Strona 1 z 4

Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 07:03
autor: Rafalgl
Składam sobie kit generatora funkcyjnego z wobulatorem. Jest w nim kilka cewek indukcyjnych. Autor podał jedynie indukcyjność i napisał że mają być to cewki osiowe. Ze zdjęć wynika, że użyto małe cewki a La rezystory.

Taka kwestia że udało mi się dobrać spośród moich elektrorupieci wspomniane cewki, lecz jedna jest nieco większa od pozostałych. Tzn nie wielkości rezystora, a coś bardziej jak mały kondensator elektrolityczny, poza tym wszystkie małe są na prąd rzędu 0,15A a ta jedna wytrzymuje aż 4A. Czy istnieje jakieś ryzyko, że układ nie będzie działał poprawnie z jakiegoś powodu związanego z tą nieco większą cewką? Może się ona czymś ważnym różnic poza większym max prądem? No i czy coś stałoby się, gdybym użył np. cewki toroidalnej? Jak wiadomo w układzie tym będą płynęły bardzo zmienne prądy, o różnych częstotliwościach i amplitudach, lecz napewno znacznie mniejsze niż 4A stąd te moje obawy.

Schemat układu:
https://serwis.avt.pl/manuals/AVT5580.pdf

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 09:02
autor: atom1477
Ryzyko jest. To zależy od tego która to ma być cewka. Jeżeli któraś z tych w torze w.cz. to może sporo popsuć.
Cewki osiowe wyglądające jak rezystory są cewkami bez rdzenia. Cewka pionowa zwykle jest z rdzeniem. A to oznacza że będzie miała inne właściwości (histerezę). Z tego powodu może się nie nadawać do toru w.cz.
Cewka z rdzeniem toroidalnym się tutaj może nie nadawać z tego samego powodu.

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 09:19
autor: Rafalgl
Chodzi tu konkretnie o cewkę L3. Układ dość skomplikowany i zapowiada się ciekawie ale szkoda byłoby gdyby na koniec oscyloskop pokazał mi obracający się krzak.

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 10:04
autor: pitsa
Daj tą co masz pomierzoną i tak się nie przejmuj (przecież można wrócić do tego gdy zbudujesz urządzenie). Dławiki osiowe mogą mieć rdzeń. Rdzeń z pionowych można wykręcić jeśli boisz się "histerezy" (a dobroć cewki nie jest istotna???). Cewkę można zrobić samemu. Weź 25cm DNE 0.05, nawiń 20 razy na fi4mm i masz 2,2uH (w starych poradnikach są na to wzory a nie jedyniekalkulatory). Możesz też nawijać na rdzeniu wykręconym z innego dławika..

I co to te parametry pasożytnicze w tym konkretnym układzie? Potrzebujesz cewek z drutu posrebrzanego?

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 11:22
autor: atom1477
Rafalgl pisze:
11 lut 2024, 09:19
Chodzi tu konkretnie o cewkę L3. Układ dość skomplikowany i zapowiada się ciekawie ale szkoda byłoby gdyby na koniec oscyloskop pokazał mi obracający się krzak.
A to aż taki problem wymienić potem cewkę? Że aż musiałeś wcześniej o to zapytać na forum?

L3 nie jest problematyczna. Dziwne tylko że znalazłeś dławik pionowy o tak małej indukcyjności.
pitsa pisze:
11 lut 2024, 10:04
Dławiki osiowe mogą mieć rdzeń.
Oczywiście. Ale wtedy nie wyglądają jak rezystory (nie są malowane tak jak rezystory, tzn. na błyszcząco). Dławik osiowy z rdzeniem wyraźnie się odróżnia wyglądem od rezystora.
pitsa pisze:
11 lut 2024, 10:04
Rdzeń z pionowych można wykręcić jeśli boisz się "histerezy"
A z poziomych nie można? Pomieszałeś tu różne byty.
Rdzeń się wykręca z cewek regulowanych (strojonych). To że cewka jest pionowa nie oznacza od razu że jest strojona. To są niezależne rzeczy.
Jak niby wykręcisz rdzeń z takiej cewki:
https://sklep-elektronik.pl/dlawiki-cew ... x12mm.html
?

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 19:00
autor: pitsa
Odezwałem się tylko dlatego, że zobaczyłem "histerezę" zamiast "straty histerezowe" oraz "cewka" zamiast "dławik" i chciałem dorzucić hasło "dobroć" oraz "posrebrzany" ot tak jako ciekawostkę. ;-)
Rafalgl pisze: Autor podał jedynie indukcyjność i napisał że mają być to cewki osiowe. Ze zdjęć wynika, że użyto małe cewki a La rezystory.

Czytałeś instrukcję ze zrozumieniem czy tylko schemat oglądałeś? Nie ma tam słowa o cewkach (chociaż dławik to cewka)! Jest w spisie elementów słowo "(osiowy)", nie "cewka (osiowy)" tylko dławik, i jest mowa o tym dlaczego zastosowano szereg kilku różnych wartości. Chłopie trochę precyzji, zamiast opisywać elementy jak w liście gończym używaj właściwych fachowych określeń. W tytule użyłeś "parametry pasożytnicze" co nie ma tu zastosowania. Co innego gdyby to był układ rezonansowy czy też odpowiadający za jakieś sprzężenia. W twoim przypadku cewka powietrzna, jakiej przykład podałem, będzie lepsza od toroidu. Chyba, że się mylę, bo cewkami zajmowałem się 40 lat temu. Ale to nie problem bo znajdzie się ktoś kto to sprostuje. ;-)

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 11 lut 2024, 19:15
autor: atom1477
Histereza to nie tylko straty histerezowe.
W tym wypadku mamy małosygnałowy generator funkcyjny. Straty są więc niewielkim problemem.
Za to histereza sama w sobie, jest ogromnym problemem: powoduje wzrost zniekształceń przebiegu (pogarsza THD).
Zatem nie ma błędu w tym że napisałem o histerezie zamiast o stratach histerezowych.
Oczywiście pisałem to zanim się dowiedzieliśmy że chodzi o cewkę* L3, która nie jest w torze sygnałowym. Więc teraz już wiemy że histereza nie jest problemem. Ale wcześniej nie było wiadomo.

*nazwa cewka jest poprawna :D

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 12 lut 2024, 10:31
autor: atom1477
W sumie, patrząc na opis, to ta cewka jest dość krytyczna.
Układ chyba jest zaprojektowany dość topornie i na wyrost.
Ale gdyby jednak chcieć się do niego dostosować, to trzeba użyć konkretnej cewki (dławika).
Chodzi o to żeby te 3 cewki w szeregu miały różne częstotliwości rezonansowe. A żeby miały różne, to trzeba mieć wiedzę jakie konkretnie są te częstotliwości rezonansowe. Jeżeli nie mamy tej wiedzy z dokumentacji, to możemy uzyskać różność częstotliwości tylko sprytnym sposobem: wybrać cewki tego samego typu (w tym o tej samej wielkości), ale o różnej indukcyjności.
Jeżeli użyjesz cewek różnego typu, to mimo różnych indukcyjności mogą mieć podobną częstotliwość rezonansową.
Zresztą różna indukcyjność nie jest tam w ogóle potrzebna: ona była tylko sposobem na uzyskanie różnych częstotliwości rezonansowych.
Dlatego najlepiej jak poszukasz dławika osiowego podobnego wymiarowo.
Albo nawiniesz takie dławiki sam (wtedy musiałbyś nawinąć wszystkie 3).
A no chyba że zmierzysz ich częstotliwości rezonansowe. To wtedy możesz dać dowolny jaki tylko będzie pasował z pomiarów.

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 12 lut 2024, 10:47
autor: pitsa
Nie chodzi o 3 różne częstotliwości rezonansowe tylko o efekt jaki można zobaczyć po nałożenia na siebie wykresów dobroci.

Re: Rozmiar cewki a parametry pasożytnicze

: 12 lut 2024, 11:16
autor: atom1477
Coraz częściej piszesz na tematy o jakich masz małe pojęcie. Piszesz ogólnikowo i wyrywkowo jakieś hasła, często wprowadzając w błąd.
Tutaj mamy już kilka przykładów.
Jeżeli chodzi o te dławiki, to chodzi właśnie o częstotliwości rezonansowe. To jest najlogiczniejsze wytłumaczenie, i jest ono opisane w artykule.
Oczywiście przełoży się to na dobroć i na wykres. No ale napisałeś tak jakby to były dwie zupełnie inne rzeczy.