Bridgeport VMC 500 , wyciek powietrza wrzeciono?

Problem z wyciekiem powietrza z wrzeciona

Dyskusje dotyczące maszyn Bridgeport, Romi, Hardinge

Autor tematu
padre666
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 13 maja 2012, 12:23
Lokalizacja: zdw

Bridgeport VMC 500 , wyciek powietrza wrzeciono?

#1

Post napisał: padre666 » 17 kwie 2023, 20:08

Witam.

Od pewnego czasu jestem posiadaczem Frezareczki Bridgeport VMC500. Maszyna jakiś czas stała i się kurzyła ,w końcu jest trochę czasu aby ją uruchomić. Po podłączeniu powietrza z kompresora ( ok50l tymczasowo ) słychać szum powietrza z góry i dołu wrzeciona na wyłączonej maszynie . Miejsca wycieku zaznaczyłem na schemacie i fotkach maszyny . Gdy odłączę wężyk z powietrzem idący z boku osłony wrzeciona do reduktora, szum i wyciek ustają. Jestem w stanie teraz tylko zlokalizować wyciek z dołu wrzeciona , występuje po całym obwodzie między wrzecionem a osłoną wrzeciona .

Co to może być ? czy to może normalna sprawa w tego typu maszynach ? Ktoś spotkał się z podobnym problemem?
Jest to moja pierwsza maszyna wymagająca sprężonego powietrza...

Gdy ją oglądaliśmy nie pamiętam aby było słychać taki szum/wyciek z okolic wrzeciona . Zmiana narzędzia odbywa się normalnie, słychać przedmuch , niestety przez małą pojemności kompresora obecnie jestem w stanie zmienić tylko jedno narzędzie przed komunikatem "Low air pressure" , póki kompresor nie doładuje powietrza. Obecnie jestem na etapie poszukiwań śrubówki o pojemności 500l.

Dziękuję za jakiekolwiek wskazówki .
Pozdrawiam :D

Obrazek
Obrazek
Obrazek




Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bridgeport VMC 500 , wyciek powietrza wrzeciono?

#2

Post napisał: Steryd » 17 kwie 2023, 20:26

To jest przedmuch celowy żeby ewentualne paprochy, oleje i chlodziwa tam nie lecialy. Jeszcze w niektórych wrzecionach jest to nośnik smarowania (z naolejacza na wejściu). Trzeba by było ogarnąć DTRkę ale wygląda na to, że ten kanał nie dochodzi do łożysk więc raczej w tym przypadku ma być czyste powietrze.
Można?
Morzna!!!


Autor tematu
padre666
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 14
Rejestracja: 13 maja 2012, 12:23
Lokalizacja: zdw

Re: Bridgeport VMC 500 , wyciek powietrza wrzeciono?

#3

Post napisał: padre666 » 17 kwie 2023, 20:53

Steryd pisze:
17 kwie 2023, 20:26
To jest przedmuch celowy żeby ewentualne paprochy, oleje i chlodziwa tam nie lecialy. Jeszcze w niektórych wrzecionach jest to nośnik smarowania (z naolejacza na wejściu). Trzeba by było ogarnąć DTRkę ale wygląda na to, że ten kanał nie dochodzi do łożysk więc raczej w tym przypadku ma być czyste powietrze.
Przedmuch celowy moim zdaniem występuję tylko podczas wymiany narzędzia. Jest to przedmuch o sporej mocy i dźwięku, i jest z środka wrzeciona . To z czym mam problem występuje cały czas bez zmiany narzędzia i na obwodzie między wrzecionem a obudową . Na tym schemacie wiele nie widać tak na prawdę. Kanał prowadzacy na górę i dół, tylko w jakim celu idzie tam powietrze.


lepi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1449
Rejestracja: 09 lip 2012, 20:34
Lokalizacja: Poznań

Re: Bridgeport VMC 500 , wyciek powietrza wrzeciono?

#4

Post napisał: lepi » 17 kwie 2023, 21:08

W niektórych maszynach, np do obróbki grafitu, utrzymuje się nadciśnienie w obudowie elektrowrzeciona ale wtedy są raczej osobne przyłącza i dwa reduktory.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4146
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Bridgeport VMC 500 , wyciek powietrza wrzeciono?

#5

Post napisał: Steryd » 17 kwie 2023, 21:42

No właśnie to jest w celu utrzymywania nadciśnienia w okolicach łożysk. Ewidentnie kanał dochodzi do uszczelniacza labiryntowego.
Przedmuch gniazda narzędzia to co innego. Tam trzeba porządnie dmuchnąć, żeby ewentualne paprochy usunąć.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Bridgeport / Romi / Hardinge”