Problem z silnikiem trójfazowym

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
roszej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2011, 18:32
Lokalizacja: Inowrocław

Problem z silnikiem trójfazowym

#1

Post napisał: roszej » 07 gru 2011, 19:53

Witam,

Mam pewien problem z silnikiem trójfazowym. Silnik zamontowany jest pionowo, na dole zamontowany jest wirnik (turbina). Podłączony jest na dwa biegi. Nie pamiętam w tej chwili jak dokładnie jest podłączony tzn uzwojenia, wiem że podłączone jest 6 przewodów. Załączany jest przez stycznik, z zabezpieczeniem - wyłącznikiem termicznym. Wymienione były łożyska, chodzi leciutko, jednakże po kilku minutach pracy strasznie się grzeje i wywala zabezpieczenie. Wywala nawet na wolnych obrotach. Podkręciłem nawet delikatnie termik ale i tak wywala, a nie chcę już dalej ryzykować.
Zdaję sobie sprawę, że czeka mnie jego demontaż, ale co może być przyczyną? Jakiego typu uszkodzenie?



Tagi:


orzel10000
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 212
Rejestracja: 30 paź 2011, 08:32
Lokalizacja: lubelskie

#2

Post napisał: orzel10000 » 07 gru 2011, 20:23

sprawdź czy nie uszkodziłeś uzwojeń często tak się uszkadza uzwojenie przy wymianie łożysk


koala.g
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2836
Rejestracja: 01 kwie 2009, 23:02
Lokalizacja: Małopolska

#3

Post napisał: koala.g » 07 gru 2011, 21:18

Zasadniczo do przewinięcia .


bogdan54
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 93
Rejestracja: 09 maja 2010, 22:13
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: bogdan54 » 07 gru 2011, 22:40

Ja bym spróbował podłączyć go na " krótko" , t.j. tyko kabel i wtyczka .Najpierw na kilka sekund , jeżeli w porządku to przytrzymać trochę dłużej i obserwować ( słuchem , neonówką a później dotykiem ) .Jak objawy będą takie same to niestety silnik do wymiany .Jakiej mocy jest ten silnik ? , czy połączenia na puszce silnika były zmieniane ?

Podłączony jest na dwa biegi

Jakie biegi ? obroty lewe prawe ? czy niskie i wysokie ? :???:

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#5

Post napisał: Kowal » 07 gru 2011, 22:51

Rozumiem ze silnik był wcześniej sprawny a kolega wymieniał łożyska więc jeśli nie odłączane były przewody to naj prawdopodobniej zostały tak jak kolega wcześniej pisał uszkodzone uzwojenia , przy najmniej jedno z nich. najprościej jest wziąć amperomierz i sprawdzić prąd na kolejnych fazach, jeśli na jednej z nich będzie różnica w stosunku do dwóch pozostałych to ślinik ma zwarcie na części uzwojenia , kiedyś tak miałem, a ponieważ drucik był na wierzchu odchyliłem go i tak uniesiony zalałem żywica, do dziś silnik chodzi :grin:
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych


Autor tematu
roszej
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 28 lis 2011, 18:32
Lokalizacja: Inowrocław

#6

Post napisał: roszej » 08 gru 2011, 08:51

Prawdę mówiąc, nie wiem czy był sprawny wcześniej. Gdy uruchamiałem go pierwszy raz łożyska były tak zużyte i tak hałasowały że nie szło wytrzymać 30 sekund, dlatego założyłem, że jest sprawny i wymieniłem łożyska, no ale to widać był błąd.

Awatar użytkownika

Kowal
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 361
Rejestracja: 30 sie 2005, 21:25
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#7

Post napisał: Kowal » 08 gru 2011, 10:52

roszej pisze:Prawdę mówiąc, nie wiem czy był sprawny wcześniej. Gdy uruchamiałem go pierwszy raz łożyska były tak zużyte i tak hałasowały że nie szło wytrzymać 30 sekund, dlatego założyłem, że jest sprawny i wymieniłem łożyska, no ale to widać był błąd.
No ale czy zmierzył Kolega prądy na uzwojeniach?
Miki
Diabeł leży w szczegółach a i tak liczy się suma kosztów globalnych

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”