Strona 1 z 1

Czujnik długości narzędzia - siła nacisku

: 26 lis 2014, 19:55
autor: gozdd
Witam

Z racji ograniczonych funduszy nie stać mnie na kupno gotowego czujnika długości narzędzia. Ale dziś wpadło mi w ręce coś, co może posłużyć do jego budowy - malutki siłowniczek Festo wraz z dwoma zamontowanymi na nim krańcówkami (według katalogu dokładność powinna być wystarczająca do amatorskich zastosowań). Problem polega jednak na tym, że jak to siłownik ma w zwyczaju, po wciśnięciu go, nie wraca do pozycji wyjściowej.
I teraz pytanie - jak zrealizować powrót siłownika? Włożyć do środka sprężynę czy przez reduktor pakować tam malutkie ciśnienie? W przypadku zastosowania sprężyny przydałoby się wiedzieć jaką siłę ma mieć taka sprężyna, aby pozwolić na naciśnięcie czujnika nawet małymi frezami, ale żeby także czujnik miał siłę wrócić na swoją pozycję. Obstawiam, że sprężyna z okolic 5-10N/mm będzie odpowiednia. Jakie jest Wasze zdanie, które rozwiązanie będzie lepsze?

Z góry dziękuję za pomoc ;)

: 26 lis 2014, 20:39
autor: spol
Delikatna sprężynka będzie odpowiednia.
Były juz tematy z tym związane np.
https://www.cnc.info.pl/topics12/czujni ... t41984.htm

Jak dobrze poszukasz to znajdziesz więcej. Również na google nie brak rysunków

: 27 lis 2014, 22:28
autor: gozdd
Przewertowałem jeszcze raz ten temat, mimo, że już go kiedyś czytałem. Dalej brak odpowiedzi na moje pytania. Jak zbudowany jest czujnik to doskonale wiem.

EDIT
Sprężynka mniej więcej dobrana - mogłaby być mocniejsza, ale niestety nie mam takiej. Próby z powietrzem też wypadły pomyślnie. Ze względu jednak na stopień skomplikowania i możliwości ewentualnie awarii wygrało prostsze rozwiązanie.
Czujnik ma dokładność lepszą niż 0.05mm co mnie satysfakcjonuje. Dziś wyfrezowałem do niego mocowanie. Jak skończę wszystko to zaprezentuje ;)

: 29 lis 2014, 08:07
autor: bh91
Czekamy na fotki! Jaki to siłowniczek jest?

: 01 gru 2014, 19:46
autor: gozdd
Siłownik to Festo ADVU-16-15-PA, z czujnikami położenia. Dokładność zadziałania to poniżej 0.02mm, ale niestety mają bardzo dużą bezwładność. Jutro, albo nawet dziś późnym wieczorem zrobię fotki. Będę też próbował z czujnikami indukcyjnymi.

EDIT 2
Rozebrałem siłownik, wyciągnąłem uszczelki z magnesem pomiędzy nimi. Na ich miejsce dorobiłem stalowy krążek. Dzięki temu, że jest dłuższy sprężyna jest bardziej ściśnięta i do jej ugięcia potrzeba minimalnie większej siły. Ponadto ma mniejszą średnicę więc nie ociera o ścianki i całość działa jak należy ;) W bocznej ściance wywierciłem i nagwintowałem otwór w który wkręciłem czujnik indukcyjny.
Wszystko razem wygląda tak:
Obrazek
Tym razem dokładność mieści się w 0.05mm, ale mam zerową bezwładność. Chociaż tak naprawdę prawdziwą dokładność będę mógł ocenić po przykręceniu go do maszyny i skonfigurowaniu softu.