Pytanie laika - układ zębatek z możliwością rozprzęgania

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
rzuber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2016, 09:58
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie laika - układ zębatek z możliwością rozprzęgania

#1

Post napisał: rzuber » 18 lut 2016, 10:04

Panowie i panie oświadczam od razu, że nie znam się na branży mechanicznej, ale potrzebuje do pewnego projektu układu zębatek podłączanego do silnika DC, który ma możliwość odprzęgania i sprzęgania, tzn. wał, który chcę napędzać ma mieć możliwość swobodnego obrotu lewo prawo, a gdy zajdzie potrzeba układ się sprzęga i można nim obracać lewo prawo za pomocą silnika.

Idealnie, gdyby była to przekładnia o dużym momencie obrotowym.

Proszę wyrozumiałość o rady, bo ja nawet nie znam słownictwa i terminów do wpisania w google.



Tagi:


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#2

Post napisał: zibi » 18 lut 2016, 10:31

NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
rzuber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2016, 09:58
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: rzuber » 18 lut 2016, 12:05

I nie ma prostszego rozwiązania niż "skrzynia biegów"?
Przyznam ,ze do mojej potrzeby to jak kopara do piaskownicy trochę....


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#4

Post napisał: zibi » 18 lut 2016, 12:16

Przedstawiłeś dość enigmatyczne informacje o twoich zamierzeniach i dodatkowo podkreśliłeś kwestię małej znajomości tematu. Elementy pochodzące z skrzyń napędowych są gotowe, dobrej jakości i często się je wykorzystuje jako surowiec do budowy własnych urządzeń.
U siebie zmianę kierunku obrotów i zatrzymanie możesz zrealizować na silniku z przekładnią ślimakową (samohamującą).
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
rzuber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2016, 09:58
Lokalizacja: Wrocław

#5

Post napisał: rzuber » 18 lut 2016, 12:35

Szczerze mówiąc spodziewałem się, że może są jakieś gotowe rozwiązania, na zasadzie modułu, który posiada wał zintegrowany z silnikiem DC, wał wyjściowy i np. wejście napięciowe do sprzęgania mechanizmu...

Budowa własnego układu z elementów skrzyni biegów może przerosnąć moje zdolności "mechaniczne"

Układ ma za zadanie przekręcać rygiel zamka. Ze względu bezpieczeństwa (awaria prądu itp) zamek ma zachować możliwość otwierania "z klucza", więc pokrętło od ryglowania musi w stanie spoczynkowym mieć swobodę obrotu.


zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

#6

Post napisał: zibi » 18 lut 2016, 12:40

Ale nie podałeś żadnych konkretów, moc, obroty, rodzaj i wielkość przyłączenia. Dysponujesz jakąś dokumentacją, wymiarami, symbolem urządzenia? Jak chcesz aby urządzenie które zamierzasz dołączyć i ma współpracować "pasowało", rodzaj mocowania, warunki pracy, charakterystyka. Są gotowe rozwiązania: motoreduktory, silniki z przekładnią itp https://www.google.pl/search?q=motoredu ... BCgQsAQIPw
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
rzuber
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 18 lut 2016, 09:58
Lokalizacja: Wrocław

#7

Post napisał: rzuber » 18 lut 2016, 12:53

Jaki rygiel w zamku w drzwiach domowych jest "każdy widzi" - nie jestem w stanie podać parametrów mechanicznych.

Prosiłem o podanie rozwiązania, bo ostatecznie dopasowałbym skalę układu do przedsięwzięcia.

Bliźniacze forum elektroniczne podpowiedziało od razu o czymś takim, jak sprzęgło elektromagnetyczne - tu akurat z drukarki:

http://www.uni-tech.pl/p8972,sprzeglo-e ... 8-000.html

Pozwala sprzęgać pierścień wewnętrzny z zębatką na zewnątrz. Nada się do mojego rygla.

Ale jak ktoś chce przeskalować do zastosowania w elektrowni wiatrowej lub okręcie podwodnym, to znajdzie układ w innej skali.

To powinno już rozwiązać mój problem, więc temat można zamknąć.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”