Parametr nC Tranzystorów

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
mag32
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 391
Rejestracja: 31 paź 2004, 13:34
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

#11

Post napisał: mag32 » 29 lis 2006, 21:12

555 generuje impulsy, a pozostałe rzeczy sprawdzę jutro.
Nie pamiętam dokładnie amplitudy dolnej części, ale wiem, że dolne tranzystory się otwierają, gdy zamknąłem obwód robiąc zwarcie górnego tranzystora - zwarłem D z S, to włączył się Choper TMCka, co było słyszalne w silniku i widoczne na oscyloskopie, a tranzystor Dolny zaczą się robić ciepły.

[ Dodano: 2006-11-30, 10:32 ]
Adalber pisze: 1 sprawdż oscyloskopem czy 555 generuje przebieg na wyjściu
2 jak zmienia się napięcie na kondensatorze zasilającym górna część IR2110 włączony między VB a VS .
3 jaką amplitude ma napięcie na wejściu dolnej części IR2110
ad1. Generuje.
ad2. VB ustala się na wysokości około 11,5V przy czym na początku przebiegu załączającego jest szpilka o napięciu do około 15V.
VS jest tylko szpilka o amplitudzie powyżej 12V po za tym GND. Czasowo ta sama szpilka co na VB oraz HO.
ad3. 10V


Mierz co mierzalne,
a niemierzalne uczyń także mierzalnym"
(Galileo Galilei)

Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#12

Post napisał: Leoo » 07 sty 2007, 18:47

Mnie zastanowił problem "stylu" kluczowania mostka.
Chodzi o to, że po ustaleniu prądu w danym kroku funkcję choppera stanowi tranzystor L. Tranzystor H przewodzi cały czas, aż do następnego pełnego kroku.
Oczywiście jest to uzasadnione rozwiązanie, gdyż ładowanie bramki tranzystora L nie wymaga energii z pompy ładunkowej, przez co jest szybsze i poprostu lepsze.
Gatedrivery firmy IR to bardzo dobre kości, jednak do stabilnej pracy strony H wymagają jej pracy impulsowej. Doskonale sprawdziły się w sterowniku BLDC (IR2101), z którym zmierzyłem się swego czasu.
Pompa ładunkowa z 555 w Twoim układzie jest niezłym rozwiązaniem, zaleca je nawet producent TMC239 jednak myślę, że można z niej zrezygnować.
To szatański pomysł ale można spróbować.
Podejrzewam, że można zamienić miejscami tranzystory mostka tzn. H z L. Kluczowanie (chopper) przejdzie na tranzystor H i automatycznie pompa nie będzie potrzebna.
Z układu wypadnie 555 i kilka długich ścieżek.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”