Mechanizm precyzyjny

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
SzmeQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2014, 17:55
Lokalizacja: Polska

Mechanizm precyzyjny

#1

Post napisał: SzmeQ » 16 sty 2015, 14:46

Witam
Mam do wykonania bardzo dokładne urządzenie poruszające się pionowo w osi z.Wymagana dokładność pozycjonowania >0.5 µm. Zakres pracy ~30mm(większy również mozę być). Prędkości nie mają znaczenia, może być bardzo wolne.

Mam dwa pytania:
Czy można wykorzystać taki oto gotowy zestaw do poruszania się pionowo ?
http://www.pimicos.com/web2/en/1,4,140,lms60.html

Czy możliwe jest skonstruowanie takiego dokładnego mechanizmu samemu ?

Za wszelkie odpowiedzi będę dozgonnie wdzięczny.



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 16 sty 2015, 16:10

Wszystko jest możliwe, wykonanie samemu takiego urządzenia, jednej sztuki będzie kosztować majątek, do pomiaru takich wielkości musisz mieć warunki laboratoryjne prawie na każdym etapie produkcji takiego przyrządu.

Proponuje najpierw poszukać przyrządu który pozwoli Ci na zmierzenie wielkości 30 mm z dokładnością 0,0005 mm ...

Awatar użytkownika

Zienek
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3730
Rejestracja: 13 gru 2008, 19:32
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

#3

Post napisał: Zienek » 17 sty 2015, 10:11

Jaka masa będzie na tym wisieć?
Jakieś określone gabaryty to to musi mieć?


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#4

Post napisał: mc2kwacz » 17 sty 2015, 13:36

Tamten posuw na POWTARZALNOŚĆ a nie DOKŁADNOŚĆ zdefiniowaną (0.1u). To zasadniczo zupełnie inny parametr. Dokładności nie specyfikują :)
Powtarzalność zależy od liniału i oczywiście jest taka uzyskiwalna w tym punkcie. Reszta jest milczeniem :lol:
Moja stara tokarka ma dokładność na liniale 0.5u, ale co jest na nożu??? Dodają się wszystkie błędy wynikające z nieidealnego prowadzenia, dryfty termiczne, zwichrowania, ugięcia pod obciążeniem.


zdzicho
Posty w temacie: 1

Re: Mechanizm precyzyjny

#5

Post napisał: zdzicho » 19 sty 2015, 19:42

SzmeQ pisze: Czy możliwe jest skonstruowanie takiego dokładnego mechanizmu samemu ?

.
Nie, nie jesteś w stanie takiego mechanizmu sam wykonać Ze wzgledu na wymaganą dokładność.Wątpię aby w Polsce ktoś ci to wykonał. Na świecie może kilka firm.
Kupuj gotowca,będzie taniej, szybciej, pewniej.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1494
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: rynio_di » 20 sty 2015, 08:57

Może zacznij szukać na ,, złomowisku ,, . Jak masz dostęp do firmy ( złomiarza ) który zajmuje się czyszczeniem uczelni , szpitali itp. to sprzęt laboratoryjny ew okulistyczny posiada super precyzyjne podzespoły które mógłbyś śmiało zastosować . Taki duży mikroskop do jednoczesnego robienia zdjęć ma opuszczaną głowicę i to by cię zadowoliło .


Autor tematu
SzmeQ
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 12 lis 2014, 17:55
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: SzmeQ » 20 sty 2015, 20:28

Wymiary nie mają znaczenia, dokładnie nie wiem jaki ciężar byłby na tym zawieszony, myślę że poniżej 5kg.
Masz racje mc2kwacz, mój błąd.

Znalazłem jeszcze coś takiego, mam nadzieje że błąd rzeczywisty(suma) będzie przynajmniej poniżej 1µm. Napisze tam m@ila i spróbuje uzyskać jeszcze jakieś informacje.
http://www.physikinstrumente.com/produc ... 02100.html


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 21 sty 2015, 20:11

Moim zdaniem trzeba:
1. wziąć precyzyjną oś fabryczną
2. zmontować urządzenie
3. na wyjściu urządzenia zainstalować precyzyjny liniał wysokiej klasy
Inne drogi nie widzę.


ma555rek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1214
Rejestracja: 15 paź 2007, 00:45
Lokalizacja: nie ważne

Re: Mechanizm precyzyjny

#9

Post napisał: ma555rek » 21 sty 2015, 22:57

SzmeQ pisze: Czy możliwe jest skonstruowanie takiego dokładnego mechanizmu samemu ?.
Przy pewnych dopuszczeniowych warunkach które ma spełniać urządzenie to nawet można bez większych problemów. Oczywiście wszystko twarde, szlifowane, podstawowe techniki wzorcarskie jako standard przy wykonaniu.
Jeżeli jest możliwe aby skok był nieliniowy a nastawa uzyskiwana prze aproksymację to te 30mm skoku uzyskasz na zwykłej korbie zawieszonej np na przekładni falowej. Obroty napędu przeliczysz na kąt na którym zawieszony jest punkt podparcia dla wodzika a ten prowadzisz w długiej prowadnicy ślizgowej z ustalonymi warunkami
Tak jest zawieszony stolik mikroskopu skaningowego sił atomowych. 0,5um to nastawa dość gruba.
Istotą konstrukcji jest ograniczenie styku współpracy tych elementów które ustalają pozycję dla wektora. Czyli np zamiast pary powierzchnia czopa w panewce pozostawiasz ostrokrawędziowy pierścień na który naciska płytka. A pionowe obciażenie jest czynnikiem mocującym.
Powtarzalność w reżimie temperaturowym o rząd lepsza.
I już.
Pasjonat

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”