Strona 1 z 2
element grzejny
: 02 maja 2005, 04:06
autor: misiu
Moze troche nie w ogolnie poruszanych tematach ale to chyba cnc-pokrewne.
Muszewykonac urzadzenie do zgrzewania folii pokrytej specjalnym klejem z laminatem epoksydowym.powierzchnia grzewcza ma wymiary 4x100mm.ma to miec postac bloku wykonanaego z metalu z wywierconymi otworami na grzalke cylindryczna, i termopare.dolna powierzchnia ma byc sfrezowana w ksztalcie prostokata 4x100mm.
Czesc mechaniczna i pneumatyke juz wykonalem ale brak mi doswiadczenia w wykonywaniu grzalek itp. Moze ktos ma wiecej doswiadczenia i mi pomoze.
Teraz pytania do kolegow:
-z jakiego materialu wykonac elektrode miedz, aluminium czy braz a moze jakies stopy.elektroda bedzie podgrzewana do ok 200'C i docisnieta do plyty z sila ok 60kG przez ok 7s.Czy mozna elektrode pokryc galwanicznie np. chrom w przypadku miedzi albo anodyzowac jesli uzyjemy al.w celu zwiekszenia odpornosci na korozje i czy takie pokrycia nie odpadna na wskutek chlodzenia i grzania?Jakiego materialu uzyc do odizolowania grzalki od urzadzenia ktore by sie nie odksztalcalo po wplywem temp i cisnienia. a zarazem byl dobrym izolatorem ciepla .
Z gory dziekuje.
: 02 maja 2005, 08:22
autor: 251mz
do zgrzewania oporowego blach samochodowych uzywa sie elektrod weglowych
http://www.autonarzedzia.pl/?d=produkt&id=631
: 02 maja 2005, 11:38
autor: lisow1
Izolator ceramiczy będzie się nadawał:lol:
: 02 maja 2005, 21:26
autor: pukury
witam !! czy będiesz nagrzewał grzałkę oporowo ? czy jak . jak oporowo to w krakowie jest firma KANTAL gdzie mają taśmy ,druty itp. oporowe. a żeby nie rdzewiało to może po prostu zrób el. z nierdzewki i po bólu !!
: 04 maja 2005, 09:06
autor: anoda
Witam !
Jaki będzie odbiór energii od grzałki - czyli ile mocy potrzeba ?
Czy niezbedna jest rownomierność rozkładu temperatury?
Aby rozkład był "prawie" równomierny potrzebny jest spory klocek najlepiej miedziany.
Od spodu powinien być wypolerowany i chromowany lub co byłoby najlepsze pokryty teflonem co powinno uchronić Cię przed przyklejaniem się folii. A może powierzchnię grzałki zrobić z patelni teflonowej (wyciąc kwadrat) zabudować od boków i góry. Jako element grzejny zastosować piasek kwarcowy wymiaszany z grafitem. Ilościa grafitu zmieniamy rezystancję naszej grzałki. Oczywiście ten wariant wymaga zasilania niskim napięciem 12-24 Volt. Najlepiej przez transformator bezpieczeństwa. Pozostaje do rozwiązania sprawa pomiaru temperatury. Może użyć drutu np z PT 100 i rozłozyc na powierzchni- tylko jak wykonać izolację. Tak naprawdę to powinna byc gruba płyta aluminiowa lub miedziana jako element wyrównujący temperaturę na całej powierzchni ( min 1 cm grubości. Wg informacji wstępnych użycie pojedyńczej grzałki i spowoduje sporą różnicę temperatur na powierzchni i może objawić się nie dogrzaniem naroży płyty.
Pozdrawiam

: 04 maja 2005, 16:26
autor: markcomp77
witam!
ja też chce coś podgrzewać... i mam pare pytać dla specjalisty od grzania:
anoda pisze:Aby rozkład był "prawie" równomierny potrzebny jest spory klocek najlepiej miedziany.
aby wyrównywać temteraturę stosujemy dobry przewodnik cieplny jako blok w którym rozkład temperatur będzie szybko wyrównywał się... tak?
anoda pisze:Jako element grzejny zastosować piasek kwarcowy wymiaszany z grafitem. Ilościa grafitu zmieniamy rezystancję naszej grzałki. Oczywiście ten wariant wymaga zasilania niskim napięciem 12-24 Volt. Najlepiej przez transformator bezpieczeństwa.
gdzie taki piasek kwarcowy i grafit można kupić? ...w okolicah W-wy?
i czy taka grzałka sięgnie 450C?
anoda pisze:Pozostaje do rozwiązania sprawa pomiaru temperatury. Może użyć drutu np z PT 100 i rozłozyc na powierzchni- tylko jak wykonać izolację.
jak prosto (i tanio) zrobić na pt100 (podobnym) czujniku miernik temperatury?
tj. jaki zastosować obwód wejściowy przetwarzania zmiany rezystanci na... napięcie dla przetwornika a/c?
bo układ adt70 robi wszytko co trzeba... ale zbyt dużo kosztuje...

: 09 maja 2005, 10:20
autor: anoda
Ad 1. Tak. Klocek miedziany lub aluminiowy zapewni prawie równomierny rozkład temperatury.
Ad 2. Grafit z ołówka, a piasek kwarcowy najłatwiej pozyskać z bezpieczników topikowych do nabycia w każdym sklepie elektrotechnicnym. Budowa grzałki musi być podobna do kondensatora. tj. dwie elektrody między którymi jest umieszczona mieszanka kwarcu igrafitu. ilością grafitu zmieniamy rezystancję grzałki. I zolacja boczna powinna być z miki dla temperatur rzędu 400 stopni Celcjusza. Dla takich temperatur grzalka powinna byc z aluminium - miedż szybko się utlenia, więc powinna być pochromowana.
Ad 3. dla temperatur rzędu 400 stopni trzeba zwracać uwagę na przewody przyłaczeniowe do czulnika PT100. Miedziane będą się utleniać. Można wziąść srebrzankę ale trzeba wykonać zgrzewy na wyprowadzeniach czujnika.
Układ pomiarowy - zwy6kły mostek rezystancyjny z wpiętym w jedną gałąż PT100. miany rezystancji czujnika w funkci temperatury są stabelaryzowane . W WElfie lub Conradzie a może nawet w TME są czujniki PT100 miniaturowe wykonywane w technologi napylania na ceramikę - może zastosować coś takiego?
Pozdrawiam
: 09 maja 2005, 12:34
autor: markcomp77
anoda pisze:Ad 1. Tak. Klocek miedziany lub aluminiowy zapewni prawie równomierny rozkład temperatury.
Ad 2. Grafit z ołówka, a piasek kwarcowy najłatwiej pozyskać z bezpieczników topikowych do nabycia w każdym sklepie elektrotechnicnym. Budowa grzałki musi być podobna do kondensatora. tj. dwie elektrody między którymi jest umieszczona mieszanka kwarcu igrafitu. ilością grafitu zmieniamy rezystancję grzałki. I zolacja boczna powinna być z miki dla temperatur rzędu 400 stopni Celcjusza. Dla takich temperatur grzalka powinna byc z aluminium - miedż szybko się utlenia, więc powinna być pochromowana.
Ad 3. dla temperatur rzędu 400 stopni trzeba zwracać uwagę na przewody przyłaczeniowe do czulnika PT100. Miedziane będą się utleniać. Można wziąść srebrzankę ale trzeba wykonać zgrzewy na wyprowadzeniach czujnika.
Układ pomiarowy - zwy6kły mostek rezystancyjny z wpiętym w jedną gałąż PT100. miany rezystancji czujnika w funkci temperatury są stabelaryzowane . W WElfie lub Conradzie a może nawet w TME są czujniki PT100 miniaturowe wykonywane w technologi napylania na ceramikę - może zastosować coś takiego?
dzięki za szczegółową odpowiedź!!
przetwornik pt100 podobny znalazłem w tme.pl.. nazywa się to PT106052... za 8zł netto
a męczę ten temat.. w wątku:
https://www.cnc.info.pl/viewtopic.php?t=749
: 10 maja 2005, 15:48
autor: anoda
Trzeba jedynie sprawdzić w danych technicznych górny próg temperatury ze względu na utlenianie się przewodów zasilających.
Całą grzałkę od góry można zalepić masą z piasku kwarcowego a jako lepiszcze uzyć szkła wodnego. Powstaje szczelna twarda powłoka.
Powodzenia !
: 11 maja 2005, 12:50
autor: markcomp77
anoda pisze:Całą grzałkę od góry można zalepić masą z piasku kwarcowego a jako lepiszcze uzyć szkła wodnego. Powstaje szczelna twarda powłoka.
dociekanie znaczenia podanych substancji:
-------------------------------------------------
szkło wodne - jest cieczą służącą m.in. do obniżenia chłonności wody, np. przez mury...
krzemian sodu Na2SiO3 - jego wodny roztwór to szkło wodne, które można kupić w sklepie budowlanym. Szkło wodne potasowe zawiera krzemian potasu (rzadko dostępne).
Szkło wodne jest to syropowatej gęstości ciecz będąca wodnym roztworem krzemianu sodu lub potasu. Stosowane jest do ochrony przeciwogniowej tkanin, papy, drewna i do wyrobów kitów i farb ognioochronnych.
piasek kwarcowy (SiO2) - tlenek krzemu SiO2 - dobrze oczyszczony i wymyty piasek kwarcowy to prawie czysty tlenek krzemu.
(*
inforamcje zaczerpnięte:
http://chemik.vitnet.pl/articles.php?id=65
http://prace.sciaga.pl/9246.html
*)