Mała Frezarka do drewna

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

Mała Frezarka do drewna

#1

Post napisał: bubels » 25 mar 2005, 23:25

Witam.
Na wstpępie przyznaje bez bicia żę jestem tu nowy. Mam więc pare pytań. Podstawowe dotyczy doboru silnika krokowego. Otuż moja frezarka a właściwie jej prototyp wykonany jest z płyty wiurowej. Jako prowadnice użyłam prowadnic do szuflad. Generalnie konstrukcja wyszła naprawde zadowalająco sztywna. Śruba pociągowa to zwykła śruba 8mm łożyskowana z obu stron. Obszar roboczy to około 30cm x 30 cm. Znalazłem takie silniki:
http://www.silniki.pl/SilnikiK/SilnikiK2/SilnikiK2.html
Konkretnie chodzi o model 42BYGH118-01. Czy silnik o takich parametrach będzie odpowiedni do tej zabawki?

P.S. Zdaje sobie sprawę z niedoskonałości oraz zakresu błędu takiej knstrukcji.



Tagi:

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#2

Post napisał: webserver » 26 mar 2005, 10:56

Trudno powiedziec czeba by bylo zobaczyc maszyne ;)
Pozdrawiam PlotComplex.com

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 26 mar 2005, 14:39

koniecznie chcesz kupowac nowe silniki --- Na allegro tego jest pełno po nezbyt wysokich cenach ...
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


abel
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 29
Rejestracja: 22 lut 2005, 14:08
Lokalizacja: Cz?stochowa

#4

Post napisał: abel » 26 mar 2005, 19:00

Proponuje jeszcze inny sposób pozyskania silników. Łaziłem po sklepach komputerowych i pytałem, czy nie mają starych drukarek do wyrzucenia. Czesto klienci przynoszą do naprawy i okazuje się, że jest niemożliwa a najczęsciej nieopłacalna ze względu na koszty. Nie chce im się odbierać i zostają serwisach. A nawet jak zabierali to brałem namiar na firmę i pytałem czy mozna dostać drukarke na części. Wiely było zadowolonych, że pozbywali się uciążliwego złomy. Zebrałem w ten sposób (gratis) ponad 20 różnyuch drukarek, niejednokrotnie ze świetnymi firmowymi silnikami a nie chińszczyzną sptrzedawaną za niemałe pieniądze. Najlepsze (najmocniejsze) silniki są w drukarkach igłowych "Star". A dodatkowo ile mozna odzyskać przydatnej elektroniki i mechaniki.


Autor tematu
bubels
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 15 sie 2004, 23:24
Lokalizacja: Poznań

#5

Post napisał: bubels » 26 mar 2005, 23:30

Tak się przykro skałada że ostatnio wyżuciłem kilka starych drukarek i skanerów totalnie bezmyślnie. Z drugiej strony co nowe to nowe. Jakoś większe zufanie a w razie kłopotów można zawsze zapytać dystrybutora itd.. Co do obejżenia konstrukcji to wżuce foto. Dzisiaj zamontowałem śrube pociągową do stolika i chodzi wprost leciutko. Tak więc mniemam że silnik o sile 0.4N poradzi sobie z tym zadaniem. Do testu mam zamiar użyć małego silnika krokowego 12V z jakiegoś starego flopa. Chce zobaczyć jak poradzi sobie z przesuwem stolika bez większego obciążenia. Z drugiej jednak strony przy montażu by za dużo nie kręcić ręką pomagałem sobie wkrętarką. Obciążająć stolik wagą około 80kg wkrętarka kręciła bez większego jęczenia co wskazuje na całkiem spore przełożenie.
Pozdrawiam i czekam na dalsze sugestie.

P.S. Przepraszam za błędy (totalny dys...)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”