Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1218
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#1

Post napisał: Rafalgl » 12 kwie 2024, 21:30

Cześć. Niedawno kupiłem sobie polski oscyloskop analogowy Mini 4. Produkcja lampowa z lat 50tych, prostownik także na lampie, jednak całość sprawna i w dosyć dobrym stanie, urządzenie bardzo małe i naprawdę robi wrażenie. Mam jednak drobny problem - przebieg jest zniekształcony w końcowej częsci. Przykładowo - bez obciażenia rysuje on prostą linię, lecz na jej końcu widnieje nieduża szpilka a po niej spadek. Kręcąc pokrętłem podstawy czasu można to co prawda rozciągnąć w taki sposob, że szpilka znajdzie się poza ekranem, ale jeśli będę chciał zobaczyć inna częstotliwość, to już będzie problem. Wówczas mam coś co przypomina trochę wykres EKG, po podpięciu sygnału szpilki się do niego "dodają". Jutro postaram się zrobić foto i wstawić schemat oscyloskopopu (posiadam dokumentację) Myślę, że byłbym w stanie go naprawić we własnym zakresie pod warunkiem odpowiedniej diagnozy, kondensatorów jest tam naprawdę dość sporo, ale całkość dobrze dostępna, lutowana pośrednio metodą THT i "na pająka". Druga sprawa - sygnał na kineskopie oscyloskopopu nie jest idealnie poziomy. Jest to okragła lampa oscyloskopowa, czy da się ją jakoś wypoziomować inaczej niż fizycznie obracając? Dodam, że w środku są 2 ukryte potencjometry "podkówki", lecz trochę boję się nimi kręcić nie wiedząc za co odpowiadają.


Kto pyta, nie błądzi.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1126
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#2

Post napisał: Robert_K » 13 kwie 2024, 00:07

Rafalgl pisze:trochę boję się nimi kręcić nie wiedząc za co odpowiadają.


Przecież masz schemat. Tam jest wszystko dokładnie opisane.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1218
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#3

Post napisał: Rafalgl » 13 kwie 2024, 03:48

Właśnie schemat nie jest tak dokładnie opisany z tego co pamiętam. Jutro go poszukam i tutaj wrzucę. Instrukcja także nie jest zbyt dokładna, nie wszystkie wejścia są na niej opisane, co dopiero jakieś ukryte podkówki w obudowie, ale wyszukam je na schemacie i oznaczę. Mogą one być zarówno do kalibracji położenia linii, jak i do regulacji napięcia zasilania, tego nie wiem, moze ktoś ogarnięty w tematyce układow lampowych, technologii CRT i oscyloskopów da rade rozkminić do czego służą. Póki co wrzucę wygląd samego urządzenia, może ktoś skojarzy ten model oscyloskopu, dość unikalny trzeba przyznać, bardzo chce przywrócić mu dawny blask. Jutro postaram się sfotografować wspomniane załamanie sygnału, póki co można tu zobaczyć że lekko jest kopnięty sam przebieg w stosunku do poziomu: Obrazek

Przy okazji orientuje się ktoś, jak zregenerować taką płytę czołową? Farba jest mocno wytarta a powierzchnia brudna, taki przyklejony kurz, niestety przy myciu dalej na on schodzi i wolę nie ruszać. Próbowałem poprawić czarnym markerem, ale efekt próbny mnie nie zadowala, czarna farba w nich użyta posiada tandetny fioletowy połysk, natomiast w oryginale był to bodajze materiał w stylu takiego z jakoego robi się tabliczki znamionowe - aluminium pokryte czarną, matowa farbą. Pewności jednak nie mam, może to być także laminat PCB z czarną soldermaską usunięta w miejscu napisów. Calośc jest tak utleniona, że zwyczajnie farba ściera się wraz z warstwą tlenków. Rozważam także zeskanowanie starej płyty, obrysowanie w programie wektorowym i stworzenie na zamówienie nówki. Oscyloskop jest o tyle ciekawy, że nie posiada on....Gniazda BNC, lecz same banany, co jest zarówno jego wadą jak i zaletą. Wygląda na ręcznie wykonany w 90%, co czyni go nie lada gratką dla kolekcjonerów.

Pytałem na elektrodzie, kto podejmie się kompleksowej renowacji, takiej jak na filmach na YouTube. Nie było niestety żadnego chętnego, więc zdaje się na waszą pomoc.

Dodane 37 minuty 44 sekundy:
Na ten moment, jeszcze bez patrzenia na schemat, tak sobie analizowałem, że szpilka na końcu = indukcyjność w układzie, skok napięcia w momencie wylączenia przepływu prądu... Może winna jest tu może jakaś spalona dioda flyback, która odsprzega ktoras z cewek znajdujących się wewnątrz w momencie, gdy lampa zamyka się i odcina dopływ prądu, przez co pojawia się niewielka szpilka w momencie nagłego odcięcia prądu.?
Kto pyta, nie błądzi.


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1126
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#4

Post napisał: Robert_K » 13 kwie 2024, 08:54

Rafalgl pisze:Wygląda na ręcznie wykonany w 90%, co czyni go nie lada gratką dla kolekcjonerów.


Bez przesady, ani to nie ma jakichś doskonałych parametrów, ani nie jest przesadnie funkcjonalne. W erze oscyloskopów cyfrowych, które oferują o wiele lepsze parametry, dużo więcej funkcji i nie starzeją się tak szybko prezentowany przez Ciebie oscyloskop to zwykły badziew. Był dobry w czasach, kiedy go wyprodukowano bo nie było niczego innego.
Rafalgl pisze:Pytałem na elektrodzie, kto podejmie się kompleksowej renowacji, takiej jak na filmach na YouTube. Nie było niestety żadnego chętnego,


Nic dziwnego, taka renowacja nie ma sensu i jest nieopłacalna.

Pozdrawiam.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2873
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#5

Post napisał: atom1477 » 13 kwie 2024, 08:57

To oscyloskop na lampie B6S1, która nie słynie z ostrości ani liniowości odchylania.
Ale przekręcenie wykresu w stosunku do poziomu to już nie wina tej lampy. To standardowy objaw w każdym oscyloskopie.
Po prostu lampa jest delikatnie obrócona w mocowaniu w obudowie. Czyli to sprawa mechaniki, a nie elektroniki.

Co do renowacji to ja akurat bym się podjął. Tylko co tam w sumie renowować?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 8074
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#6

Post napisał: tuxcnc » 13 kwie 2024, 11:02

Kolejny debilny temat na niewłaściwym forum !!!
A autor nie dość że cham, nieuk i ignorant, to jeszcze leń jakich mało !!!
Wpisałem "oscyloskop mini4" w google i jako czwarty wynik dostałem http://delibra.bg.polsl.pl/Content/1637 ... _mini4.pdf
Czy ktoś się wreszcie zlituje i zbanuje tego pajaca, zanim całkiem rozpieprzy to forum ???


Robert_K
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 6
Posty: 1126
Rejestracja: 15 sie 2017, 08:03
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#7

Post napisał: Robert_K » 13 kwie 2024, 11:19

tuxcnc pisze:Wpisałem "oscyloskop mini4" w google i jako czwarty wynik dostałem


Przecież napisał w pierwszym poście że ma dokumentację. Tylko że to jeszcze trzeba umieć czytać i rozumieć co tam jest napisane.

Pozdrawiam.


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 8
Posty: 2873
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#8

Post napisał: atom1477 » 13 kwie 2024, 12:34

Może mając dokumentację papierową nawet nie pomyślał żeby jej szukać w internecie.
No ale racja że to niewłaściwe forum. Nie że tu nie wolno o tym dyskutować: wbrew temu co by chciał tux, wolno. W końcu mamy tu dział "Elektronika ogólna".
Ale jest niewłaściwe bo nie ma tu zbyt wielu osób które mogą pomóc. Na Elektrodzie też.
Odpowiednim forum jest forum Trioda:
https://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?p=229521
https://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?p=180388
https://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?p=165044
https://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?p=109871
https://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?p=84177


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7638
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#9

Post napisał: pukury » 13 kwie 2024, 13:20

Hej.
To prawda - mało kto na tym forum ma ( miał )coś wspólnego z techniką lampową.
Więc - jak napisał Kol. - pozostaje Trioda.
Na marginesie - mam do oddania oscyloskop OS-350 .
Sprawny - bez sond ( ktoś pożyczył i nie oddał).
Odbiór osobisty - Kraków.
Wysyłka mnie przerasta "mentalnie".
Na dodatek 3 szt. lamp oscyloskopowych - nowych.
Dwie ZSRR i jedną firmy BRIMAR.
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

Autor tematu
Rafalgl
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 9
Posty: 1218
Rejestracja: 24 gru 2020, 01:43

Re: Problem z oscyloskopem analogowym (zniekształcony sygnał)

#10

Post napisał: Rafalgl » 13 kwie 2024, 13:32

Tux - Oj... Obyś przypadkiem Ty sam któregoś pięknego dnia się nie naciął i nie wyleciał stąd z hukiem za te swoje aroganckie, hejterskie odzywki, panie kolego. Nie każdy będzie tak wyrozumiały jak ja.

Moja dokumentacja jest mocno okrojoną wersją tego co powyżej, także nie będę jej tu drugi raz wklejał. Fakt, nie szukałem innej wychodząc z założenia, że jest tylko jedna wersja. Czyli wygląda na to, że z cewką i diodą się myliłem, prócz 2 diod prostowniczych na zasilaniu żadnej innej diody tu nie widzę. Rozważam na ten moment wymianę lampy podstawy czasu, choć ręki sobie uciąć nie dam, że to akurat z nią jest problem przy tak skomplikowanym układzie, fakt nie do końca ogarniam co tutaj jest do czego. Tak czy siak, poniżej wrzucam poniżej foty opisywanej przeze mnie anomalii, dla różnych podziałów czasu. Raczej chyba nikt mi nie powie że to jest normalne i wynika z "niedoskonałości" oscyloskopu wynikającej z odległych czasów produkcji. I dzięki za podsunięcie linkow do tej triody, bardzo przyda mi się jakieś rzetelne źródło wiedzy w tematach lampowych, może znajdę tam odpowiedz na problem z oscyloskopem.

Dodane 4 minuty 26 sekundy:
Jakby ktoś był ciekaw, tak wygląda u mnie sygnał 0V, bez żadnego generatora, bez niczego: Obrazek Obrazek
Obrazek
Kto pyta, nie błądzi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”