Budowa imadła pneumatycznego - na Frezarkę CNC

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
pdasiek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Zwoleń

Budowa imadła pneumatycznego - na Frezarkę CNC

#1

Post napisał: pdasiek » 13 sty 2016, 10:46

Witam,
Panowie, mam takie pytanie, chcemy przyśpieszyć produkcję seryjną małych detali na frezarce.
Naszła mnie myśl na budowę imadła z zasilaniem pneumatycznym. Czy ktoś z was spotkał się z takim imadłem?

Imadło chciałbym zrobić w całości we własnym zakresie, oczywiście bez zaworu sterującego.

Teraz pytania:

1. Ciśnienie w układzie pneumatycznym wynosi około 7 bar - czy takie ciśnienie pozwoli na stosunkowo mocne trzymanie? (planowanie po ~1mm, wiercenie wiertłami na płytki 14-40 [mm], frezowanie kieszeni, głownie problem tutaj widzę przy planowaniu).
2. Jaki zawór trzeba zastosować - chciałbym również aby za pomocą dźwigienki (położenie 0/1) sterować otwarcie\zamknięcie.

Detale najczęściej mocowane mają niewielkie gabaryty, od 30x30x30 mm do maksymalnie 100x100x100 [mm].

3. Chciałbym również stworzyć imadło które by łapało kilka detali 5-10 jak wtedy wygląda siła docisku na poszczególnych szczękach? Trzeba stosować osobne zawory dla każdej części? czy rozdzielacz?



Tagi:

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#2

Post napisał: adam Fx » 13 sty 2016, 10:58

Silownik od imadła na podobne ciśnienie był w pile https://youtu.be/ZjGiBXO26CI trzyma tak mocno że 1,5m rurki nie dalo rady rozewrzeć szczęk ...
Jak dasz dlugą szczęke to może okazać się że trzeba 2 silowniki bo na rogach już słabo dociska.
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
pdasiek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 78
Rejestracja: 24 lis 2011, 21:59
Lokalizacja: Zwoleń

#3

Post napisał: pdasiek » 13 sty 2016, 14:23

szczęki około 100 [mm] w zupełności by wystarczyły.


prosiłbym o więcej opinii :)
Zapraszam na kanał Youtube, trochę własnych narzędzi:
https://www.youtube.com/channel/UCQd3Cq ... Gww/videos

Awatar użytkownika

FDSA
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 678
Rejestracja: 26 gru 2010, 18:38
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

#4

Post napisał: FDSA » 13 sty 2016, 15:11

Nie zdazylem jeszcze wykonac ale ponieważ mam podobne problemy to mam przemyslaną juz taka konstrukcję. Bierzesz imadlo za 500 zl.

(Podaje ci numer aukcji popularnego portalu 5535261845 bo na telefonie nie mam jak wkleić linka ) Tutaj masz takie jak chcialeś 100mm ale są od 50 do 120 chyba.

Konstrukcja tego konkretnego typu imadla jest taka że śruba dociskowa jest w szczęce mocowana pchełką od boku co zresztą widać na zdjęciach. Aby przerobić go na pneumatyczne potrzeba dorobić dwa proste elementy.

Pierwszy to mocowanie siłownika. Jest to tulejka z gwintem zewnetrznym trapezowym wkręcana w gwint pozostaly po wykreceniu sruby dociskowej. Tulejka zakończona flanszą do przykrędenia siłownika.

Drugi element to grzybek taki sam jakim zakończona jest fabryczna śruba dociskowa tyle ze nakręcany na siłownik tak aby po założeniu można bylo go przyblokować pchełką w szczęce ruchomej.

Przeróbka myślę że nie dłużej jak na godzinę roboty. Przekładanie z pneumatycznego na zwykły docisk 5 min.
Cena jest na tyle nie wygorowana że można sobie kilka sztuk sprawić na serie.

Pozdrawiam
FDSA

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”