Strona 1 z 4
Rozsądna temperatura pracy diod LED Super Flux 80mA
: 10 wrz 2009, 16:11
autor: zaqaq
Witam,
(zadałem to pytanie na elektrodzie, ale brak odpowiedzi, więc może ktoś tu będzie zaznajomiony z tematem)
zrobiłem sobie na moim "drewniaku" płytki do "żarówek" LED (dołączone fotki)
żarówkę odpaliłem ładnie świeci, tylko nurtuje mnie pytanie o żywotność takiej żarówki zmierzyłem temperaturę diod i jest ok 60℃ - nie wiem, może za "gęsto" upchałem diody?
z danych katalogowych diod 80mA mam:
Operating Temperature Range: -40℃ to +85℃
pytanie do praktyków - czy praca diod w takiej temperaturze 60℃ (a jak zamontuję w kinkiecie to pewnie będzie bliżej 70℃) w jakiś sposób może odbić się na ich żywotności?
czy nie przejmować się tymi 60℃ i śmiało świecić?
poniżej fotki mojego "wynalazku"

: 10 wrz 2009, 19:00
autor: zolax
Na pewno ta temperatura odbije się na żywotności, niby 100 tys. godzin wytrzymują w temp. 20°C czyli ponad 20 lat przy używaniu 12h/dobę. Nawet jeśli ta żywotność (czas po jakim jasność spadnie do iluś tam %) będzie połową optymalnej to i tak mamy 10 lat. Ceny diod za 10 lat pewnie będą mniejsze kilka razy w stosunku do tego co jest teraz tak że bym się nie przejmował. Ułożenie ledów jest czymś spowodowane czy to jakiś autorandomtracer programowy albo mózgowy

?
: 10 wrz 2009, 19:17
autor: Leoo
Wszystko zależy do temperatury otoczenia. Może trafić się bardziej upalny dzień i posprzątane.
Zamiast montować diody na kartonie proponuję wykonać dwustronne PCB z możliwie największymi powierzchniami wokół końcówek i będzie ok. Równomierne rozmieszczenie też pomoże zmniejszyć temperaturę. W razie czego, zawsze można dolutować kawałki blachy miedzianej, które poprawią chłodzenie.
: 10 wrz 2009, 19:27
autor: zolax
Na elektrodzie w DIY człowiek pisał o laminacie z aluminium, to jest jakoś tam pokryte dielektrykiem i chyba tylko do SMD, warto się tym zainteresować.
Edit:
Znalazłem takie coś:
"ELDOS produkuje płytki z obwodami drukowanymi na izolowanym podłożu metalowym
ELDOS, Wrocław, produkuje płytki drukowane na izolowanym podłożu metalowym (Insulated Metal Substrate, IMS ). Ta nowatorska technologia znajduje zastosowanie głównie w produkcji elektronicznych urządzeń oświetleniowych i sygnalizacyjnych z wykorzystaniem diod LED dużej mocy oraz wszędzie tam, gdzie konieczne jest odprowadzanie dużej ilości ciepła generowanego przez elementy elektroniczne.
W produkcji płytek wykorzystywane są specjalne laminaty, których zasadniczą część stanowią płyty aluminiowe z folią miedzianą oddzieloną od metalowego podłoża dielektrykiem wykazującym wysoki wskaźnik przenikania ciepła oraz wysoką izolacyjność elektryczną.
Nawiązana w ostatnim okresie współpraca z wieloma dolnośląskimi firmami elektronicznymi skutkuje rosnącymi zamówieniami na te szczególne płytki drukowane."
: 10 wrz 2009, 21:14
autor: zaqaq
zolax pisze:...Ułożenie ledów jest czymś spowodowane czy to jakiś autorandomtracer programowy albo mózgowy

?
mózgowy

, zmieniłem na bardziej równomierne i oddalone od siebie, polutuję, zobaczymy
btw. dziś zmierzyłem temperaturę jednej gałęzi polutowanej na pająka - 3 diody po 80mA i rezystor i wyszło 50^C
[ Dodano: 2009-09-10, 21:16 ]
Leoo pisze:...Zamiast montować diody na kartonie...
to białe, co naklejony biały papier samoprzylepny na jednostronną pcb, do robienia dwustronnych pcb jeszcze nie doszedłem z moim "drewniakiem", ale wszystko przede mną
[ Dodano: 2009-09-10, 21:19 ]
Leoo pisze:...W razie czego, zawsze można dolutować kawałki blachy miedzianej, które poprawią chłodzenie.
no właśnie dziś, przyglądałem się miedzianym radiatorkom ze starego telewizora, który to nabyłem dziecięciem jeszcze będąc, a dziś z niego zostały mi tylko elementy z elektroniką
[ Dodano: 2009-09-10, 21:22 ]
zolax pisze:Na elektrodzie w DIY człowiek pisał o laminacie z aluminium,
widziałem dziś na głównej elektrody (
link) projekt oświetlenia - płytki zamontowane w ciekawie wykonane oprawki = kwadraty blachy miedzianej, dość ładnie to wygląda
: 11 wrz 2009, 20:48
autor: zolax
Wydaje mi się że smd byłyby lepsze w takim zastosowaniu - druga strona płytki płaska, przez co łatwiej jest tam zamocować radiator, do tego jakiś cienki laminat dwustronny typu 0,4 mm i powinno ładnie się chłodzić.
: 11 wrz 2009, 21:08
autor: zaqaq
za późno, kupiłem już komplet na 3 żarówki
ale mam pewien pomysł na chłodzenie - jak się uda, wrzucę fotki
: 13 wrz 2009, 17:46
autor: mag32
Czy ty podłączasz to prosto pod napięcie zasilania, czy jednak jest tam dodatkowy driver?
Pytam dla tego, że te diody grzeją się tak gdy są zasilane wypełnieniem 100%, jeśli jednak dać driver o wypełnieniu 90% 56kHz, to temperatura diametralnie spada, ale ja je montowałem na aluminiowych płytkach z nadrukiem.
: 13 wrz 2009, 18:51
autor: zaqaq
zasilam, po prostu ze stabilizowanego zasilacza 12V, ale dałem takie oporniki, aby prąd był mniejszy niż 80mA, tzn. jest ok. 72-76mA (ze wzrostem temperatury rośnie do ok. 76mA i się utrzymuje), spróbuję tak dobrać aby prąd był na 90% nominalnego i sprawdzę
: 14 wrz 2009, 08:05
autor: mag32
Ograniczając w ten sposób prąd, prawdopodobnie spadnie jasność świecenia, choć najlepiej jeśli to sprawdzisz.
Układ zastosowany przeze mnie dawał cały czas 12V w wypełnieniach PWM 90%, więc zmiana jasności nie była wyczuwalna wzrokiem - na przyrządzie była.