komputer do sterowania i inne

Na tym forum rozmawiamy o elektronice nie związanej bezpośrednio z tematem CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
rap3k
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 16 lut 2009, 19:07
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

komputer do sterowania i inne

#1

Post napisał: rap3k » 20 maja 2014, 22:15

Witam,

Przymierzam się do zmiany komputera sterujący moja machiną (aktualnie mam durona 1ghz, 64mb grafe, 1 gb ram). Przeglądam aledrogo już drugi tydzień i mam dylemat ... kompów sporo jak i pytań.

Założenia:
Na kompie goły windows + mach3 + dodatkowa karta lpt (będzie obsługiwał 2 machiny - ploter i styro ... oczywiście nie jednocześnie)

na pierwszy rzut poszedł komputer
http://allegro.pl/dell-755-nd-quad-q660 ... 59254.html

lub pierwsza dziesiątką z tych
http://allegro.pl/komputery-stacjonarne ... 4329][2]=2

wszystkie maja zintegrowane karty wiec dokopię jakąś PCI-E 256mb

teraz jeśli chodzi o drugi lpt
czy te cuda zadziałają?
http://www.komputronik.pl/search/pl/run ... ategory/1/

jeśli nic z tego pozostaje mi zabawa ze zmianą wtyczek:]
?



Tagi:


dance1
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3099
Rejestracja: 11 mar 2007, 22:42
Lokalizacja: G-G

#2

Post napisał: dance1 » 20 maja 2014, 22:27

bierz 1, kart lpt kilka testowałem i problemów nie było, po co Tobie dodatkowa grafa jak tylko macha masz na kompie?

Awatar użytkownika

Autor tematu
rap3k
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 16 lut 2009, 19:07
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

#3

Post napisał: rap3k » 20 maja 2014, 22:44

może pisali to za czasów akceleratorów ;)

"Nie zintegrowana karta graficzna 32MB RAM "


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

Re: komputer do sterowania i inne

#4

Post napisał: Hrumque » 20 maja 2014, 23:49

rap3k pisze:Witam,
Przymierzam się do zmiany komputera sterujący moja machiną (aktualnie mam durona 1ghz, 64mb grafe, 1 gb ram). Przeglądam aledrogo już drugi tydzień i mam dylemat ... kompów sporo jak i pytań.
Założenia:
Na kompie goły windows + mach3 + dodatkowa karta lpt (będzie obsługiwał 2 machiny - ploter i styro ... oczywiście nie jednocześnie)

na pierwszy rzut poszedł komputer
http://allegro.pl/dell-755-nd-quad-q660 ... 59254.html
I tego bym się trzymał, ewentualnie poszukać czegoś podobnego, ale tańszego - bo tu cena troszkę wysoka, i wydajność też - do MACHa samego i jego okolic - procesor Q6600 to zrzucanie napalmu na muchę. Za drobne dostaniesz jakiegoś P4-3.0HT albo wolniejszego Core2Duo, będzie też mniej się grzał niż Q6600, więc będzie cichszy... Bardziej bym stawiał na nowiutki dysk twardy.

No chyba że na tym samym komputerze chcesz najpierw jakiś CAD, potem CAM, a na końcu MACH uskuteczniać.
wszystkie maja zintegrowane karty wiec dokopię jakąś PCI-E 256mb
A po co? Zintegrowana grafika intela bardzo dobrze działa z MACHem, nie mam pojęcia dlaczemu takie coś w specyfikacji macha jest napisane (może z jakichś prehistorycznych czasów im zostało), ale testowane i wszystkie zintegrowane grafiki intela i845G i nowsze G45, G41 itp czyli Intel GMA i Intel HDxxxx działają świetnie, niezależnie od ustawień.

W dodatku - jeśli chciałbyś jednak mieć wyjście cyfrowe obrazu (DVI/hdmi przez przejściówkę) lub pracę na 2 monitorach równocześnie - to kupujesz za cenę jednego-dwóch piw taką kartę ADD2 Silicon Graphics, która działa z każdą zintegrowaną grafiką intela:
Obrazek
i dodaje dodatkowe wyjście cyfrowe (sprawdzić tylko, czy potrzeba wersji PCIe czy AGP, bo są dostępne oba)
teraz jeśli chodzi o drugi lpt
czy te cuda zadziałają?
Dopóki nie jest to interfejs na USB, tylko karta PCI lub PCIe - działają bardzo dobrze.
jeśli nic z tego pozostaje mi zabawa ze zmianą wtyczek:] ?
Nie no, zamiast przepinać wtyczki - możesz kupić obecnie za grosze "przełącznik drukarkowy" takie blaszane pudełko z hebelkiem, ale ich styki to przeważnie dramat, ciągle coś nie kontaktuje i trzeba wd40/kontaktsprajem poprawiać ;)
Obrazek

Awatar użytkownika

Autor tematu
rap3k
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 210
Rejestracja: 16 lut 2009, 19:07
Lokalizacja: łódź
Kontakt:

#5

Post napisał: rap3k » 31 maja 2014, 13:44

dziękuje za odpowiedzi

Komputer zakupiony, mach i dodatkowa karta lpt zainstalowana teraz kilka pytań.

1. częstotliwość jądra programu MACH3 - co ona robi, na jaką ustawić - od czego to zależy.
2. czy jest jakaś różniąca w sterowaniu miedzy oryginalnym portem lpt na płycie głównej a dodatkową karta lpt?


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#6

Post napisał: Hrumque » 31 maja 2014, 13:57

rap3k pisze:dziękuje za odpowiedzi
Komputer zakupiony, mach i dodatkowa karta lpt zainstalowana teraz kilka pytań.
1. częstotliwość jądra programu MACH3 - co ona robi, na jaką ustawić - od czego to zależy.
Od wydajności twojego komputera. Ustawiasz sobie jakąś "core frequency", odpalasz macha i puszczasz jakis testowy g-code by mieszał po porcie LPT, i patrzysz do "task menagera" czy nie masz już 100% CPU obciążenia (albo - czy lpt/hardware nie gubi ci kroków przy takiej prędkości). Jeśli nie - to zwiększasz sobie core-frequency, i mach działa szybciej.
W praktyce - na wszystkim współczesnym od P4 2.0 ustawiam maksymalne ile się da, i jest dobrze.
2. czy jest jakaś różniąca w sterowaniu miedzy oryginalnym portem lpt na płycie głównej a dodatkową karta lpt?
Na jedno wychodzi, żadna różnica. Teoretycznie na poziomie asemblera są pewne różnice, czy się używa "niskich" adresów I/O typu 0x378, czy "wysokich" z puli PCI, ale w praktyce to żadna różnica, działa wszystko tak samo (programowo).
Hardwarowo różnie bywa z kartami (jak i złączami na płytach głównych, zwłaszcza w laptopach) - niektóre mają słabsze pull-upy (a niektóre mocniejsze), przez co słabiej sterują liniami danych i szybkie zmiany stanów (razy pojemność linii i obciążenia) daje pewne ograniczenia... Ale to są ograniczenia typu 100-500KHz, czy twoje drivery silników tyle przeniosą, by się tym martwić?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika ogólna”