Witam serdecznie.
Witam, dzięki za pytania precyzujące, już odpowiadam.
Trudno cokolwiek sensownego doradzić nie wiedząc nic więcej na temat tego gdzie i w jaki sposób chce Kolega to zastosować.
Pomiar prędkości profilu wykonanego z metalu żelaznego o długości praktycznie setek kilometrów bez przerw.
Jakie są wymiary przesuwających się detali?
od rurki średnicy 15mm po profile płasko wypukłe o przekroju 100mm
Kolega chce mierzyć prędkość w zakresie małych przesunięć czy wyznaczyć prędkość np. całego poruszającego się arkusza blachy?Przydałoby się więcej informacji na ten temat. Dlaczego pomiar optyczny odpada?
Ponieważ po powierzchni leje się chłodziwo.
Nie jest możliwe naniesienie "markerów" na blachę i odbiciowy pomiar ich położenia?
Wykonalny, ale niezalecany.
Później można by poprzez pomiar czasu określić jej prędkość. Jeżeli Kolega chce określić prędkość poruszającego się arkusza być może wystarczyłoby ustawić fotokomórkę określającą moment wejścia w tor jej promienia arkusza i moment jego wyjścia? A może jakaś rolka dociskana do tego poruszającego się przedmiotu i na niej impulsator?
Mała dokładność a głównie fluktuacje prędkości powodowane błędem z poślizgu i innymi pewnie jeszcze elementami trudnymi do stwierdzenia.
Ten temat testowałem.
Poza tym z jaką dokładnością Kolega potrzebuje określić prędkość?
Potrzebuje pomiar od zatrzymania do max 2m/s, z dokładnością dużą. Muszę na początek poznać możliwości. W tej chwili pomiar jest robiony enkoderem inkrementalnym na podstawie zliczania impulsów, jednak powstaje błąd, jak wcześniej pisałem, a synchronizacja jest potrzebna do sterowania frezem, by go nie złamać co już się raz zdarzyło. Błędy wynikają z poślizgu rolki enkodera, mocniej docisnąć nie można, ślizgania się rolki po chłodziwie, aquaplaing

, profil nie zawsze idzie w osi co powoduje dodatkowe błędy związane z kształtem rolki, pół okrągła dla rurki, jak zmieni rurka swoją oś, to zmienia się nieznacznie średnica rolki i kaszanka. Przy innych profilach podobnie, zastosowanie płaskiej odpada, za mała powierzchnia styku.
Pozdrawiam, skoczek.
W związku z tym wydaje mi się iż tylko bezstykowy pomiar wyeliminuje większość tych problemów.