Strona 1 z 1

dobór krańcówek

: 02 maja 2010, 20:32
autor: mitek
Witam

będę robił taką maszynę:

Obrazek

i tak ten żółty element będzie polerowany jego początek i koniec określi krańcówka zamontowana z lewej strony liniału założenie jest takie że materiał zawsze będzie dosunięty do lewej strony. to jeśli chodzi o oś X
jeśli chodzi o Y to z lewej będzie do liniału zwyczajny przełącznik wciskany i tyle natomiast nie wiem co z prawej zastosować... jeśli chodzi o sprawdzenie szerokości materiału. ( na rysunku to ten czarny zwisający element.... założenie jest takie że czujnik nie może dotykać elementu by go nie porysować (w końcu to polerka) blat będzie z jakiegoś tworzywa lub płyty mdf po nim będzie sunąć taśma PCV. myślałem o czujniku optycznym ale ten może się zabrudzić no i nie wiem czy da sobie rade z elementami w różnych kolorach.
myślałem o czujnikach indukcyjnych no ale przecież będę polerował MDF a nie stal więc odpadają. zastanawiam się nad pojemnościowymi... http://www.sels.com.pl/index.php?cPath=44 np takimi no ale 650zł netto to za wiele :)

: 02 maja 2010, 21:26
autor: smouki
koledzy mnie poprawią ewentualnie, ale to w programie ustalisz ile ma być posów osi "y" i nie trzeba do tego krańcówki, ale jeśli to ma być do polerowania, to wydaje mi się że wystarczy zastosować ruchomą krańcówkę na bramie, krańcówka na szynie, ustawiasz w odpowiednim miejscu, tam gdzie się kończy polerowany element i blokujesz i w takim przypadku wystarczy taka za 10 złotych, no chyba że to bedzie zautomatyzowane i podajnik będzie podawał elementy o różnej wielkości bez ingerencji człowieka, to wtedy maszyna musi sama znaleść wielkość materiału

: 02 maja 2010, 22:03
autor: Seemann
Zależy też jakie zastosujesz sterowanie. W przypadku sterowania przez Macha lub PLC ta krańcówka nie będzie potrzebna. W machu jasna sprawa, w przypadku plc można zrobić procedure wyznaczania krawędzi materiału.
Dojeżdżasz polerką do punktu zerowego (krańcówka zerująca po lewej stronie), manualnie jedziesz do krawędzi materiału i zapisujesz pozycje. W tym momencie do rejestru jest zapisywana odpowiednia wartość ponieważ podczas manualnego dojazdu sterownik zliczałby ilość impulsów z enkodera.
Mówiąc o enkoderze mam na myśli czujnik indukcyjny zliczający impulsy np 4 podczas całego obrotu śruby - przy takiej wymaganej dokładności pozycjonowania to rozwiązanie w zupełności wystarczy.

: 03 maja 2010, 00:11
autor: mitek
panowie ma działać to tak.

na taśmę kładę dowolny element i nie zastanawiam się jaki ma rozmiar. po skończonym cyklu pod polerkę taśma podaje następny element.

całość sterowana PLC

PLC musi wykryć koniec elementu by polerka nie wpadała na krawędzie....

najprościej było by zamontować zwykły czujnik guzikowy no ale kwestia rysowania elementu

: 03 maja 2010, 10:12
autor: pasierbo
Tak mi przyszło do głowy, może guzik sprzęgnięty z gumową rolką.

: 03 maja 2010, 19:05
autor: mitek
też tak myślałem i chyba tak zrobię.

: 07 maja 2010, 22:45
autor: Seemann
Dzisiaj przeglądałem katalog i natknąłem się na czujniki pojemnościowe za około 170zl brutto. Tańszych nie widziałem :wink:

: 08 maja 2010, 07:54
autor: mitek
to już sporo lepsza cena chyba coś takiego zaatakuje i co fajna sprawa coś takiego mógłbym też zapakować pod taśmę przesuwną , pod blat wtedy już nic nie miało by kontaktu z elementem.

[ Dodano: 2012-01-26, 23:20 ]
Tu można zobaczyć pracujące czujniki: