Strona 1 z 3

Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 10:20
autor: Rafalgl
Nurtują mnie źródła zakłóceń sygnału prostokątnego. Nie mam tu na myśli oczywistego pochodzenia "szpilek" i "szumów z sieci, tylko np. rozejechane zbocze jedno lub oba, opadający lub wznoszący się szczyt itp. Nie mogę nigdzie znaleźć tego jakoś w miarę prosto i skrótowo ujętego... Przy 15mhz przenieg prostokątny ma u mnie już np. kształt litery M. Czego szukam - chodzi mi o jakies krótkie i treściwe opisy, stronkę, pdf, skan ksiazki itp.. w formie np. tabelki z obrazkami , gdzie w jednej kolumnie byłby screen anomalii z oscyloskopu a obok opis jej przyczyny, typu "zbyt duża pojemność równoległa dla danej czestotliwosci", "zbyt duża indukcyjność szeregowa" itd. Chętnie też dla innych sygnałów coś takiego bym zobaczył. Ma ktoś coś podesłać?.

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 10:22
autor: ARMed
Bo to nie jest tylko jedno zjawisko i często te zjawiska nakładają się na siebie. Zacząć trzeba od tego czym jest przebieg prostokątny (bo to też nie jest oczywiste). Zrób sobie analizę FFT tego przebiegu.

Nie wspominając już o wpływie samego urządzenia pomiarowego na obserwowany przebieg. A czasami nawet sposobu podłączenia się do układu. Oraz tego czy DUT jest w stanie taki "czysty" przebieg wygenerować.

Dodatkowo zawsze trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden główny parametr, impedancję sygnału. Oraz różnicę wartości szczytowych peak to peak (wtedy możemy się zastanowić np. jaką sondą dokonać pomiaru x1, x10 itp.).

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 10:36
autor: Rafalgl
Hmm. Ja bym powiedział, że zmieniającym skokowo swoją polaryzację sygnałem stałym. W przeciwieństwie do sinusa, gdzie przejście jest płynne (logarytmiczne) albo trójkąta (liniowe). No ale najbardziej mnie zastanawia, dlaczego na małej częstotliwości w generatorze szczyt opada mi skośnie, przy ciut wiekszych miewam oscylacje a na wysokich szczyt jest wklęsły (opada po czym narasta)...

Impedancję staram się zrozumieć, póki co marnie mi to idzie. Kupiłem ostaynio analizator sieci wektorowych, licząc że to narzędzie nieco rozjaśni mi ten temat, póki co widzę tam jedynie rozciągnięte gryzmoły jak na rysunku 2latka.

Nie ma mnie nigdzie jakichś poradników typu "jak przekształcić sygnał"?

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 10:43
autor: ARMed
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Square_wave

Zakładka "fourier analysis"

Pozdrawiam ;)

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 11:16
autor: Rafalgl
No to na rozjeżdżanie zboczy i zapadnięty środek przy dużej częstotliwości już chyba mam odpowiedź; generator nie jest w stanie wygenerować tylu sinusoid na sekundę. Ale nadal to opadanie szczytu przy 50, 100hz... Tak to wygląda, jakby generatorowi brakowało mocy by podtrzymać napięcie na stałym poziomie przez cały cykl pracy... I w sumie to mnie martwi najbardziej, bo te niskie częstotliwości mnie jednak bardzo interesują.

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 11:31
autor: drzasiek90
Pokaż zdjęcie/zrzut z oscyloskopu i opisz co się nurtuje.
Czym to mierzysz? Jaki oscyloskop i jaka sonda?
Czym to generujesz?

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 12:20
autor: ARMed
Jeszcze jedno, jeśli przebieg faktycznie wygląda jak litera M to czy to faktycznie przeszkadza w działaniu urządzenia? Nie koniecznie musi.

Jeśli przeszkadza i przebieg faktycznie tak wygląda to dopiero wtedy należy coś z tym zrobić. Szukaj pod hasłem "signal conditioning". Czasami sporo da się poprawić np. skracając przewody czy bardziej od strony hardware dodając np. " voltage clamp".

W sumie możesz to zrobić nawet teraz (tylko na szybkich diodach), wtedy będziesz miał pewność czy wina przypadkiem nie leży po stronie błędnej metodyki pomiarowej.

Obrazek
Daj diody shottky, napięcie na diodę zaporowo mniejsze (np. 1V mniejsze niż max peak V).

Pozdrawiam ;)

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 12:55
autor: drzasiek90
To, że przebieg tak jest wyświetlany to wcale nie oznacza, że on taki jest. Po prostu tak jest mierzony - układ pomiarowy może przebieg zniekształcać.

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 13:09
autor: ARMed
Zgadzam się, pisałem też o tym. Ale dzięki temu szybko można to zweryfikować.

Re: Odkształcenia przebiegu prostokątnego.

: 21 lut 2024, 13:28
autor: pitsa
Rafalgl pisze:Nurtują mnie źródła zakłóceń sygnału prostokątnego
Litera M może wynikać z tego jak sygnał jest tworzony.
https://www.geogebra.org/m/tPU42fWm