Strona 1 z 1

Budowa imadła pneumatycznego - na Frezarkę CNC

: 13 sty 2016, 10:46
autor: pdasiek
Witam,
Panowie, mam takie pytanie, chcemy przyśpieszyć produkcję seryjną małych detali na frezarce.
Naszła mnie myśl na budowę imadła z zasilaniem pneumatycznym. Czy ktoś z was spotkał się z takim imadłem?

Imadło chciałbym zrobić w całości we własnym zakresie, oczywiście bez zaworu sterującego.

Teraz pytania:

1. Ciśnienie w układzie pneumatycznym wynosi około 7 bar - czy takie ciśnienie pozwoli na stosunkowo mocne trzymanie? (planowanie po ~1mm, wiercenie wiertłami na płytki 14-40 [mm], frezowanie kieszeni, głownie problem tutaj widzę przy planowaniu).
2. Jaki zawór trzeba zastosować - chciałbym również aby za pomocą dźwigienki (położenie 0/1) sterować otwarcie\zamknięcie.

Detale najczęściej mocowane mają niewielkie gabaryty, od 30x30x30 mm do maksymalnie 100x100x100 [mm].

3. Chciałbym również stworzyć imadło które by łapało kilka detali 5-10 jak wtedy wygląda siła docisku na poszczególnych szczękach? Trzeba stosować osobne zawory dla każdej części? czy rozdzielacz?

: 13 sty 2016, 10:58
autor: adam Fx
Silownik od imadła na podobne ciśnienie był w pile https://youtu.be/ZjGiBXO26CI trzyma tak mocno że 1,5m rurki nie dalo rady rozewrzeć szczęk ...
Jak dasz dlugą szczęke to może okazać się że trzeba 2 silowniki bo na rogach już słabo dociska.

: 13 sty 2016, 14:23
autor: pdasiek
szczęki około 100 [mm] w zupełności by wystarczyły.


prosiłbym o więcej opinii :)

: 13 sty 2016, 15:11
autor: FDSA
Nie zdazylem jeszcze wykonac ale ponieważ mam podobne problemy to mam przemyslaną juz taka konstrukcję. Bierzesz imadlo za 500 zl.

(Podaje ci numer aukcji popularnego portalu 5535261845 bo na telefonie nie mam jak wkleić linka ) Tutaj masz takie jak chcialeś 100mm ale są od 50 do 120 chyba.

Konstrukcja tego konkretnego typu imadla jest taka że śruba dociskowa jest w szczęce mocowana pchełką od boku co zresztą widać na zdjęciach. Aby przerobić go na pneumatyczne potrzeba dorobić dwa proste elementy.

Pierwszy to mocowanie siłownika. Jest to tulejka z gwintem zewnetrznym trapezowym wkręcana w gwint pozostaly po wykreceniu sruby dociskowej. Tulejka zakończona flanszą do przykrędenia siłownika.

Drugi element to grzybek taki sam jakim zakończona jest fabryczna śruba dociskowa tyle ze nakręcany na siłownik tak aby po założeniu można bylo go przyblokować pchełką w szczęce ruchomej.

Przeróbka myślę że nie dłużej jak na godzinę roboty. Przekładanie z pneumatycznego na zwykły docisk 5 min.
Cena jest na tyle nie wygorowana że można sobie kilka sztuk sprawić na serie.

Pozdrawiam
FDSA