Suszarnia z płynną regulacją temperatury

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#11

Post napisał: mc2kwacz » 05 gru 2013, 15:42

I dyplomowany automatyk nie wie, że przy dużej inercji i jednocześnie (prawdopodobnie) dużym wzmocnieniu, układ jest trudny, czyli wymaga regulatora który sobie z tym poradzi? Program pozyskania dyplomu tego nie obejmował?

Rampa to jest tylko wartość dodana w takim regulatorze. Tak samo jak w falowniku: falownik i jego zdolność utrzymywania stałych obrotów, szybkiego przyspieszania i hamowania to jedno, a umiejętność zadawania obrotów po rampie to drugie, rzecz niezależna.

Jeśli do trudnego obiektu założysz byle jaki regulator, byle miał rampę, to albo będą oscylacje albo przerzuty. Różnie może być, ale na pewno nie będzie tego czego by twórca oczekiwał. Pytanie, czy to co jest w piecu wytrzyma np 50 stopni ekstra...



Tagi:


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#12

Post napisał: 251mz » 05 gru 2013, 16:14

mc2kwacz pisze:I dyplomowany automatyk nie wie, że przy dużej inercji i jednocześnie (prawdopodobnie) dużym wzmocnieniu, układ jest trudny, czyli wymaga regulatora który sobie z tym poradzi?
A kolega używał podanego przeze mnie regulatora ,że wie ,że sobie nie poradzi?
mc2kwacz pisze:eśli do trudnego obiektu założysz byle jaki regulator, byle miał rampę, to albo będą oscylacje albo przerzuty
Patrz wyżej...


Jeszcze raz napiszę , że regulator przeze mnie podany jest odpowiedni do tego zastosowania.
Pracował u mnie w identycznej aplikacji i sprawdzał się w 100%.

To ,że ma rampę to dodatek , bo przede wszystkim posiada zaimplementowany PID i Autonastawę.

Zacznij czytać linki , które podsyłam a nie marnujesz innym czas dywagując nad tym co jest napisane i oczywiste.


pin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 06 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

#13

Post napisał: pin » 05 gru 2013, 16:30

Widzę że kolega MC2kwacz lubi sobie tylko pogadać i zjechać wszystko i wszystkich
Zgadzam się z kolegą 251Mz że najprościej jest zastosować specjalizowany regulator
trzeba tylko przeanalizować czy algorytm który jest tam zaimplementowany da sobie rade
jeżeli tak to jest najtańsza i najprostsza metoda do zrealizowania zadania . Jeżeli się okaże że s wątpliwości czy da sobie rade to zastosowanie sterownika PLC jest jest jedynym wyjściem jeżeli połączy się go z regulatorem mocy to można zrobić z piecem prawie wszystko (w granicach rozsądku) , a jeżeli chodzi o ceny to da się to zrobić na sterowniku APB cena około 350 zł i regulator mocy do małych grzałek około 100zł i niestety trochę
pracy w oprogramowaniu i testowaniu .


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#14

Post napisał: mc2kwacz » 05 gru 2013, 17:32

Napisałeś:
"Jedyne co Ci potrzebne to regulator temperatury z rampingiem "
Otóż to zdanie jest FAŁSZYWE. I to właśnie było napisane i oczywiste.
Najpierw potrzebny mu sprzęt, który będzie skutecznie regulował.
Wybacz, ale nie mam w zwyczaju czytać odnośników tylko dlatego że ktoś je zamieścił. Innymi słowy, nie klikam we wszystko co niebieskie i podkreślone, jak małpa ;) Szczególnie jeśli w opisie odnośnika jest taki opis jaki jest.

PiN, jaki jest sens proponować komuś kto nic nie wie, żeby sobie kupił PLC i go programował? :lol:
Po drugie, jaki jest sens kupować PLC, jeśli do zastosowania jest wytwarzane z 1000 różnych nadających się modeli regulatorów? I do tego z wejściem na dowolny czujnik temperatury, bo temperatura to 90% wszystkich regulacji w przemyśle? Czyli rozwiązań tańszych, prostszych w obsłudze i użyciu oraz lepszych?
PLC stosuje się do złożonych procesów, a nie do prostych zastosowań.


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 5
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#15

Post napisał: 251mz » 05 gru 2013, 17:35

mc2kwacz pisze:Wybacz, ale nie mam w zwyczaju czytać odnośników tylko dlatego że ktoś je zamieścił.
Jeżeli nie masz zamiaru to również nie zabieraj głosu.
Bo to świadczy wyłącznie o twojej ignorancji i braku chęci zapoznania się z tematem!


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#16

Post napisał: mc2kwacz » 05 gru 2013, 17:52

O ignorancji, jeśli już, świadczy nieumiejętność wypowiedzenia się na temat a przede wszystkim koncentrowanie na rzeczach nieistotnych.
Późniejsze awaryjne szukanie wyjścia z koziego rogu nic nie zmienia ;)


Autor tematu
polski
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 31
Rejestracja: 12 cze 2011, 12:19
Lokalizacja: LDz

#17

Post napisał: polski » 05 gru 2013, 17:58

Panowie spokojnie.
Wszystko co jest w piecu wytrzymuje te temperaturę. Mnie jako laika mz251 martwi, że to jednak zwykłe grzałki i trudno mi sobie wyobrazić , że regulator będzie w stanie nimi płynnie sterować nie na zasadzie jak miałem do tej pory czyli ze grzeją na maksa a po osiągnięciu temp. się wylączają tylko grzeją cały czas dając odpowiednią moc, ktora daje zadaną temperaturę.

Regulator musi:
- sterować 2grzałkami tak by temp. wzrastała do zadanej wartości o oznaczoną wielkość np 2stopnie/minute
- podtrzymywać osiągniętą temperaturę przez oznaczony czas
- schodzić z temperatury o zadaną wielkość - analgoicznie np 2 stopnie.

Ideałem byloby gdyby w ramach jednego nastawu regulator byl w stanie spełnić te 3 zadania.

Przykładowo:
1.Ustawiam piec na 3 godziny od temp pokojowej do 40 stopni w tempie 2 stopnie na minutę
2. ustawiam piec na 4 godziny od 40 do 60 stopni 2 stopnie na minutę
3 ustawiam piec od 60 do pokojowej temp. w tempie 2stp. na minutę


Mam nadzieję, że teraz lepiej doprecyzowałem problem


pin
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 3
Posty: 65
Rejestracja: 06 sie 2007, 21:51
Lokalizacja: Wrocław

#18

Post napisał: pin » 05 gru 2013, 18:06

Zazwyczaj nie wdaje się w dywagacje nie wnoszące nic merytorycznego ale tym razem odpowiem koledze mc2kwacz
1. nie oceniam na podstawie pojedynczych wypowiedzi czy ktoś da sobie rade z PLC czy nie
2. zaproponowany sterownik APB jest bardzo prosty nawet dla początkujących (to nie simatik)
3.jak byś czytał ze zrozumieniem to byś zauważył że poparłem pomysł ze specjalizowanym regulatorem ale zaznaczyłem że trzeba przeanalizować czy da sobie rade ponieważ jak dobrze zrozumiałem to potrzebna jest precyzyjna regulacja temperatury wg określonych założeń a nie stabilizacja temperatury na jednym poziomie a to już jest wyższa filozofia i nie każdy regulator z tym sobie poradzi .
4. kolega który założył temat oczekuje jakiejś podpowiedzi ustalenia kierunku i stąd pojawiły się określone propozycje teraz powinny się pojawić pytania uzupełniające (o ile są potrzebne)
5. krytykować można pomysły złe a nie trudne
6. warto zaglądać do linków bo można się czegoś ciekawego dowiedzieć (nauczyć)zaproponowany regulator prze 251mz jest ciekawym regulatorem i może sobie poradzić ale to może stwierdzić tylko autor tego tematu


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#19

Post napisał: mc2kwacz » 05 gru 2013, 18:28

Do linków zaglądam, jeśli spodziewam się znaleźć w nich coś ciekawego. Jeśli jest tak napisane, że nie mogę się podziewać tam nic ciekawego, to nie zaglądam.

Niech będzie. Ale.
Z opisu problemu przez autora wynika, że nie nie potrafi sobie poradzić z regulacją temperatury w obiekcie w ogóle. Druga rzecz to jego oczekiwania, polegające na uzyskaniu jakiejś tam charakterystyki czasowej.
Nigdy nie byłem, nie jestem i pewnie tak pozostanie, zwolennikiem PLC. Nie lubię rozwiązań uniwersalnych bo są nieoptymalne (energetycznie, finansowo, wielkościowo) i mają szereg ograniczeń często już na poziomie elementarnym. A ja lubię rozwiązania najprostsze możliwe skuteczne i o jak największych możliwościach. Czyli urządzenia dedykowane.
Gdyby był problem z uzyskaniem rozwiązania dedykowanego, to czemu nie PLC. Ale jak napisałem, regulatorów, szczególnie temperatury, takich w których można ustawić rampy, jest z 1000. Działają niezawodnie, bo zadbał o to producent. Czyli, zasadniczo, możliwość pomyłki i uciążliwość użycia ze strony użytkownika jest sprowadzona do minimum.

PLC wymyślono z kilku powodów, i bynajmniej żaden z nich nie należy do "szlachetnych":
1. mało kto potrafi zrobić hardware za to prawie każdy umie albo szybko może nauczyć się programować,
2. mniejszy czas wdrożenia, czyli mniejsze koszty producenta systemu,
3. większa cena sprzedaży niż urządzenia dedykowanego, czyli większy zysk ze sprzedaży u producenta systemu.

Z punktu widzenia użytkownika końcowego, PLC jest prawie zawsze gorszym rozwiązaniem niż dedykowany sterownik. Bo jest dużo większy (wliczając potrzebne moduły dodatkowe), droższy w zakupie, droższy w użyciu (więcej okablowania, większe obudowy, większy pobór prądu, większe ryzyko awarii) i ma realnie mniejsze możliwości.

Polski, potrzebujesz regulatora z wyjściem na chłodzenie. Jeśli zamknięty piec będziesz rozgrzewał, to nie ma problemu z uzyskaniem dowolnej praktycznie prędkości rozgrzewania, kwestia mocy grzałek. Ale jak ochłodzisz piec w tempie 2 stopnie na minutę do 40 stopni, gdy na zewnątrz będziesz miał 25 stopni?
Są takie regulatory. Sterują grzałką a w razie potrzeby również chłodzeniem. Jako chłodzenie może być użyty zdalnie otwierany (uchylany) luft na górze, a raczej para luftów na górze i na dole, żeby powietrze chłodniejsze z zewnątrz mogło przepływać przez wnętrze pieca. Albo jakiś wentylator.


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#20

Post napisał: ezbig » 05 gru 2013, 23:15

polski, wszystkie twoje założenia spełnia zwykły regulator z możliwością sterowania rampą. Już ci ktoś wcześniej podał link do przykładowego regulatora. Jest tego cała masa w cenach od 150-650 zł - zależy od firmy i funkcji dodatkowych. Podłączasz do tego czujnik temperatury, przekaźnik elektroniczny włączający grzałkę i tyle. Sterowniki mają opcję autotuningu. Nastawiasz sobie rampę i tyle. Najprostsze mają tylko jedną rampę, ale są też droższe modele (pow. 800 zł) co mają możliwość ustawienia kilku programów. Pozostaje podstawowe pytanie, czy twoje grzałki są wystarczającej mocy, by rozgrzewać komorę w takim tempie jak sobie życzysz? Może tu tkwi problem, twojego niepanowania nad temperaturą, zakładając, że masz już dobry sterownik. Ja mam sterownik z firmy APAR z rampą i temperaturę reguluje doskonale. Możesz do nich zadzwonić to ci doradzą co kupić. Firma droga, ale są też inne, tańsze nawet o 70%.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”