Wytrzymałość śrub A2-70

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
skom25
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 14 gru 2022, 11:49

Wytrzymałość śrub A2-70

#1

Post napisał: skom25 » 14 gru 2022, 12:06

Hej,

Mam nadzieję że pomożecie w kwestii który mnie nurtuje, mimo że za dużo z CNC i metalurgią nie mam wspólnego. Po prostu są tematy, na które odpowiedzi lepiej szukać u fachowców, niż wiecznie słuchać odpowiedzi "wydaje mi się".

Dziedzina to: kolarstwo

Obrazek
Obrazek

Zacisk hamulca, przykręcony jest do widelca śrubą M5x16, natomiast od dołu do ramy na ogół M5x32. W przypadku widelca gwint jest w samym widelcu, a w ramie są tylko otwory przez które przechodzi śruba które wkręca się w zacisk.

Fabrycznie producenci stosują śruby niewiadomego pochodzenia. Ciężko powiedzieć czy to jakaś najtańsza plastelina, czy może wysokiej jakości stal. Znając nieco branże rowerową, podejrzewam to pierwsze, natomiast pewny nie jestem.

Teraz pytanie właściwe. Czy w takim miejscu można użyć śrub nierdzewnych A2-70 M5? Czy jest to bezpieczne i śruba wytrzyma obciążenie?

Gwint w widelcu/ zacisku jest wykonany z aluminium. Producenci podają moment dokręcania śruby na 5/6-7/8Nm. 5/6 ponieważ producent zacisku sugeruje zakres 5-7Nm, natomiast producent roweru 6-8Nm.

Czy śruba A2-70 wytrzyma moment 6Nm? Gwint jest smarowany pastą przeciw zapiekaniu.

Jeżeli temat umieściłem w złym dziale, proszę o przeniesienie i wyrozumiałość jeżeli chodzi o poruszony problem. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.




Areo84
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 991
Rejestracja: 26 gru 2009, 09:33
Lokalizacja: ...

#2

Post napisał: Areo84 » 14 gru 2022, 19:52

dla śruby M5 A2-70 zalecany moment dokręcania to 4Nm. Te 6Nm to może być już trochę dużo. Jeśli nie musi być koniecznie nierdzewna to daj zwykłą ocynkowaną w klasie 8.8 (moment 6Nm) lub 10.9 (8,5Nm). Wytrzymałość śruby A2-70 jest niższa niż śruby klasy 8.8.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”