Gięcie sprężyn, jaki materiał.

Materiał na sprężyny zawiasów.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
bambus1121
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 02 maja 2011, 14:37
Lokalizacja: swietokrzyskie

Gięcie sprężyn, jaki materiał.

#1

Post napisał: bambus1121 » 01 sie 2021, 12:34

Witam. Poszukuję materiału na sprężyny drutowe w kształcie litery Z
Odcinek między ramionami mocujacymi to w zależności od zapotrzebowania od20cm 30cm
Ramiona mocujące wystają około 5cm
Srednica drutu nie jest bardzo znaczącą, od są oryginalne 3 do 4.5mm

I teraz najważniejsze, siła jaka jest potrzebna do skrecenia sprężyny o 90stopni to okolo 10kg fabryczne niestety szybko slabna, mogły by być spokojnie mocniejsze o 3do5kg i nic by się nie stało.

Teraz najważniejsze pytanie. Mam dostęp do giętarki do drutu. Jakiego materiału użyć do gięcia takiej sprężyny, czy przy takich twardosciach sprężyn można giąc sprężyny na gotowo bez późniejszego hartowania?

Sprężyn nigdy nie robiłem na gietarkach, i zbyt wiele pojęcia o tym nie mam od strony materiałowe.

Jeżeli nie obejdzie się bez hartowania to proszę o informację jaki materiał odpowiedni do tego będzie. Z hartowaniem już sobie poradzę bez problemu ale wolał bym tego uniknąć




orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

Re: Gięcie sprężyn, jaki materiał.

#2

Post napisał: orion32 » 01 sie 2021, 13:09

Najlepiej patentowego. Wtedy tylko odpuszczanie niskie.
,, Iditi na ch. j" maciąg.
PO to dno -aksjomat. Wszystko ma swoje miejsce - Wyborcza, w każdym kiblu! ***** konfederusków.


pavyan
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 746
Rejestracja: 12 paź 2018, 21:36

Re: Gięcie sprężyn, jaki materiał.

#3

Post napisał: pavyan » 02 sie 2021, 00:04

Skoro sprężyny szybko "siadają", prawdopodobnie pracują blisko granicy sprężystości, a może ją przekraczają. Przy tych wymiarach i średnicy drutu to możliwe, ale tylko "na czuja" - nie obliczam, sądzę tak z praktyki.
Powinieneś szukać drutu sprężynowego patentowego w gatunku B lub C (nie do pełnej obróbki cieplnej, a hartowanego i odpuszczanego). Wtedy po ukształtowaniu sprężyny należy koniecznie ją odprężyć w temperaturze odpowiedniej dla danego gatunku (250-350, czasem 400°C).
Ale podpowiem Ci, że gdybyś miał nadal problemy z żywotnością tych sprężyn, to najlepszym drutem, o doskonałych według mnie parametrach jest szwedzka OTEVA 70 (ew. OTEVA 60).
Pewnym utrudnieniem jest odprężanie, o ile pamiętam temperatura powinna wynosić 405 lub 410°C w bardzo wąskiej tolerancji (dla osiągnięcia najwyższych możliwych parametrów), czasu nie pamiętam - trzeba tego poszukać, pamięć bywa zawodna.
Mam kilka niedużych średnic OTEVY, i mogę z czystym sumieniem polecić - lepszego materiału na sprężyny nie znam.
Pomogłem? Kliknij, proszę :-)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”