Obroty silnika na komputerze.

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
RobiszToŹle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 291
Rejestracja: 12 lip 2013, 15:53
Lokalizacja: wziąć na cnc?

Obroty silnika na komputerze.

#1

Post napisał: RobiszToŹle » 04 cze 2014, 19:58

Witam.

Nie wiedziałem jak nazwać temat więc jest jak jest.
Chodzi mi o to że chciałbym zrobić jakoś tak żeby na komputerze przez własnoręcznie napisany ''program'' odczytywać obroty silnika czy też innej części obrotowej.
Problem polega na tym że nie wiem jak podłączyć czujnik do komputer.
Poszukałem troszkę w internecie i myślę że najlepiej nada się czujnik halla.
Tylko co dalej, jak go podłączyć, z elektroniki jestem noga, ale wystarczy mnie nakierować :wink:

Liczę na waszą pomoc



Tagi:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: Obroty silnika na komputerze.

#2

Post napisał: Hrumque » 04 cze 2014, 21:28

RobiszToŹle pisze:Witam.

Nie wiedziałem jak nazwać temat więc jest jak jest.
Chodzi mi o to że chciałbym zrobić jakoś tak żeby na komputerze przez własnoręcznie napisany ''program'' odczytywać obroty silnika czy też innej części obrotowej.
Problem polega na tym że nie wiem jak podłączyć czujnik do komputer.
Poszukałem troszkę w internecie i myślę że najlepiej nada się czujnik halla.
Tylko co dalej, jak go podłączyć, z elektroniki jestem noga, ale wystarczy mnie nakierować :wink:

Liczę na waszą pomoc
Przede wszystkim - powiedz jaki zakres obrotów chcesz mierzyć (i/lub - czego). Bo trochę inaczej by się podeszło do tematu pomiaru obrotów silnika spalinowego, trochę inaczej turbiny gazowej, a trochę inaczej też do pomiaru jakiegoś wolnobieżnego czegoś...

Po drugie - co chcesz uzyskać, oprócz tego że "odczytywać przez program" ?

Wersja najprostsza - tak jak napisałeś - halotron - z wentylatorka komputerowego ;) I podłączasz go do płyty głównej, jeśli masz tam jakieś wejście na dodatkowy wentylator, takie 3pin (lub 4 pin), i dowolny program (lub swój własny) do pomiaru/wyświetlania obrotów wentylatorów (speedfan czy coś takiego). Dokładność taka sobie, skala ~100-200 - 8000rpm może
Wersja najmądrzejsza, to jakiś mały procesorek (pic/avr attiny) i połączenie z PC po RS232/usb - procesor sam z siebie mierzy obroty - tzn zlicza impulsy (np z tego halotronu, albo czujnika optycznego, czy co tam wdrożysz) na sekundę/częstotliwość, lub przy niskich obrotach - czas między impulsami, i przelicza na obroty RPM, i wysyła co zadany czas na UART, przez co masz na PC po prostu do odebrania z COMx i wyświetlenia czysty tekst...


Autor tematu
RobiszToŹle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 291
Rejestracja: 12 lip 2013, 15:53
Lokalizacja: wziąć na cnc?

#3

Post napisał: RobiszToŹle » 05 cze 2014, 21:18

Dzięki za informacje, chodziło mi bardziej o coś dokładnego, czyli mam szukać informacji na temat pic/avr attiny ? :oops:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 05 cze 2014, 23:43

RobiszToŹle pisze:Dzięki za informacje, chodziło mi bardziej o coś dokładnego, czyli mam szukać informacji na temat pic/avr attiny ? :oops:
No nadal nie wiemy co oznacza dla ciebie "coś dokładnego". Jeśli chcesz mierzyć (z metrologiczną dokładnością) obroty, znaczy że musisz podejść do tematu metrologicznie, podzielić system na części:

- twój obiekt, którego obroty chcesz mierzyć... Musisz dodać jakiś charakterystyczny znak na nim, który pozwoli ci te obroty mierzyć. Może to być biała kropka i czujnik odbiciowy który jej przejście zarejestruje, może być szczelina w tarczy (lub wiele szczelin, takie typowe kółko enkodera) i czujnik szczelinowy (fotobariera, jak od kółka w myszce), może być "znak" magnetyczny (występ na metalowym kole, lub element magnetyczny przyczepiony na obwodzie) i do kompletu czujnik halotronowy lub po prostu cewka (wykrywający zmianę pola magnetycznego, gdy przechodzi obok metal/magnes - jak w samochodowych czujnikach położenia wału) itd metody zamiany obrót > impuls elektryczny

- pomiar tych (już elektrycznych) impulsów. I tutaj jak pisałem - musisz się zdecydować jaki zakres obrotów mierzysz, z jaką rozdzielczością, i jak często chcesz mieć wynik (albo
- jak często te obroty się zmieniają, czy możesz czekać 1 czy 10s na wynik, czy co 0.01s musisz mieć aktualny) itd. Jeśli prędkość pomiaru nie jest istotna, a obroty są znaczne - to możesz zliczać impulsy (obroty) i podliczać ile ich jest na np sekundę lub minutę (im dłuższy czas - tym większa dokładność). Jeśli obroty są niewielkie, albo potrzebujesz szybko wynik - to nie mierzysz liczby impulsów/przez czas, tylko liczysz czas T ("zegarkiem" w komputerze/mikrokontrolerze) między kolejnymi impulsami, a 1/T = f [Hz] = obroty (znaczy ilość impulsów na sekundę). Do samego zliczania tego czasu lub częstotliwości możesz zaprząc nawet "farbryczny" miernik częstotliwości/okresu, a te bywają z wyjściem na komputer, jeśli wynik nadal chcesz mieć na PC ... Albo możesz napisać prosty programik na AVR, jak wcześniej pisałem...

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

#5

Post napisał: grg12 » 06 cze 2014, 09:31

Coś mi się zdaje że zanim kolega nauczy się programować mikrokontrolery uzbiera na jakiś tachometr z wyjściem na komputer np. RM-1501 ( http://www.tes.com.tw/rm-1500.htm ). Dziwne tylko że google nie znajduje nic po polsku (zapytanie "obrotomierz RS232") poza paroma projektami do samodzielnego wykonania.
Co do samodzielnego wykonania - parę miesiecy temu budowałem pilota generującego sygnał dla sterownika silnika BLDC i wyświetlającego aktualne obroty (bez wyjścia na komputer). Wbrew pozorom nie było to takie łatwe - mimo że mam pod ręką sporo sprzętu pomiarowego i trochę wiedzy elektronicznej. Np. długo walczyłem z niestabilnymi wynikami pomiarów zanim się zorientowałem że to nie mój program wariuje tylko sygnał z czujnika odbiciowego jest bardzo zaszumiony ("łapanie" odbicia na sciankach nakrętki sześciokątnej nie bardzo działa, nawet jeśli namaluje się na nich białe znaczniki). Krótko mówiąc - jeśli kolega potrzebuje pewnego i dokładnego miernika a z wiedzą elektroniczną krucho - radziłbym kupić gotowe urządzenie.


Autor tematu
RobiszToŹle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 291
Rejestracja: 12 lip 2013, 15:53
Lokalizacja: wziąć na cnc?

#6

Post napisał: RobiszToŹle » 06 cze 2014, 17:27

Hrumque, jak dokładne to ma być to sam nie wiem, dajmy na to że coś się kręci do 10k obr/min czyli ok 166 obr/s i ''to coś'' musiało by to dokładnie zarejestrować.

grg12, uwierz mi że chciałbym kupić gotowe coś, tylko gdzie takie coś znaleźć ?

:cry:


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#7

Post napisał: Hrumque » 06 cze 2014, 18:13

RobiszToŹle pisze:Hrumque, jak dokładne to ma być to sam nie wiem, dajmy na to że coś się kręci do 10k obr/min czyli ok 166 obr/s i ''to coś'' musiało by to dokładnie zarejestrować.

grg12, uwierz mi że chciałbym kupić gotowe coś, tylko gdzie takie coś znaleźć ?

:cry:
http://allegro.pl/miernik-obrotow-tacho ... 78787.html


micro
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 472
Rejestracja: 20 lut 2005, 12:32
Lokalizacja: Poznań

#8

Post napisał: micro » 07 cze 2014, 00:50



Autor tematu
RobiszToŹle
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 291
Rejestracja: 12 lip 2013, 15:53
Lokalizacja: wziąć na cnc?

#9

Post napisał: RobiszToŹle » 07 cze 2014, 12:57

Widzę że tylko jeden model ma możliwośc podłączenia do komputera.
A druga sprawa to jak dokładne są to urządzenia, chodzi o to że jak coś sie obraca no 1564 obr/min to tyle to ma wskazywać.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#10

Post napisał: mc2kwacz » 07 cze 2014, 15:17

Nie ma prostszych do realizacji pomiarów niż pomiary czasu i częstotliwości. W rozsądnym zakresie oczywiście. Można założyć, że w takich prostych urządzeniach do 5-6 cyfr, dokładność zależy wyłączne od rozdzielczości wskazania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”