a może jednak pasy?

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

a może jednak pasy?

#1

Post napisał: pukury » 11 lut 2005, 00:46

witam !!kombinuję cnc do wiercenia i frezowania płytek drukowanych i pomyślałem że przy takich (niewielkich) obciążeniach do przemieszczania Y-X wystarczą paski zębate. czy ktoś z kol. ma jakieś doświadczenia w tym temacie? w tym wypadku za paskami przemawia też kwestia taka że rozstawy elementów elektronicznych są w rastrze calowym a nie mam śrub o skoku 1.27mm(na żadne kulowe mnie nie stać) pozdrawiam !!


Mane Tekel Fares

Tagi:

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 632
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#2

Post napisał: chaos » 11 lut 2005, 01:15

Witam
Moja pierwsza wersja maszyny była na paskach. Mogłem na niej rysować, grawerowałem w plexi i laminacie. maszynke można podziwiać w mojej galerii :). Jeśli chcesz zrobić pierwszą maszyne z części ze starych drukarek, rób. Ja miałem słabiutkie silniczki, które standardowo w drukarkach były zamontowane + przełożenie zembate i jakoś to chodziło.
Jak zastosujesz większy silnik to będzie całkiem spoko.

Z zamianą cali na mm nie ma problemu, oprogramowanie odwali za ciebie całą robote.


prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 11 lut 2005, 08:22

Witam..

Ja moją maszynę (stół pod plazmę 2,5 x 1,3m ) zrobiłem właśnie na zbrojonych paskach zębatych i wystarcza w zupełności do moich potrzeb ale obawiam się, że do płytek nie wystarczy dokładności - przy pracy półkrokowej mam dokładność ok.0,12mm - koła T5 10zębów co daje 50mm/obr. chyba że tak jak chaos pisze żeby zastosować z drukarki cały mechanizm z przełożeniem, lub pracę mikrokrok... (ja mam koła zębate bezpośrednio na silnikach 1,4Nm).


Autor tematu
pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7643
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#4

Post napisał: pukury » 11 lut 2005, 10:38

witam !! nie nie ! nie mam zamiaru korzystać ze starych drukarek! mam na tyle możliwości technicznych i doświadczenia w obróbce metalu że chcę zrobić to trochę inaczej. poza tym nie chcę "dopasowywać" się do wymiarów i rozwiązań zastanych.jak robię wszystko sam to nie muszę iść na kompromisy!co do dokładności to ploter który mam(roland990) jest na linkach stalowych a ploter który musiłem rozebrać (graphtec7100) był właśnie na paskach i taka dokładnośc mi w zupełności wystarczy. przeciesz na takich ploterach robię rys PCB. w 7100 było ciekawe rozwiązanie napędu . jak narysuję to przedstawię. pozdrawiam !!
Mane Tekel Fares

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”