

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”