Prosty przesów, np. ślizgowy

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
tnorgd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Skierniewice

Prosty przesów, np. ślizgowy

#1

Post napisał: tnorgd » 17 wrz 2014, 21:42

Witam wszystkich!

To mój pierwszy wpis na Forum. Wszystko tu jest bardzo ciekawe i nowe dla mnie, również dlatego, że nie zajmuję się CNC. Interesuję się natomiast stolarstwem.

Chciałem sobie zrobić prowadnicę do piły stołowej, o coś takiego:

a może i takie do frezarki jak tu:


Łatwo to zrobić w oparciu o profile "t-slot":
http://www.ebay.com/itm/32-or-36-Inch-T ... 1111566665
który w Stanach łatwo dostać, ale w Polsce nie mogę go trafić.

Oczywiście można też i inne profile. Właśnie gdy googlowałem za profilami aluminiowymi, trafiłem na to forum. Moje pytanie więc brzmi:

Czy moglibyście mi doradzić jakiś profil i do tego odpowiedni element przesuwający się we wnętrzu rowka? Kilka dodatkowych informacji:
- najważniejsza jest równoległość przesuwu bez zbędnych luzów; ale 0.5mm jest już OK.
- profil nie przenosi żadnych obciążeń a na dodatek przykręcony jest do rowka w płycie MDF lub sklejce; jego wytrzymałość na zginanie nie ma znaczenia
- profil musi mieć brzeg o który schowany we wnętrzu element (wózek, ślizgacz) może się zaprzeć. Chodzi o możliwość zablokowania przesuwu w dowolnym miejscu np. śrubą z mimośrodem.

Ludzie próbują różnych profili, np. tu:
http://lumberjocks.com/Hutch/blog/2740

Oprócz prowadnic w blacie stołu, przydały by się prowadnice boczne.
Myślałem też o zastosowaniu łożysk liniowych otwartych i odpowiednich prowadnic, które byłyby przymocowane z boków stołu, jak tu:


Ale ludzie i tu próbują różnych profili, np. tu:
http://lumberjocks.com/Hutch/blog/2740



Pozdrawiam wszystkich i czekam na rady.



Tagi:

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#2

Post napisał: allegromtn » 18 wrz 2014, 09:44

Witam, tak najprościej myśląc (przy założeniu drewnianego stolika piły) można by w dwa przefrezowania w stole wstawić (dla wzmocnienia krawędzi) np. ceowniki aluminiowe a w nich 2 kostki np. drewniane, jako wózki. Proste, tanie, szybkie w budowie ale o ograniczonej wielkości. Przy dużej konstrukcji może być problem z przesuwem, duża powierzchnia tarcia, duży opór.

Obrazek

Pozdrawiam Marek


Autor tematu
tnorgd
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 wrz 2014, 20:16
Lokalizacja: Skierniewice

#3

Post napisał: tnorgd » 18 wrz 2014, 11:00

Dzięki za odpowiedź.

Rozważałem opcję z ceownikami, ale nie spełniają podstawowego wymagania: nie można zablokować stolika w wybranej pozycji. Wspomniany przeze mnie profil "t_slot":
http://www.ebay.com/itm/32-or-36-Inch-T ... 1111566665

ma brzeg, o który wózek mógłby się zaczepić. Tzn nie da się podnieść wózka (ślizgacza) do góry. Można by go np. blokować na śrubę lub mimośród. Rozpatruję aktualnie 3 opcje:
- sprowadzenia w/w profili z USA ($26 za samą wysyłkę)
- dobrania jakiś profili z oferty w Polsce
- wyfrezowania w drewnianym blacie stołu rowka głębszego niż ceownik, wstawienie tam ceownika a na wierzch dwa płaskowniki tak, aby została między nimi szpara
- kupienie profilu prostokątnego i przecięcie jednej ze ścianek po środku wzdłuż. Jakieś pomysły, jak się do tego zabrać? Potrzebuję profilu długiego na 60 cm. Mam np pilarkę tarczową z dedykowaną listwą prowadzącą. Czy jak dokupię tarczę do cięcia ALU to będzie OK? Bo aktualnie ten wariant podoba mi się najbardziej.

Awatar użytkownika

allegromtn
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 309
Rejestracja: 20 cze 2014, 15:02
Lokalizacja: Bielawa

#4

Post napisał: allegromtn » 18 wrz 2014, 13:29

W stolarstwie jestem cienki, ale np. z buczyny nie szło by wyfrezować desek z takimi prowadnicami?

Słyszałem kiedyś jak w Brazylii Polacy budowali jakiś park maszynowy, a że maszyn nie było to pierwsze z drewna pobudowali i za ich pomocą wybudowali następne już metalowe. Wnioskując, drewno daje spore możliwości. :wink:

Tokareczka z drewna:

Obrazek

Można by też profil w takim kształcie, dostępny w Polskiej ofercie :


Albo pobawić się w 2 ceowniki przykręcone "grzbietem" do brzegu 2 płyt. Płyty skręcić na końcach na odpowiednią odległość płaskownikiem.

To wszystko pomysły budżetowe, można poszaleć z łożyskami liniowymi pytanie tylko jak z trwałością w pyle drzewnym i czy cena odpowiada?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”