Strona 1 z 1

Moje CNC do PCB ,oceńcie mechanike ???????

: 10 kwie 2005, 00:06
autor: haeranek80
Witam .

Właśnie nie dawno zacząłem budewę frezarki do PCB (fotki w mojej galerii) i mam zrobioną mechanikę i teraz męczę się nad elektroniką i programem.Do sterowania osią Z użyłem silnika bipolarnego i układu UDN2917SEB z jakiejś drukarki. Osiami XY sterują dwa silniki unipolarne sterowane układami STA471A.Program do sterowania moją frezarką za pomocą portu LPT pisze sam w Visual Basicu.
:roll:
Piszcie, co myślicie o takiej konstrukcji chce poznać opinie osób bardziej doświadczonych :?: :?: :?:

Pozdrawiam pa

: 10 kwie 2005, 00:19
autor: lisow1
Te ostatnie zdjęcie jest wyraźne, pozostale zdjęcia niestety nie.
Frezarka do wymiany, dŁugo nie popracuje i na pewno ma bicie, kup lepszą frezareczke. :lol:

: 10 kwie 2005, 16:52
autor: adam Fx
no mi sie podoba (w sewj prostocie ) do grawerki powinno wystarczyć
jeśli zaś chodzi o bicie to załuż wiertełko 0.5 i spróbuj nim coś wywiercić na tej maszynie jak sie nie złamie to jest wystarczająco sztywna 8)

[ Dodano: 2005-04-10, 17:14 ]
a dodam jeszcze że przy cięższych pracach prowadnice kulowe łapią straszne luzy
a co do wżeciona to przy dłuższym frezowanu grzeje się (moje tak jakby straciło na mocy przez zbyt długą prace) no i strasznie chałasuje (uciązliwe jak sie pracuje w mieszkaniu a jak w bloku to juz wogule masakra )

: 10 kwie 2005, 17:16
autor: 251mz
a co to za jakis dziwny test przeciez łamanie sie wiertla czy nie nie zalezy od sztywnosci maszyny;/ tylko od naprezen wywołanych wierceniem lub frezowaniem. wiadomo ze jak beda za duze do danego fi wiertła to sie złamie

: 10 kwie 2005, 17:27
autor: lisow1
Bicie możesz sprawdzić zakŁadając cieniutkie wiertŁo i wŁącz na max obroty i obserwować, przy tego typu frezarce bicie występuje w każdym egzemplarzu !!! :lol:

: 10 kwie 2005, 17:28
autor: adam Fx
no ale przecież jak maż bicie (lata ci wżeciono ) to takie wiertełko się złamie bo niebędzie prowedzone ocopwiedno ---przykład ---- weś sztabkę metalu i takie wierteło załuż do zwykłej wiertarki i spróbuj go niezłamać wiercąć na np. 4cm w głąb --jeden fałszywy ruch i niemasz wierteuka ;)

: 10 kwie 2005, 17:29
autor: 251mz
a juz kapuje chodzilo o bicie wrzeciona:P

: 10 kwie 2005, 22:52
autor: haeranek80
No dzięki za opinie prosze o więcej

Słuchajcie miałem założone wiertełko 0.8 mm i frezowałem tym wiertełkiem i sie nie złamało to były test jeszcze nic konkretnie nie frezowałem bo teraz pracuje nad programem .Tą frezarką będe tylko wiertał dziurki i frezował PCB więc myśle że to wystarczy

aha a propo grzania mam zamiar założyć na silniki i na wrzeciono wętylatory więc powinno być doprze
I jeszcze jedno chodzi o chałas no troszke głośno pracuje ale ja mieszkam w domku jednorodzinnym i mam warsztat w garażu więc niema problemu chałas nie będzie mi przeszkadzał ani nikomu z domowników

pozdrawiam czekam na kolejne opinie pa

: 11 kwie 2005, 09:18
autor: bubels
Witam!
Generalnie to wrzeciono ma bicie ale da się to przeżyć. Przy frezie 0,8 mocuje go możliwie głęboko i max obrotów to idzie całkiem oki. Ale mam problem skdą cieńsze frezy? Obecnie używam Dremela. Planuje kupić 0,5 wiertło i szlifnąć łepek na płasko ale to takie troszeczke leczenie syfa pudrem. Macie jakieś pomysły lub doświadczenia w tej materi??

: 11 kwie 2005, 10:16
autor: rchobby
Rozwiązanie z wiertłem nie jest najlepsze. Krawędź tnąca wiertła ma nieodpowiedni kąt do frezowania i zostawi poszarpaną krawędź.
Do wiercenia dobrze używać wierteł widiowych/z węglika. Na targowiskach można kupić wiertła z uchwytem 2 lub 3mm o średnicach otworów w zakresie 0.6-2mm, są bardzo kruche ale wydajne i dają otwory o dobrej jakości.
Do frezowania polecam frezy stożkowe, można je zrobić samemu z połamanych wierteł/frezów (najlepsze z węglika). Przy dobrym naostrzeniu dają krwędzie nie wymagające dodatkowej obróbki. Uzyskałem stożek z końcówką 0.3mm i kąt 30 stopni, uchwyt 3mm. Inny materiał na frez stożkowy to nawiertaki z weglika. Można również używać samą końcówkę nawiertaka np. o średnicy 1mm lub mniej.
Na rynku są dostepne również frezy palcowe z węglika o średnicach roboczych od 0.2mm (uchwyt 3mm) ale ich ceny są porażające, te najmniejsze ponad 100zł, a 2-3mm ok. 70zł (Dolfamex Garisson, w katalogu najmniejsza średnica robocza 0.4mm).