Strona 1 z 1
Kolejność włączania zasilania
: 14 gru 2007, 23:00
autor: cempulik
Mam płyte główną SSK-MB i przy starych sterownikach SSK-B01 musiałem włączać najpierw zasilanie 12V płyty głównej (elektronika sterowników była zasilana z płyty głównej). Dopiero potem było uruchamiane "zasilanie do silników"
Czy przy sterownikach 4.2 A i płycie SSKMB jest możliwe włączanie napięcia do sterowników jak i 12V do elektroniki bez obawy że coś nieoczekiwanego się stanie ? ( np spalenie sterownika lub czy na wejściu sterownika "Enable" będzie 0 lub 1)
Dzięki za odpowiedzi
: 15 gru 2007, 18:20
autor: webserver
Generalnie powinno sie najpierw załączać logikę a później układ mocy

: 15 gru 2007, 18:29
autor: pukury
witam !! dodam dla jasności że wyłączać się powinno w odwrotnej kolejności - najpierw zasilanie silników a następnie logiki . są do tego układy - zrobiłem jeden ale nikt nie był zainteresowany

pozdrawiam !!
: 16 gru 2007, 11:52
autor: Leoo
Generalnie stosowanie takich układów nie jest zbyt popularne. Rozwiązanie było stosowane np. w akustycznych wzmacniaczach audio produkcji Kasprzaka, do zabezpieczenia zespołów głośnikowych. Można je użyć do włączania zasilania silników. Jednak w obwodzie, w którym płynie suma prądów wszystkich silników, trzeba zastosować klucz tranzystorowy lub mocny przekaźnik.
Analizując stany nieustalone układów zasilających okazuje się, że zasilacze z transformatorami toroidalnymi dużej mocy, z zainstalowanym modułem softstartu mają z zasady opóźnione pojawienie się napięcia silników względem napięcia logiki. Problem może jedynie wystąpić w chwili wyłączania zasilania. W związku z tym, że logika pobiera bardzo mało prądu w stosunku do silników, przy jednoczesnym wyłączeniu, napięcie silników spadnie znacznie szybciej niż logiki. Warunkiem gwarantującym odpowiednią kolejność rozładowania szyn zasilania jest wyłączanie sterowania kiedy silniki są w stanie trzymania, wejście ENABLE w stanie aktywnym.
Sterowania mniejszej mocy, bez softstartu, działają równie poprawnie przy włączaniu zasilania, gdyż duże pojemności filtrujące napięcie silników powodują wystarczające opóźnienie względem napięcia logiki.
: 17 gru 2007, 13:16
autor: Zbych07
pukury pisze:zrobiłem jeden ale nikt nie był zainteresowany
Jestem zainteresowany

: 17 gru 2007, 15:54
autor: pukury
witam !! Ha ! ha ! - muszę poszukać na dysku - mam gdzieś projekt pcb . zrobiłem sobie ( że tak powiem ) wersję " beta " i również powinna gdzieś być w szafie . jak chcesz to poszukam . pozdrawiam !!
: 19 gru 2007, 09:34
autor: Zbych07
pukury pisze:jak chcesz to poszukam
Jeśli to nie jest duży problem.
Akurat muszą coś takiego zrobić. Wcześniej zrobiłem jakiś patent własny połączenie ( układu miękkiego startu toroida i dodatkowego przekaźnika) . Zasilanie końcówki mocy ( silników ) jest możliwe
tylko wtedy gdy jest już 12V na logice. Efekt przy włączaniu jest ok. przy wyłączaniu już gorzej ( odcinane praktycznie jednocześnie). Efekt dodatkowy - gdy gdzieś wywieje 12V zasilające logikę to zasilanie silników też się wyłączy , co jest chyba niemniej ważne od kolejności załączania.
..... Tak mi się skojarzyło , że wystarczy dodać większy elektrolit przy zasilaniu logiki i kolejność przy wyłączaniu będzie zgodna z sugestią jaką podał
pukury 
: 19 gru 2007, 14:37
autor: pukury
witam !! znalazłem jedynie wersją wstępną płytki - trzeba ją nieco " zoptymalizować "

. mogę dołączyć jako zip ( plik PCB - traxmaker ) . nie mam niestety możliwości zapisać inaczej . sprawę rozwiązałem nieco inaczej . zasilanie logiki wynosi 5V ( nie 12 i dopiero stabilizator ) .
na płytce jest od razu soft - start ( klasyczny układ ) . mogę z ciekawości skończyć to co mam na płytce i sprawdzić . akurat będą święta i trochę czasu . schematu niestety nie mam - był na jakiś karteczkach i poszedł sobie w śmieci . pozdrawiam !!