Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC

Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#1

Post napisał: ircpcb » 22 paź 2020, 18:34

Witam. Może ktoś coś wie, widział, ma inny ciekawy pomysł. Ogólnie szukam jakiegoś rozwiązania które nie musiałoby być wspierane przez jakieś Arduino, czy też inne mikroprocesory. może ma ktoś inny pomysł.

Potrzebuję w prosty sposób zatrzymać frezarkę (sterowanie silnikami, czy tam całkowicie odciąć zasilanie z wszystkiego w przedłużaczu)

I tak - wrzeciono to zwykła szlifierka palcowa - prosta Boscha z regulacją obrotów (750W sieciowa), z zakończeniami chroniącymi komutator - czyli kończą się szczotki - wrzeciono się zatrzymuje ale oczywiście frezarka jedzie dalej. Jak przy tym jestem - to ok. Zdążę wyłączyć, zapałzować.

A jak mnie nie ma - no to lipa. Frez złamany, materiał uszkodzony, jak przy okazji nie wyrwie czegoś, bo to amatorska frezarka o sporym polu i jest ryzyko uszkodzenia czegoś nieodwracalnie.

Co znalazłem - różnego rodzaju wykrywacze poboru prądu na przewodzie fazowym - na zasadzie miernika cęgowego - czy zwykłej cewki i dalej sporo elektroniki. Koszt może nie duży i pewnie skończy się zakupem czegoś takiego jak poniżej :

CZUJNIK NATĘŻENIA PRĄDU
Obrazek

Ale pytanie jak to prosto obsłużyć bez mikrokontrolera ?
Jest jakaś opcja podpięcia tego jako źródło sygnału np na wzmacniacz operacyjny i uzyskać z tego powiedzmy sygnałowe 5V i to na tranzystor jako łącznik i załączać przekaźnik ?

Jest jakiś inny patent na to ? ma ktoś jakiś jeszcze pomysł ?
Nie chodzi o to aby było mega tanio - ale na pewno ma być łatwe w naprawie i bezpieczne dla usera oraz nie ingerować w elektronikę wrzeciona, bo jest na gwarancji jeszcze ponad rok.

Tylko proszę o pomysły z tej planety. Sprawdzanie głośności w pomieszczeniu czy zdalne sterowanie z telefonu to nie to czego poszukuję. Prędzej coś ala element optyczny - który robi zwarcie jak prąd płynie. Może jest jakiś taki cwany element elektroniczny ? Mały transformatorek - który nie osłabiałby wrzeciona, ale robił jakiś niewielki sygnał i to to na wzmacniacz operacyjny ?

No wszelkie pomysły mile widziane - tylko takie z którymi sobie poradzę w warunkach domowych i które jestem w stanie ogarnąć.


Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#2

Post napisał: tuxcnc » 22 paź 2020, 18:49

ircpcb pisze:
22 paź 2020, 18:34
wykrywacze poboru prądu na przewodzie fazowym
To się nazywa przekładnik prądowy i jest najzwyklejszym transformatorem, tylko odpowiednio obliczonym i odpowiednio skonstruowanym.
Taki przekładnik musisz zamontować na przewodzie zasilającym (dowolnym, bo przez zerowy płynie ten sam prąd co przez fazowy) i przy włączonym wrzecionie wykonać dwa pomiary multimetrem - napięcie w stanie jałowym (normalnie podłączasz woltomierz prądu zmiennego i odczytujesz) i prąd zwarcia (podłączasz amperomierz prądu zmiennego i odczytujesz). Tani multimetr może nie dać rady jeśli ma na wejściu diodę.
Jak będziesz wiedział jakim napięciem i prądem dysponujesz, to będziesz mógł myśleć co dalej.


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#3

Post napisał: ircpcb » 22 paź 2020, 19:21

Czyli ten element działa jak transformator, ale uzwojeniem pierwotnym jest kabel przeplatany przez środek tak ?
Czy w związku z tym - mogę np przełożyć jeden z przewodów zasilających szlifierkę powiedzmy dwa lub trzy razy (o ile się zmieści w tym oczku) i uzyskać większe napięcia / prądy na wyjściu z tego przekładnika ? Zasada identyczna jak ilość zwoi w transformatorach tak ? nie to że już chcę tak zrobić - tylko w razie gdy nie poradzę sobie ze wzmocnieniem.

tuxcnc - jak tak, kupuję to zaraz, pomierzę co to zwraca przy określonych prędkościach szlifierki i opiszę co zmierzyłem i może ktoś poradzi jak to wykorzystać żeby układ zlutować raz a dobrze a nie eksperymentować.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#4

Post napisał: pukury » 22 paź 2020, 20:32

Hej.
Wypróbuj metodę " polipa " :mrgreen:
Na kontaktron nawijasz cewką - ile zw. ? musisz dobrać.
Jak płynie prąd - kontaktron łączy - a jak nie to puszcza.
Patent do wykrywania czy światła stop działają - z zamierzchłych czasów.
Swoją drogą - często kończą się szczotki ?
Komutator " ścierny " ? - czy jak :mrgreen:
pzd.
Mane Tekel Fares

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7873
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#5

Post napisał: tuxcnc » 22 paź 2020, 20:59

pukury pisze:
22 paź 2020, 20:32
Jak płynie prąd - kontaktron łączy - a jak nie to puszcza.
I to nawet sto razy na sekundę ...


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#6

Post napisał: ircpcb » 22 paź 2020, 21:30

Czy często ? oczywiście nie, ale mam sporo szlifierek, chyba z 8 sztuk które pasują do uchwytu i w każdej już jakieś zużycie jest. Niestety Macalister ma taki patent że trzeba ją rozebrać by zobaczyć stan szczotek. Z tym kontraktonem to chyba mam jakieś takie z lat 80, może faktycznie by to załatwiło sprawę. W końcu jakieś pole magnetyczne powinno się wygenerować, tyle że to chyba będzie pulsowało wraz z częstotliwością * 2.
Jak nie zrobię tak, to wytnę w obudowie otwory na dostęp do szczotek. To są używane szlifierki rotacyjne przerobione na wrzeciono, przeznaczone na zajechanie. Szczotek do nich mam kilo. Co z tego jak nie zdążę wymienić. Frez wart więcej niż cała szlifierka.

Jak używałem dremela, to nie było problemu, przekręcałeś zaślepkę i był wgląd na szczotki, a tu lipa.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7608
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#7

Post napisał: pukury » 22 paź 2020, 21:48

Hej.
Tuxcnc to ma być problem ?
Jak mnie co najdzie to jutro spróbuję - roboty mało.
pzd.
najwyżej coś się tam doda - diodę kondorek itp.
zobaczymy.
Mane Tekel Fares


Autor tematu
ircpcb
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 9
Posty: 121
Rejestracja: 15 lut 2015, 09:42
Lokalizacja: Małopolskie

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#8

Post napisał: ircpcb » 22 paź 2020, 22:04

Piszę, bo wczoraj mnie tak załatwiło. Przejechało po materiale, złamało freza i 50zł w plecy przez głupie szczotki za 2zł.
Czas na CNC - termotransferowi i chemii mówimy NIE


antybeton
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 99
Rejestracja: 17 lis 2016, 22:59
Lokalizacja: Gżdawa

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#9

Post napisał: antybeton » 23 paź 2020, 09:02

Mniej i bardziej profesjonalne rozwiązanie.
Zabezpieczenie1
Zabezpieczenie2
W razie potrzeby zmniejszenia zakresu można dwa-kilka razy przewlec przewód.

Awatar użytkownika

grg12
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1670
Rejestracja: 03 sty 2007, 14:27
Lokalizacja: Wiedeń

Re: Blokada frezarki CNC po zużyciu się szczotek wrzeciona

#10

Post napisał: grg12 » 23 paź 2020, 09:19

Taka mała uwaga co do przekładnika prądowego - twoje zabezpieczenie musi wykrywać prąd jałowy szlifierki i wytrzymywać prąd rozruchowy :)
Przy okazji - jeśli nie chcesz się bawić w elektronika można kupić gotowe urządzenia przeznaczone do automatycznego włączania odkurzacza

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”