Materiały korpusów robotów

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
pepciu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:38
Lokalizacja: Polska

Materiały korpusów robotów

#1

Post napisał: pepciu » 04 lis 2017, 17:53

Poszukuję informacji dotyczących tego, z jakich materiałów wykonywane są korpusy i elementy obudów robotów przemysłowych, oraz jaką metodą są obrabiane, w jaki sposób uzyskiwane. W katalogach producenci nie umieszczają takich informacji (przynajmniej w tych przejrzanych przeze mnie), google też jest średnio pomocny...
Ktoś ma wiedzę na ten temat, lub jest w stanie pomóc jakimś źródłem w którym znajdę te informacje? :)



Tagi:


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

#2

Post napisał: StudentIB » 04 lis 2017, 18:28

Generalnie korpusy robi się zwykle ze stali i aluminium, rzadziej wykorzystuje się żelazo. Są to dosyć grube i ciężkie elementy, więc raczej odpadają technologie formowania blach. Najczęściej odlewa się je i spawa. Oczywiście korzysta się też z frezarek CNC.

Niestety bardzo ciężko znaleźć jakąś literaturę. Polskie książki pomijają ten aspekt i skupiają się na kinematyce, napędach, sterowaniu i programowaniu. W angielskich pewnie coś się znajdzie, ale wybór jest spory i trzeba by naprawdę sporo czasu poświęcić na przejrzenie spisów treści.
Znalazłem jeden ciekawy artykuł. Jest bardziej popularnonaukiwy, ale warto przeczytać: http://www.madehow.com/Volume-2/Industrial-Robot.html


Autor tematu
pepciu
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:38
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: pepciu » 04 lis 2017, 18:32

Dziękuję bardzo! :D Artykuł chętnie przejrzę, a informacje od Ciebie - super, o to właśnie mi chodziło, a jak wspomniałeś - polskie źródła niestety pomijają milczeniem ten, przecież istotny, aspekt :/


reddin
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 167
Rejestracja: 26 sty 2013, 22:33

#4

Post napisał: reddin » 04 lis 2017, 19:00

StudentIB pisze:... rzadziej wykorzystuje się żelazo...
Możesz dać jakiś przykład wykonania czegokolwiek z żelaza?


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: StudentIB » 04 lis 2017, 19:12

Ups, miałem na myśli żeliwo ;-)


InzSpawalnik
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1693
Rejestracja: 28 gru 2012, 01:04
Lokalizacja: Galaktyka

#6

Post napisał: InzSpawalnik » 05 lis 2017, 14:40

Material "zelazo" nie istnieje, praktycznie wszystko co nawet poticznie nazywa sie "zelazem" jest albo stala albo zeliwem. O "zelazie" mozna sobie w laboratorium chemicznym porozmawiac.
Jesli chodzi o technologie "formowania" to sa jak najbardziej uzywane - giecie, wyoblanie, przekluwanie, walcowanie i inne.


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: StudentIB » 05 lis 2017, 17:23

Material "zelazo" nie istnieje, praktycznie wszystko co nawet poticznie nazywa sie "zelazem" jest albo stala albo zeliwem. O "zelazie" mozna sobie w laboratorium chemicznym porozmawiac.
Wiem, napisałem, że się pomyliłem i miałem na myśli żelazo. To przez nomenklaturę anglojęzyczną (żeliwo - cast iron).

Wszystko zależy od zastosowania robota, ale rzeczywiście te lżejsze mają korpusy wykonywane technikami formowania blach. U mnie na uczelni jest taki jeden częściowy "blaszak". Ma udźwig 10 kg.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”