Liniał suwmiarkowy z zewnętrznym odczytem - pytanie techniczne.

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
SylwekK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:37

Liniał suwmiarkowy z zewnętrznym odczytem - pytanie techniczne.

#1

Post napisał: SylwekK » 04 lip 2019, 16:15

Jako, że to pierwszy mój post na forum (czytam od kilku m-cy) to na początek chciałem się przywitać... tak więc witam wszystkich :)
Parę tygodni temu stałem się posiadaczem frezarki Zosi i powoli wkręcam się w temat frezowania (typowo amatorskiego). To czego najbardziej mi w niej brakuje to sensowny odczyt pozycji. Zacząłem też taki robić na enkoderach (400imp/obr) w połączeniu z napędem osi opartym o silniki krokowe, takie miniDRO z autoposuwem. Dla jasności - nie mam zamiaru przerabiać jej na CNC. Jestem bardziej elektronikiem więc z konstrukcją własnego sterownika i j jego oprogramowaniem problemu nie mam ze względu na jakieś tam doświadczenia w sterowaniu rozmaitymi silnikami. O ile na osi X bez większych problemów rozwiązałem pomiar z dokładnością około 0,005mm (docelowo i tak zaokrąglę do 0,01), to patent z enkoderem niestety nie zdaje egzaminu na osi Y - zbyt mało miejsca (napęd X troszkę przeszkadza). I teraz pytanie do Was, bo liczę na spore prawdopodobieństwo, że ktoś z użytkowników na tym forum może znać odpowiedź :) Rzucam więc nieśmiało pytanie o liniał typu podobnego jak na zdjęciu poniżej

Obrazek

Czy ktoś się orientuje jaki sygnał dochodzi do wyświetlacza? Czy jest to bezpośredni czysty analogowy odczyt jak w suwmiarce analizowany dalej w pudełeczku, czy może już wstępnie przetworzony na typowy enkoderowy (inkrementalny) sygnał cyfrowy?
Niestety nie znam nikogo kto takie coś posiada i nie mam możliwości wziąć urządzenia do analizy.
Taki właśnie tani liniał chciałbym z moim oprogramowaniem wykorzystać do frezarki. Całą konstrukcją mojego urządzenia na pewno opiszę tu na forum jak już będzie gotowa, albo przynajmniej już częściowo będzie w użyciu :)
Z góry dzięki za wszelkie informacje.




rdarek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2135
Rejestracja: 04 sty 2013, 23:30
Lokalizacja: 3miasto

Re: Liniał suwmiarkowy z zewnętrznym odczytem - pytanie techniczne.

#2

Post napisał: rdarek » 04 lip 2019, 17:17

SylwekK pisze:
04 lip 2019, 16:15
Czy ktoś się orientuje jaki sygnał dochodzi do wyświetlacza? Czy jest to bezpośredni czysty analogowy odczyt jak w suwmiarce analizowany dalej w pudełeczku, czy może już wstępnie przetworzony na typowy enkoderowy (inkrementalny) sygnał cyfrowy?
Poczytaj na tej stronie rozpracowuje liniały łącznie z suwmiarkami:
https://www.yuriystoys.com/
Stworzył płytkę i oprogramowanie obsługujące różne liniały

Awatar użytkownika

Autor tematu
SylwekK
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 60
Rejestracja: 13 maja 2019, 12:37

Re: Liniał suwmiarkowy z zewnętrznym odczytem - pytanie techniczne.

#3

Post napisał: SylwekK » 04 lip 2019, 19:58

Dzięki, fajna stronka! :) Po szybkim "przekartkowaniu" strony (z marną znajomością angielskiego) wygląda na to, że po kabelku idzie sygnał jak z typowej suwmiarki czyli sygnał zegarowy i danych. Odczyt może i nie jest skomplikowany, ale już wiem, że nie będzie to niestety do mojego systemu pasować - robię wejścia na standardowe enkodery.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”