Kolejność włączania zasilania

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
cempulik
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 19 kwie 2006, 16:44
Lokalizacja: Bytom

Kolejność włączania zasilania

#1

Post napisał: cempulik » 14 gru 2007, 23:00

Mam płyte główną SSK-MB i przy starych sterownikach SSK-B01 musiałem włączać najpierw zasilanie 12V płyty głównej (elektronika sterowników była zasilana z płyty głównej). Dopiero potem było uruchamiane "zasilanie do silników"

Czy przy sterownikach 4.2 A i płycie SSKMB jest możliwe włączanie napięcia do sterowników jak i 12V do elektroniki bez obawy że coś nieoczekiwanego się stanie ? ( np spalenie sterownika lub czy na wejściu sterownika "Enable" będzie 0 lub 1)

Dzięki za odpowiedzi



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 15 gru 2007, 18:20

Generalnie powinno sie najpierw załączać logikę a później układ mocy :)
Pozdrawiam PlotComplex.com


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#3

Post napisał: pukury » 15 gru 2007, 18:29

witam !! dodam dla jasności że wyłączać się powinno w odwrotnej kolejności - najpierw zasilanie silników a następnie logiki . są do tego układy - zrobiłem jeden ale nikt nie był zainteresowany :lol: pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 16 gru 2007, 11:52

Generalnie stosowanie takich układów nie jest zbyt popularne. Rozwiązanie było stosowane np. w akustycznych wzmacniaczach audio produkcji Kasprzaka, do zabezpieczenia zespołów głośnikowych. Można je użyć do włączania zasilania silników. Jednak w obwodzie, w którym płynie suma prądów wszystkich silników, trzeba zastosować klucz tranzystorowy lub mocny przekaźnik.
Analizując stany nieustalone układów zasilających okazuje się, że zasilacze z transformatorami toroidalnymi dużej mocy, z zainstalowanym modułem softstartu mają z zasady opóźnione pojawienie się napięcia silników względem napięcia logiki. Problem może jedynie wystąpić w chwili wyłączania zasilania. W związku z tym, że logika pobiera bardzo mało prądu w stosunku do silników, przy jednoczesnym wyłączeniu, napięcie silników spadnie znacznie szybciej niż logiki. Warunkiem gwarantującym odpowiednią kolejność rozładowania szyn zasilania jest wyłączanie sterowania kiedy silniki są w stanie trzymania, wejście ENABLE w stanie aktywnym.
Sterowania mniejszej mocy, bez softstartu, działają równie poprawnie przy włączaniu zasilania, gdyż duże pojemności filtrujące napięcie silników powodują wystarczające opóźnienie względem napięcia logiki.


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#5

Post napisał: Zbych07 » 17 gru 2007, 13:16

pukury pisze:zrobiłem jeden ale nikt nie był zainteresowany
Jestem zainteresowany :mrgreen:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#6

Post napisał: pukury » 17 gru 2007, 15:54

witam !! Ha ! ha ! - muszę poszukać na dysku - mam gdzieś projekt pcb . zrobiłem sobie ( że tak powiem ) wersję " beta " i również powinna gdzieś być w szafie . jak chcesz to poszukam . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares


Zbych07
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1479
Rejestracja: 21 cze 2006, 23:26
Lokalizacja: Pruszków

#7

Post napisał: Zbych07 » 19 gru 2007, 09:34

pukury pisze:jak chcesz to poszukam
Jeśli to nie jest duży problem. :mrgreen:
Akurat muszą coś takiego zrobić. Wcześniej zrobiłem jakiś patent własny połączenie ( układu miękkiego startu toroida i dodatkowego przekaźnika) . Zasilanie końcówki mocy ( silników ) jest możliwe tylko wtedy gdy jest już 12V na logice. Efekt przy włączaniu jest ok. przy wyłączaniu już gorzej ( odcinane praktycznie jednocześnie). Efekt dodatkowy - gdy gdzieś wywieje 12V zasilające logikę to zasilanie silników też się wyłączy , co jest chyba niemniej ważne od kolejności załączania.
..... Tak mi się skojarzyło , że wystarczy dodać większy elektrolit przy zasilaniu logiki i kolejność przy wyłączaniu będzie zgodna z sugestią jaką podał pukury :wink:


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#8

Post napisał: pukury » 19 gru 2007, 14:37

witam !! znalazłem jedynie wersją wstępną płytki - trzeba ją nieco " zoptymalizować " :lol: . mogę dołączyć jako zip ( plik PCB - traxmaker ) . nie mam niestety możliwości zapisać inaczej . sprawę rozwiązałem nieco inaczej . zasilanie logiki wynosi 5V ( nie 12 i dopiero stabilizator ) .
na płytce jest od razu soft - start ( klasyczny układ ) . mogę z ciekawości skończyć to co mam na płytce i sprawdzić . akurat będą święta i trochę czasu . schematu niestety nie mam - był na jakiś karteczkach i poszedł sobie w śmieci . pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”