Rozpoznanie silnika i dobór zasilacza

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
el_gringo_dado
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 sie 2012, 17:00
Lokalizacja: Poland

Rozpoznanie silnika i dobór zasilacza

#1

Post napisał: el_gringo_dado » 18 gru 2014, 01:27

Witam wszystkich forumowiczów.

Zwracam się do was z uprzejmą prośbą o dwie rzeczy.

Po pierwsze, chodzi o rozpoznanie silnika krokowego i jego parametrów. Oznaczenie silnika to FL57STH76-4008A-L, wychodzi z niego 8 kabli.. Odnalazłem serię silników FL57STH76, ale mojego nie było wśród nich a mam w maszynie 4 takie. Dodaję fotkę naklejki na tym silniku, może to w czymś pomoże.

Obrazek



Druga sprawa, powiązana z silnikiem, to kwestia doboru nowego źródła zasilania. Wiem, że zasilacz impulsowy to nie jest najlepszy pomysł, ale tak właśnie było do tej pory doprowadzone zasilanie i tak chcę pozostawić. Odziedziczyłem niesprawny sprzęt i chciałbym go reanimować możliwie niskim kosztem. Maszynę dostałem za grosze, uruchamia się, wiązka lasera (ploter CO2) jest generowana ale silniki stoją. Sprawdzając miernikiem, prąd do zasilacza dociera, ale już z niego nie wychodzi, więc to będzie pierwsza część jaką wymienię.

Teraz tak, są 4 szt. silników takich jak prosiłem o rozpoznanie, jeden to oś X, drugi oś Y i dwa na oś Z. Oś X obsługuje sterownik SSK-B03 (M542-05), oś Y drugi taki sam, natomiast oś Z SSK-B06 (M860). Z tego co wyczytałem z tabliczki znamionowej zasilacza to siedział tam 40V 10A. Teraz pytanie, czy nada się tutaj 36V 10A, czy iść w 48V 10A?

Nie znając dokładnych danych silników nie jestem w stanie wyliczyć mocy potrzebnej, dlatego proszę o pomoc.



Tagi:


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#2

Post napisał: krzysiekgrab » 18 gru 2014, 08:43

Silniki są 8 przewodowe, więc trzeba zobaczyć jak zostały połączone ich uzwojenia. dla połączenia szeregowego prąd będzie wynosił 2.8A, dla równoległego 5.6A. IMO 10A nawet dla połączeń szeregowych uzwojeń 4 silnków to stanowczo za mało. musi być przynajmniej z 15A przy zasilaczu impulsowym. Sądzę, że w osi Z może być połączenie równoległe - mocniejsze sterowniki. dla bo3 dać oddzielny zasilacz impulsowy na napięcie ok 40V, dla b06 ek można dać 48V.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rozpoznanie silnika i dobór zasilacza

#3

Post napisał: zacharius » 18 gru 2014, 08:49

el_gringo_dado pisze: Nie znając dokładnych danych silników nie jestem w stanie wyliczyć mocy potrzebnej, dlatego proszę o pomoc.
to co jest potrzebne do obliczenie jest na tabliczce znamionowej silnika - czyli 4A pewnie na fazę, to raz. tak jak kolega wyżej pisze można łączyć na dwa sposoby. przy szeregowym
połączeniu 3ch i równoległym czwartego policzmy z grubsza potrzebny prąd - (3x2A +2x8A)x0,8 = 17,6 A wiec tej dyszki tak jakby za mało jest
czy 40 czy 36 wolt nie widzę jakiejś rażącej różnicy, minimalnie ucierpi dynamika silników. 48 już może być za dużo
dlaczego impulsowy jest be? ja mam od paru lat i chwale sobie.
tak czy siak pierwsze to trzeba obadać jak są podłączone silniki, drugie odpiąć zasilacz od odbiorników i wtedy zobaczyć czy coś na nim jest, może jest przeciążony lub któryś sterownik daje zwarcie i zasilacz się wyłącza
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
el_gringo_dado
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 sie 2012, 17:00
Lokalizacja: Poland

#4

Post napisał: el_gringo_dado » 18 gru 2014, 10:24

drugie odpiąć zasilacz od odbiorników i wtedy zobaczyć czy coś na nim jest, może jest przeciążony lub któryś sterownik daje zwarcie i zasilacz się wyłącza
Jeśli masz tu na myśli odłączenie sterowników od zasilacza i sprawdzenie czy wychodzi z niego prąd to już to zrobiłem i nie wychodzi.
tak czy siak pierwsze to trzeba obadać jak są podłączone silniki
Z tego co widzę po okablowaniu, to idzie to tak:

oś X: silnik -> sterownik -> zasilacz
oś Y: silnik -> sterownik -> zasilacz
oś Z: silnik + silnik (zlutowane wiązki) -> sterownik -> zasilacz

Nie wiem jak jest podłączone uzwojenie. Zakładam że w wypadku opisanym powyżej oś X i oś Y to połączenia szeregowe, a oś Z równoległe. W taki razie, jeśli dobrze liczę, (2x2.8A + 8A)x0.8 daje 10.88A, czyli wciąż zasilacz 10A jest do tego za słaby. Dobrze myślę?

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#5

Post napisał: zacharius » 18 gru 2014, 10:39

ooo dziwne ze silnik podłączony jest sterownika. naprawdę? :shock: :shock:

to był sarkazm. a podstawowe pytanie było jak jest podłączony.
(2x2.8A + 8A)x0.8 daje 10.88A to tych silników jest 3 czy 4 w końcu. tak czy siak 10ka jest słabawy, lepiej mieć parę tych amperów więcej bo i mniej będzie się grzał zasilacz i w razie chwilowego zapotrzebowania na prąd masz zapas.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Autor tematu
el_gringo_dado
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 10
Rejestracja: 21 sie 2012, 17:00
Lokalizacja: Poland

#6

Post napisał: el_gringo_dado » 18 gru 2014, 10:47

Dlatego zapytałem czy myślę dobrym tokiem. Silniki są 4, podłączone jak opisałem wyżej. Jak widać popełniłem błąd w liczeniu i prosiłbym o jego korekcję.

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#7

Post napisał: zacharius » 18 gru 2014, 10:57

nie da się poprawić bez wiedzy jak dokładnie jest podłączony każdy silnik.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#8

Post napisał: krzysiekgrab » 18 gru 2014, 11:07

Z doświadczenia wiem, że przy zasilaczu impulsowym nie powinno się stosować obniżenia 70-80% wartości prądu, a wydajność takiego zasilacza powinna być przynajmniej równa, a najlepiej większa od od sumy prądów wszystkich silników.
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”

Programowanie sterowników PLC Fatek, HMI Weintek, sterowniki maszyn CNC, Mach3;

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”