Strona 1 z 1
bazowanie - czyjnik indukcyjny
: 27 gru 2014, 16:45
autor: amnon
Witam,
Mam dwa czujniki jeden PNP NO a drugi NPN NO, chciałbym je zastosować do bazowania grawerki, czy jest możliwe podłączenie ich równolegle tak aby po najechaniu jednego z czujników został podany sygnał że jedna z osi została zabazowana?.
Pozdrawiam
Amnon
: 28 gru 2014, 14:41
autor: ezbig
Po pierwsze, krańcówki indukcyjne to nie zwykłe włączniki i nie da się ich łączyć równolegle, czy szeregowo. Typowe krańcówki indukcyjne mają jedno wyjście, tak więc nawet jak by się uparł, to jest to fizycznie nie możliwe.
Po drugie, jeśli już łączyć (sumować) sygnały wyjściowe to na pewno nie npn z pnp, tylko albo npn z npn lub pnp z pnp. Połączenie bezpośrednio wyjść krańcówek npn i pnp spowoduje odparowanie obu w momencie jednoczesnego zadziałania, bo powstanie zwarcie na ich zasilaniu.
Po trzecie, po co takie łączenie? Nawet jak poradzisz sobie z problemem zwarcia za pomocą oporników, to czy potrzebujesz w takiego sposobu działania? Jedna krańcówka (npn) łączy do masy w momencie zadziałania, a druga (pnp) do + zasilania. Jak zadziałają razem będziesz miał trzeci stan lub priorytet + lub masy (zależy jak to podłączysz).
: 28 gru 2014, 20:08
autor: amnon
Witam,
Dzięki za wyjaśnienie, czujniki zastosowałem wyłącznie do bazowania, nie jako wyłączniki krańcowe.
Pozdrawiam
Amnon
: 28 gru 2014, 23:35
autor: ezbig
amnon pisze:czujniki zastosowałem wyłącznie do bazowania, nie jako wyłączniki krańcowe.
To akurat jest sprawa drugorzędna, która określa tylko funkcję krańcówki w układzie, a nie sposób jej działania. Napisz co chcesz osiągnąć, bo mogę się tylko domyślać.
: 29 gru 2014, 16:52
autor: amnon
Witam,
Moim zamiarem jest użycie czyjników do zabazowania maszyny (daję Ref all home) i maszynka zamiast na krancówkach bazuje na czujnikach.
Pozdrawiam
Amnon
: 29 gru 2014, 17:19
autor: ezbig
amnon pisze:Moim zamiarem jest użycie czyjników do zabazowania maszyny (daję Ref all home) i maszynka zamiast na krancówkach bazuje na czujnikach.
Czujnik to czujnik, a "krańcówka" to coś co jest na krańcu. Może to być również czujnik indukcyjny, optyczny, mechaniczny lub cokolwiek innego. "Krańcówka" to tylko potoczna nazwa ogólna i specjalnie mocno nie jest przywiązana do określonego urządzenia. Raczej jest to funkcja wynikająca z położenia czujnika w układzie. To tak w kwestii językowej.
Moje pytanie bardzie tyczyło się tego, co chcesz osiągnąć łącząc różne krańcówki na jednym wejściu? (tak to zrozumiałem z pierwszego postu) To, że chcesz użyć do bazowania "krańcówki" indukcyjne chyba nie stanowi problemu. Problem może wynikać jedynie z konstrukcji płyty głównej. Nie każda pozwala na dowolność typu krańcówek indukcyjnych. Jedne wymagają NPN inne PNP, a są też uniwersalne. Te uniwersalne wymuszają jednak odmienne podłączenie w zależności o typu krańcówki (inaczej nie będą wcale działać).