Strona 1 z 1
falownik
: 12 mar 2011, 22:19
autor: haski
witam wszystkich obeznanych zamierzam kupić falownik zasilany z sieci jednofazowej a chce podłączyć tokarkę z silnikiem 1,7kw 3 fazowym jaki byście polecili i jakiej firmy. może ma ktoś taki falownik do sprzedania
: 13 mar 2011, 13:45
autor: andula
używam lenze z serii 8200 vector,
duże możliwości, łatwa konfiguracja , tylko chyba trudno będzie dostać jednofazowy na 2.2kW
też do zasilania silnika do tokarki, i w tym przypadku niewyobrazam sobie aby to był falownik bez trybu pracy wektorowej
: 13 mar 2011, 19:09
autor: RomanJ4
Nie jest tak źle, ja swój F2000-G

kupiłem w firmie Qnisz ING
http://www.qnisz.pl/falowniki/falowniki-hfinverter w 2009r za pięćsetparę złotych, zasilany z 1 fazy, 2,2kW, z wyjmowanym panelem (można go umieścić na tablicy sterowania maszyny), do tego potencjometr do analogowej regulacji obrotów, instrukcja po polsku. Właściciel bardzo kontaktowy, doradził mi jaki byłby najlepszy, dobrał potencjometr.
: 13 mar 2011, 20:55
autor: haski
RomanJ4, jak piszesz że zakupiłeś go 2009r to ma ze 3 latka miałeś z nim jakieś problemy jakieś awarie ? bo wywalić tyle kasy warto popytać
: 13 mar 2011, 22:02
autor: RomanJ4
Nie żadnych, ja jednak nie używam go do jakiejś działalności zarobkowej, zupełnie amatorsko do "dłubania", wiec nie za często. Współpracuje z silnikiem 1,1kW, 1380obr/min (z obcym chłodzeniem wentylatorkiem 220v) widocznym na zdjęciu.
: 14 mar 2011, 20:46
autor: haski
Falownik+silnik - to ma działać poprawnie
CYTAT
Ponieważ ostatnio trafił nam się klient który załączał i wyłączał bieg silnika za pomocą włączania i wyłaczania napięcia na falowniku to chciałem przypomnieć zasady z tym tematem związane.
Klient chciał, aby silnik uruchamiał się równocześnie z falownikiem zaraz po podaniu napięcia na falownik, czyli od razu po doprowadzeniu zasilania do falownika zaczyna pracować silnik. Zatrzymywać silnik chciał w ten sam sposób czyli wyłączająć napięcie silnika. Tak nie można robić ponieważ falownik nie lubi dużej liczby załączeń i wyłączeń napięcia i w konsekwencji może się uszkodzić.
Taką funkcję falownika (start silnika od razu po podaniu napięcia na falownik) stosuję się w bardzo nielicznych aplikacjach - np. wentylatory dachowe, pompy hydroforowe. Ta funkcja służy po to ze gdy awaryjnie zabraknie zasilania a potem ono powróci to żeby operator nie musiał ingerować w uruchomienie silnika. Natomiast w większości przypadków takie ustawienie jest niebezpieczne np. napęd gilotyny. Wyobraźmy sobie że w zakładzie jest awaria zasilania, gilotyna staje, operator wskakuje na gilotynę z drugim śniadaniem i czeka na powrót zasilania. Zasilanie wraca i ciach kanapka na pół. : ) JAK SIĘ DOTEGO ODNIEŚĆ SKORO JA POTRZEBUJE FALOWNIKA DO TOKARKI DORADŹCIE COŚ
: 14 mar 2011, 22:04
autor: RomanJ4
nie bardzo rozumiem problem, przecież włączając włącznik główny maszyny (jeśli takiego maszyna nie ma można go przecież zainstalować) nie uruchamia się od razy napędu, tylko falownik w stan "stand by" a silnik uruchamia podanie sygnału (najczęściej zwarcie) dwóch wyjść falownika. Falowniki posiadają poza przyciskami na płycie czołowej także osobne wyjścia do przyłączania różnych urządzeń i przełączników funkcji.
http://www.google.pl/url?sa=t&source=we ... T6HmJpOwDQ
shemat i tabela podłączeń ogólny
Między innymi przełącznika obrotów (nie wolno stosować niezwiązanych z falownikiem mechanicznych przełączników obrotów pomiędzy falownikiem a silnikiem) które to zadania realizuje falownik otrzymując sygnał z przełącznika tokarki. Przełącznik u siebie przerobiłem na typowy tokarski gdy przełączanie oryginalnym, zwłaszcza przy nacinaniu gwintów, to pomyłka.

Poniżej schemat podłączeń do mojego falownika (inne są bardzo podobne)
podłączenie przełącznika obrotów (OP6-FWD i OP7-REV,) oraz ew.STOP AWARYJNE (OP-5) i potencjometru regulującego obroty (+5V, AI-1 GND)

: 16 mar 2011, 00:20
autor: Andrzej 40
Opis z postu kol. RomanJ4 - piszący tę instrukcję był chyba niedouczony. Punkt f. F124 -5s częstotliwość joggowania (nowotwór słowny) 5 s.
Częstotliwośc podaje się w
Hz a nie w sekundach

: 16 mar 2011, 00:57
autor: RomanJ4
Zwykła pomyłka, dalej w tabeli jest Hz.
: 16 mar 2011, 01:33
autor: Andrzej 40
To musiał pisać profesor, jeżeli był tak roztargniony. bo nikt z branży nie pomyli, nawet po paru piwach, Hz z sekundami

. Pozdrawiam.
P.S. Pomyłki, moim zdaniem, można robić w wypracowaniu. Od opracowania firmowego można wymagać poprawności, za to ktoś bierze pieniądze i wystawia świadectwo firmie.