Obrotnice na profile konstrukcyjne

Czy jest coś takiego?

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
misiekagh
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 17 maja 2007, 21:53
Lokalizacja: Sandomierz

Obrotnice na profile konstrukcyjne

#1

Post napisał: misiekagh » 03 mar 2019, 20:22

Dzień dobry.
Czy są obrotnice na profile konstrukcyjne?

Planuję zrobić stojak obrotowy do pcb.

To czerwone to sprężyna. Ściska pcb. Ramiona stojaka poruszają się po prowadnicy liniowej, a stoją pionowo na wózkach MGN12.
Obrazek

Nie wiem jak zamontować profile do wózków. Mój profil to 2020. Jestem w stanie użyć innych wózków na rzecz profesjonalnego mocowania.
Nie znalazłem też obrotnic na profile konstrukcyjne. Spotkaliście się z takimi obrotnicami?

Wersja finalna ma być podobna do tej, tylko na większe płytki. Jakieś 40 cm szerokości. Do profili mają być też instalowane sondy pomiarowe, lampka i inne cuda.
Obrazek

Pozdrawiam i dziękuję za podpowiedzi.




MateuszB
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 08 mar 2019, 06:56

Re: Obrotnice na profile konstrukcyjne

#2

Post napisał: MateuszB » 23 kwie 2019, 19:15

Jeśli to konstrukcja na własny użytek pomyślałbym o "obrotnicy" wykonanej w technice druku 3d. Dwa elementy, między nimi łożysko 608ZZ i temat załatwiony. Z mocowaniem profili do wózków podobnie, tylko dobrze skonstruować by warstwy dobrze znosiły naprężenia.


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Obrotnice na profile konstrukcyjne

#3

Post napisał: Steryd » 23 kwie 2019, 19:45

Raczej bym dał wałki liniowe I tulejki z brązu, albo tworzywa. Łożyska tutaj, to raczej przerost formy nad treścią.

Jest coś takiego jak kątowniki nastawne (regulowane), ale z nimi ciężko uzyskać obrót o 360 stopni, chyba żeby dać im jeszcze element dystansowy.
Można?
Morzna!!!


nanab
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 330
Rejestracja: 01 paź 2018, 22:34

Re: Obrotnice na profile konstrukcyjne

#4

Post napisał: nanab » 24 kwie 2019, 09:50

Też bym poszedł w oprawy łożysk wydrukowane. Porjekt na 10min, a filamentu za max 5zł pójdzie. Można to zrobić tak, że wydruk będzie pracować praktycznie tylko na ściskanie, z wytrzymałością nie będzie problemów.
Steryd pisze:Raczej bym dał wałki liniowe I tulejki z brązu, albo tworzywa. Łożyska tutaj, to raczej przerost formy nad treścią.

Ale łożyska kulkowe wyjdą taniej niż wałek+tulejki, w dodatku moga przenosić siły osiowe(wiem, nie są do tego zbudowane, ale wartości tych sił będą znikome), co mocno uprości projekt.


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

Re: Obrotnice na profile konstrukcyjne

#5

Post napisał: GumiRobot » 25 kwie 2019, 08:26

A ja bym poszedł w łożysko samonastawne w obudowie typu KLF cena od ok.10,-zł (fi wałka 8mm) do 20kilku (fi wałka 30mm)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”