Strona 1 z 3
Elektropolerka-jak działa
: 21 kwie 2007, 14:09
autor: cooki13
Jak działa elektropolerka? i czy ktoś posiada jakieś schematy ?
: 21 kwie 2007, 21:45
autor: Leoo
Czy Kolega ma na myśli polerowanie elektrochemiczne?
Jeśli tak to może być problem z "wykopaniem" takich informacji, gdyż są pilnie strzeżoną tajemnicą producentów. Proces polerowania odbywa się w wannach galwanicznych ale jaki jest skład kąpieli (podobno mieszanina różnych kwasów), prądy, polaryzacje i rodzaje elektrod - tego nie wiem.
: 21 kwie 2007, 22:52
autor: cooki13
Interesuje mnie coś w stylu jak tutaj w linku.
http://www.allegro.pl/item187492682_ele ... czna_.html wygląda prosto i chciałbym coś takiego zbudować jednak żadnych informacji nie moge znaleść...

: 22 kwie 2007, 03:07
autor: diodas1
Jakich schematów szukasz? Układ elektryczny jest prosty jak sznurek w kieszeni. Potrzebny jest zasilacz prądu stałego z możliwością regulacji prądu. Napięcie wyjściowe najczęściej rzędu kilku V. Prąd zależy od powierzchni przedmiotów, ponieważ w różnych recepturach podaje się wymaganą gęstość prądu liczoną w A/cm kw. powierzchni. Do tego potrzebna jest jeszcze tzw wanna galwaniczna, czyli w najprostszym przypadku naczynie z materiału izolacyjnego, odpornego na elektrolit który będzie używany-słoik, pudełko plastykowe, akwarium klejone itp. W wannie zamocowuje się dwie elektrody- anodę i katodę. Taki zestaw może służyć do różnych zabiegów galwanicznych. O tym można znaleźć dużo wiedzy w internecie i nie tylko. Trochę gorzej z recepturami do szczególnych zastosowań. Polerowanie elektrochemiczne polega najprościej mówiąc na tym że przedmiot jest anodą i pod wpływem prądu rozpuszcza się powierzchniowo w elektrolicie. Ważne jest żeby rozpuszczaniu ulegały szczyty wszelkich nierówności na powierzchni a oszczędzone były zagłębienia- podobnie jak przy polerowaniu mechanicznym. Zależy to przede wszystkim od składu chemicznego elektrolitu, gęstości prądu i temperatury. Te parametry są różne dla różnych metali a szczególnie ich stopów. Niestety dobranie właściwej receptury jest trudne i najczęściej głęboko schowane przed konkurencją. Mając taki podstawowy zestaw można zacząć przygodę z galwanotechniką. Bardzo intrygująca jest galwanoplastyka i nakładanie grubych warstw miedzi. Niektórych zabiegów raczej nie wypróbujesz bo w skład elektrolitu wchodzą cyjanki. Ciekawą literaturą dla początkujących jest Galwanotechnika domowa Sękowskiego.
: 22 kwie 2007, 03:14
autor: DZIKUS
a jak wyglada sprawa polerowania lub elektropolerowania duzych elementow aluminiowych? konkretnie chodzi mi o rame rowerowa? chcialbym odejsc od malowania proszkowego, wlasnie na rzecz poleorwania (mozna zaoszczedzic troche na masie).
: 22 kwie 2007, 03:23
autor: diodas1
Tego akurat nie robiłem ale z tekstu
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic115965.html wynika że jest to możliwe i też autor powołuje się na Sękowskiego. Aluminium i stopy zachowuje się inaczej niż inne popularne metale bo np jest dość odporne na kwasy a panicznie boi się wodorotlenków.
: 22 kwie 2007, 06:33
autor: jarekk
Dużo prostsze jest polerowanie wibracyjne - po prostu ma się wibrującą wanienkę z płynem ściernym. Używają tego głównie jubilerzy.
Re: Elektropolerka-jak działa
: 22 kwie 2007, 09:01
autor: numerek
cooki13 pisze:Jak działa elektropolerka? i czy ktoś posiada jakieś schematy ?
kolega podał ci jak działa
napisz o jakie schematy ci chodzi ?
co chcesz polerować ?
nawiasem mówiąć to szczerze odradzam kombinowanie bo :
1 strasznie drogo wychodzi kupić odczynniki
2 bardzo niebezpieczne zajęcie
3 efekt mizerny bez doświadczenia
poza tym trzeba wziąć pod uwagę ścieki !
jeśli ktoś się pokusi i zrobi miksturę i wypoleruje -co zrobi ze ściekami ?
dajmy na to że będzie tego niewiele jakieś 15-20 L i po zakończonej robocie wyleje do kanału
po jakiś 2 tygodniach można się spodziewać wizyty panów z oczyszczalni ścieków
po wylaniu tego na tablicy w oczyszczalni przyrządy pomiarowe im tam zwariują i zaczną szukać gdzie to wlano do kanału
kara za nieautoryzowane wpuszczenie do ścieku pierwiastków wynosi od 1500 zł
czy to sie opłaca ?
jeśli detal niewielki i niewiele szt to lepiej mechanicznie polerować -zapewniam tak jest taniej i bezpieczniej
: 22 kwie 2007, 09:29
autor: cooki13
Witam wszystkich i dziękuje za wszelkie rady.Zainteresowałem sie polerowaniem elektrochemicznym dlatego że mam troche elementów aluminiowych(małych) ale o skomplikowanej budowie.wiec polerowanie wszystkich zakamarków było by dla mnie trudne...co do utylizacji jestem skłonny zapłacić byle tylko nie polerować ręcznie...
z tego co czytałem to jako anody do aluminium przy anodyzacji stosuje sie ołów w tym wypadku też moge zastosować?
jarekk pisze:Dużo prostsze jest polerowanie wibracyjne - po prostu ma się wibrującą wanienkę z płynem ściernym. Używają tego głównie jubilerzy.
Czy masz może więcej informacji na ten temat?Jest to zwykła wanna ultradzwiękowa tylko ze specjalnym płynem??
: 22 kwie 2007, 09:39
autor: numerek
jesteś z warszawy to zawieź detale to p. Króla do dawnego ursusa
tam jest zaklad który się w tym specjalizuje
zrobią ci to za niewielkie piniądze