Strona 1 z 2
Falownik 3kw Huanyang i silnik wibracyjny 48 V
: 10 lip 2013, 20:45
autor: tszatan
Witam,
Chciałem zapytać czy można podłączyć do falownik 3kw Huanyang silnik wibracyjny o parametrach 0,5 kw na 48 V 7A i Hz 3-150
Potrzebna jasna odpowiedz bo niestety temat jest mi zupełnie obcy.
Dziękuję za pomoc!
: 11 lip 2013, 10:20
autor: mc2kwacz
Ze strony falownika, to zależy od jego możliwości prądowych. Ze strony silnika - silnik na 48V nie zapewnia odpowiedniej jakości izolacji, więc nie można. Może się to skończyć wielkim bum w falowniku.
: 13 lip 2013, 20:13
autor: falowniki.com
Nie znam tego falownika ale przyjmując że ma możliwość ustawiania napięcia wyjściowego, można ustawić maksymalne napięcie np. 48V częstotliwość maksymalną 150Hz.
Przy charakterystyce V/f 0Hz = 0V, 150Hz = 48V.
Pozostaje sprawa wydajności prądowej, ale to jest do sprawdzenia.
Pozdrawiam
Zapraszam na stronę
Akademia Falowników
: 14 lip 2013, 00:44
autor: mc2kwacz
Przynajmniej wiadomo kogo zaskarżyć za ew. skutki "dobrych rad"

: 14 lip 2013, 17:09
autor: ALZ
Wystarczy nawet 2,2 kW jednofazowy.
Dlaczego miało by być bum z falownika?? Falownik to chyba najbardziej inteligentne zabezpieczenie silnika i samego siebie. Nie dla dowcipu niektóre falowniki mają możliwość dowolnego ustawienia napięcia w całym zakresie, a więc nie ma przeszkód aby taki falownik mógł zasilać silniki o napieciach niższych niż 220V.
: 14 lip 2013, 23:57
autor: mc2kwacz
Jednakże z jakichś dziwnych przyczyn potrafią się zepsuć
Falownik tego typu jaki jest stosowany do zasilania silników, wcale nie musi mieć filtru. Bo przy PWM na poziomie kilku - kilkunastu kHz (typowy falownik) filtr jest duży, ciężki (względnie) i kosztowny. A jeśli nie będzie miał filtru, to na wyjściu falownika niezależnie od ustawionego napięcia, wartość międzyszczytowa napięcia będzie ponad 300V. I teraz powstaje pytanie, czy silnik zaprojektowany na kilkadziesiąt woltów to wytrzyma a raczej jak długo trzeba czekać żeby doszło do jakiegoś przebicia, np przy podwyższonej temperaturze.
: 15 lip 2013, 00:11
autor: ALZ
Kiedyś już ten temat był poruszany. Podglądnąłem na oscyloskopie napięcia 28V na dwóch różnych falownikach zasilanych jednofazowo i nic takiego nie miało miejsca.
: 15 lip 2013, 01:44
autor: mc2kwacz
Bo w układzie były filtry.
Regulacja napięcia w falowniku odbywa się metodą kluczowania. Jeśli nie ma filtrów to zobaczysz przebieg o zawsze takiej samej amplitudzie, tylko wypełnienie będzie regulowane w takt zaprogramowanych wyjściowych częstotliwości i napięcia (Pulse Width Modulation).
: 15 lip 2013, 13:00
autor: Raven
ALZ - na jakim falowniku robiłeś testy?
Typowy chińczyk czy coś markowego?
: 15 lip 2013, 13:17
autor: ALZ
Firma Emerson - Commander SK