Strona 1 z 2

Gdzie można kupić przewody ekranowane na metry?

: 18 sty 2009, 23:57
autor: berrrcik21
Witam,
gdzie można zakupić dobrej jakości przewody ekranowane na metry? TME czy IGUS odpada, potrzebuje kilkanaście metrów kabla o różnym przekroju. Z góry dzięki za pomoc :)

: 19 sty 2009, 04:09
autor: APY
Ja kupuję w Nowym Elektroniku akurat mają w naszym mieście sklep.Ale prowadzą też sprzedaż internetową.

: 19 sty 2009, 06:57
autor: gmaro
W nowym elektroniku są kable ekranowane , które nie za bardzo się nadają do użycia gdy jest przewód dość długi ( sprawdziliśmy na własnej skórze ) przy mniejszych odcinakach oczywiście nadają się jak najbardziej i sprawują się bardzo dobrze. Jeśli będą serwa + uhu zastanów się lepiej nad czymś lepszym :wink:

: 19 sty 2009, 08:59
autor: b_j
jeśli chodzi o sprzedaż przez internet to proponuje sie rozejżeć tutaj : http://www.speckable.pl/ ... ja tam kupuje z tym że w siedzibie nie przez internet :-D.
Mają dość bogaty wybór.

: 19 sty 2009, 09:29
autor: berrrcik21
Dzięki za odpowiedzi ;)
A jak z jakością tych kabli no i trwałością? Czy TEN konkretnie typ nadawał by się do sterowania UHU + serwa? A TAKI np. od falownika do wrzeciona (2kW)? Czy wystarczy 4x1.5?

: 03 lut 2009, 18:42
autor: przemmo22
Witam.
4x1,5mm2 wystraczy.
Co do kabli to polecan HELLUKABEL.
Zamawiamy odnich dużo szczególnie olejoodpornych i wielożyłowych.
Jakość i wykonanie na dość wysokim poziomie.
Pozdrawiam

: 03 lut 2009, 20:18
autor: olo_3
berrrcik21 pisze:potrzebuje kilkanaście metrów kabla o różnym przekroju
do czego maja być te kable ?

: 05 lut 2009, 09:14
autor: berrrcik21
Witam,
dziękuję za odpowiedzi ;) Kable mają być do układu sterowania frezarką, czyli ogólnie do połączenia maszyny z szafką sterowniczą. Chodzi mi głównie o podłączenie serw i enkoderów do sterowników (UHU), krańcówek, czujnika wysokości narzędzia oraz wrzeciono do falownika.

: 15 sie 2016, 16:03
autor: blue_17
Witam

A ja mam pytanie należące do tych bardziej technicznych jak podłączacie oplot jeśli wtyczka nie ma fizycznego kontaktu z oplotem.

Może głupie pytanie ale zastanawia mnie to np przy podłączaniu kabli do silników krokowych, gdzie wtyczki są plastikowe zazwyczaj.

Pozdrawiam

: 15 sie 2016, 19:10
autor: RomanJ4
blue_17 pisze:A ja mam pytanie należące do tych bardziej technicznych jak podłączacie oplot jeśli wtyczka nie ma fizycznego kontaktu z oplotem.
http://www.elektrotop.pl/artykul-17-Kab ... wosci.html
http://www.elektrotop.pl/artykul-16-Co_ ... czych.html
http://www.falowniki.com/index.php?func ... =1&pol=exe
http://www.lenze.falowniki.pl/falowniki ... lnika.html
http://www.falowniki.edu.pl/nauka,7,emc ... ktyka.html

U mnie oba końce ekranowanego kabla falownik - silnik łączą oplot zewnętrzny z masą maszyny poprzez metalowe dławnice. Zarówno w puszce silnika, jak i na odrębnej listwie dławnic pod falownikiem, wykonanej z aluminiowego kątownika z otworami pod przepusty i inne kable (np sterujące)
Obrazek Obrazek

Jak widać na zdjęciu z prawej, metalowy zewnętrzny oplot prawego kabla nie kończy się w dławnicy(nie jest tam przecięty) ale przechodzi przez nią owinięty dodatkową aluminiową folią (by się nie rozplatał, a folia jest zabezpieczona prze rozwinięciem przezroczystą taśmą) i osłania przewody aż do miejsca ich rozdzielenia.
Połączenie zewnętrznego oplotu z metalową nakrętką przepustu(dławnicy) wykonałem poprzez owinięcie odsłoniętego z zewnętrznej igelitowej izolacji paska oplotu kabla odpowiednio szerokim paskiem miedzianej siatki nawiniętej na oplot i wewnętrzny plastikowy zacisk przepustu, Na to nakręcana jest metalowa nakrętka.
Obrazek (odwrotnie niż to jest na rysunku gdzie oplot kończy się w dławnicy)
podobnie jak to opisano tu http://www.falowniki.edu.pl/nauka,7,5,6 ... e-emc.html (mocowanie przelotowe)

Taki sposób jest prosty do wykonania i jednocześnie nie uszkodzimy przypadkiem żył wewnętrznych, ani nie przerwiemy ciągłości oplotu (zwłaszcza jeśli stosujemy dławnice na wejściu kabli do większej szafki sterowniczej, albo daleko od zacisków przewodów).
Na widocznej na zdjęciu listwie wewnętrzna żyła masy(zielono-żółta) kabla połączona jest z zaciskiem masy falownika a także przewodem z listwą dławnic, więc wewnętrzny przewód masy(żółto-zielony) i oplot zewnętrzny mają ten sam potencjał.