panel sterujący - przyciski membranowe

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#11

Post napisał: numerek » 04 lut 2014, 20:09

1
o nierdzewny panel się nie kłopocz - zabezpieczymy go że nic nie będzie się brudzić - no na tym się co nieco znam :)

2
co do membran
jeśli mam w maszynie membrany i po 15 latach one nadal działają to chyba nie są takie złe .. :)
ale rację masz że lepiej wykonać coś co można naprawić i będzie hermetyczne
dzięki za linki - poszperam tam może sie co nieco nada

rozumiem z tych linków i z Twojego posta że na płytce są styki a to co wystaje to nakładki ? i to wszystko od spodu przykręcane do panelu wierzchniego ?

jeśli tak to właśnie o te nakładki chodzi aby znaleźć takie jak w panelu Hassa :)

jak pisałem muszę zlecić wykonanie panelu i tu nie ma problemu ale skoro zależy mi na estetyce to ciężka sprawa bo tu trafić w gusta jest niezwykle trudno

a może tak :

panel z wierzchu wygląda na jednolity a pod spodem osobne sekcje nawet membranowe ..?
w razie awarii można wymienić sekcje a koszt wykonania już nie taki straszny



Tagi:


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#12

Post napisał: mc2kwacz » 04 lut 2014, 21:14

Na tamtym filmie to jest chyba "zwykła" klawiatura silikonowa.
Tego nie polecam. Haas może sobie robić. Spieprzy się userowi 1 klawisz za 5 lat (ten najczęściej przyciskany), to mu krzykną 2-3 k$ i już. Nie ich problem :)
Ja też używam klawiatur foliowych (membranowych) od lat. I tyle mogę powiedzieć, że generalnie problemu z nimi nie ma.
Ale:
1. nie są tak obciążane jak klawiatura na maszynie
2. jeśli się czymś zaczepi ostrym albo ciężkim, to klawiatura do wymiany CAŁA
3. brak komfortu używania tradycyjnej klawiatury z wyraźnym skokiem
4. klawiatura jest prawie płaska
5. nie wszystkie klawisze reagują tak samo, chyba że są ze sprężyną, ale wtedy są twarde
6. z czasem kontakty nieco tracą swoje właściwości

Firmy klawiaturowe, w tym LC, robią przeróżne klawiatury. Oraz konstrukcje hybrydowe. Może być tak, że front silikonowy a pod spodem klawiatura membranowa. Może być też tak, że klawiatura silikonowa a pod spodem przewodząca guma jak w pilotach RTV.
W LC mają takie klawiatury "gumkowe " modułowe standardowe. Są klawisze okrągłe, kwadratowe, prostokątne. Pełnokolorowe lub przeźroczyste. Układ ścieżek robi się na PCB, złoci ew węgluje pola kontaktowe, na to idzie rastrowy układ klawiszy, wszystko razem skręca się na ciasną kanapkę. I nawet jakaś tam szczelność jest. Ale czy to się nadaje do "zawodowej" maszyny? Ja bym tek nie robił. No i są to wszystko wyroby do produkcji powtarzalnej, bo samo wdrożenie jest bardzo drogie.

Jeśli gotów jesteś wydać na pojedynczy przycisk ok. 30zł (co wcale nie jest wiele bo przemysłowe 22mm tyle kosztują), i oddzielnie gdzieś zamówić panel z opisem albo zrobić samemu to sugerowałbym porządne oddzielne klawisze mechaniczne stykowe a najlepiej kontaktronowe. Lutowane do pcb.
W każdym razie ja bym pewnie tak zrobił. Na maszynie guzik to musi być guzik a nie jakieś tam lekko wypukłe pole na folii ;)


Autor tematu
numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#13

Post napisał: numerek » 04 lut 2014, 22:53

kwestia zrobienia panelu to zaden problem robimy ich wiele ale usługowo

koszty no cóż zawsze trzeba liczyć się z kosztami jak chodzi o fanaberie :)

może zacznę sprzedawać panele jak będzie ładny funkcjonalny itd :mrgreen:

w każdym razie pójdę chyba w tym właśnie kierunku czyli pcb kontaktron i ew silikon lub folia na wierzchu ale jak pisałem podzielę je na małe sekcje

dzięki za dobrą radę :)


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#14

Post napisał: GumiRobot » 05 lut 2014, 11:01

Czy może o takie membrany chodzi koledze.
Przepona pochodzi prosto z formy i nie ma jeszcze oczyszczonych klawiszy z mgiełki wypływki silikonu.
Wbrew pozorom nie wymaga strasznych nakładów na formę.

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”