Hamowanie silnika

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#31

Post napisał: mc2kwacz » 30 wrz 2015, 21:28

Temat z 20 września, sprzed 9 dni. Ileż można? W 9 dni można zaprojektować, wykonać i uruchomić prototypowy kompletny gotowy niskonapięciowy driver silnika dc typu serwo, profesjonalny, od podstaw, z kompletną dokumentacją. A tu trwa pitolenie o hamowaniu :)

Albo się mniej więcej wie w czym rzecz i się robi, albo się nie wie i się nie robi wcale. Taka zasada, uważam że dobra. Jak się nie wie w czym rzecz, należy zacząć od literatury i podstaw elektroniki (czy też raczej elektrotechniki) a nie od pytania na forum "jak".
Pomaganie pomaganiem a robienie za kogoś, czy też podawanie gotowca, to już zupełnie co innego.

Forum = zbiorowa NIEświadomość :)



Tagi:


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#32

Post napisał: ma555rek » 30 wrz 2015, 22:50

Wiesz kwaczu , z przyjemnością czytam różne Twoje posty często w tematach ogólnych gdzie z jeszcze większą uciechą widzę odpowiedzi z tak kompletnym brakiem zrozumienia tego co napisałeś że aż wielkim się czuje.
Skoro tyle miału wokoło a jednak się utrzymują...
Niemniej czemu piszesz w temacie absolutnie merytorycznym?.
Bo kolega autor właściwie czeka na konkret, ja zresztą też- ten prosty schemacik - bo jak dotąd to popieram przekaźnik.
Brak zdecydowanej pomocy uruchamia u innych farmazony i jednak słuszną krytykę ( ja ją przyjąłem)
Wiem ale nie powiem?
Normalnie Boski Wacek.

[ Dodano: 2015-09-30, 23:10 ]
kol Pukury mnie zawstydził
tu masz start/stop z zatrzymaniem na wylączniku krańcowym i hamowaniem silnika dla biegu nawrotnego
Przekaźniki dla 150W silnika wystarczą chamskie R15 na rok pracy
Obrazek
Pasjonat

Awatar użytkownika

Autor tematu
adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 10
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#33

Post napisał: adam Fx » 30 wrz 2015, 23:20

Takie rozwiązanie jest OK?

sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#34

Post napisał: mc2kwacz » 30 wrz 2015, 23:28

Kolego marku, zmęczył mnie autor wątku tym, że zamiast od razu napisać o co chodzi i w istotnych szczegółach podać konkrety, co parę postów (godzin) uzupełnia swoją wypowiedź. Kto ma czas to czytać, zaśmiecać sobie głowę odświeżaniem potrzeb autora? Ja akurat nie i dlatego się merytorycznie wyłączam w takich przypadkach. Tym bardziej że z mojego punktu widzenia nadal brak kompletu danych.

Poza tym uważam, że forum jest do udzielania ogólnych wskazówek a nie podawania kompleksowych szczegółowych rozwiązań. Choćby dlatego że przygotowanie kompleksowej odpowiedzi kosztuje tyle czasu (pieniędzy), że jest to z mojego punktu więcej warte niż cały problem autora, często z jego urządzeniem razem wzięte. Wskazówki powinny pytającemu wystarczyć a jeśli nie starczają to znaczy że w ogóle nie powinien podejmować się problemu z którym przyszedł. Bo nawet trudno określić do jakiego poziomu trzeba mu wyłożyć szczegóły takiego czy innego rozwiązania, żeby nie popełnił błędów mniej lub bardziej oczywistych.

P.S.
Automatyka na przekaźnikach w 21 wieku, to bezsensowne proszenie się o kłopoty. Tak się robiło KIEDYŚ, z braku innych możliwości.

P.S.2
Oczywiście że tak jest ok. Takie rozwiązanie daje jeszcze dodatkowe możliwości jak hamowanie aktywne. Tylko trzeba umieć wysterować górne tranzystory. No i zbudować sterowanie mostka pewnie zabezpieczające przed zwarciem niszczącym (o ile wydajność zasilacza do tego może doprowadzić) w gałęziach bocznych.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#35

Post napisał: ma555rek » 30 wrz 2015, 23:34

mc2kwacz pisze:Automatyka na przekaźnikach w 21 wieku, to bezsensowne proszenie się o kłopoty
To rozwiązanie za 30 zł i godzinę elektromontowania - blacha, podstawka śrubka ale wszystko oczywiste. W dobie 21wieku krzywki też są nadal znakomite a nie tylko CNC i CNC.
Na półprzewodnikach min 5 godz.

[ Dodano: 2015-09-30, 23:44 ]
adam Fx pisze:Takie rozwiązanie jest OK?
teoretycznie tak
Wiecej do zatrzymania wystarczy wyłączyć tylko górny klucz i poczekać z dolnym aż silnik się zatrzyma.
Ale albo będziesz miał absolutną pewność działania sterowania które nie właczy kluczy na wprost albo zabezpieczysz mostek sprzętowo przed zwarciem - typu blokada bocznymi tranzystorami wzajemnie wyłączającymi górne tranzystory.
Jeden minus mostka.
Rozładowanie jest przez diodę czyli zawsze resztkowe napięcie z diody łagodzi efekt. Zatrzymanie się lekko ciąąąąągnie.
Będziesz rozładowywał indukcyjność silnika pędzoną inercja - różne piki się dzieją więc jeszcze parę dyskretnych zenerek do zabezpieczenia kluczy.
Ale spróbować warto, coś w głowie zostanie.

[ Dodano: 2015-09-30, 23:47 ]
ooo kol mc2kwacz właściwie mnie ubiegł :wink:
Pasjonat


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#36

Post napisał: pukury » 30 wrz 2015, 23:54

witam.
no proszę - o czymś takim jak w fotce pisałem.
przepuszczanie przez dolne otwarte ( dla prądu ) tranzystory.
więc jednak widziałem tranzystor o 3 nogach.
powiem więcej widziałem i mam tranzystory o 4 nogach :shock:
a o trudności sterowania takiego wynalazku ?
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#37

Post napisał: mc2kwacz » 30 wrz 2015, 23:54

Nie ma żadnego rozładowania przez diodę i nie potrzeba żadnych zenerek. Diody w strukturach mosfetów mają szansę przewodzić wyłącznie kiedy przynajmniej jedna z połówek mostka jest całkowicie nieaktywna. Przy prawidłowym sterowaniu taki stan trwa co najwyżej pojedyncze mikrosekundy podczas przełączenia - zależnie od tranzystorów i budowy sterowania.

P.S. tranzystory miewają od 2 do 7 nóg :) Ale wyprowadzenia zawsze 3, bo tranzystor to TRIODA. W szczególnych wypadkach 4, ale nie do zastosowań w układach interesujących na tym forum :)


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 10
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

#38

Post napisał: ma555rek » 01 paź 2015, 00:03

Właściwie tego co powyżej to nie rozumiem
jeżeli nie przez diodę to którędy
Pasjonat


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#39

Post napisał: mc2kwacz » 01 paź 2015, 00:36

To chyba ja nie rozumiem czego nie rozumiesz :)
Dioda może przewodzić (może, bo tylko w jedną stronę) wtedy kiedy tranzystor jest otwarty. Kiedy jest zamknięty - nie może.
Nie wiem co tu może być niejasne. Obrazek tłumaczy jak to działa i którędy co płynie.
Polecam charakterystyki tranzystorów mos, do przeanalizowania, bo chyba tu tkwi przyczyna nierozumienia.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 7609
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#40

Post napisał: pukury » 01 paź 2015, 09:17

witam.
o czteronożnych tranzystorach napisałem żeby się pochwalić jaki to jestem bywały :lol:
a że bf966 ( na przykład ) nie jest do zastosowania w tym momencie to i prawda.
pozdrawiam.
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”