Konstrukcja palety metalowej

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
hans-kn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2013, 20:19
Lokalizacja: Płock

Konstrukcja palety metalowej

#1

Post napisał: hans-kn » 21 gru 2013, 20:51

Witam,
od długiego czasu przeglądam forum, a teraz chciałbym zacząć korzystać z niego nie tylko biernie, ale i aktywnie :razz: .
Jako, że zakład w którym pracuję niedługo będzie się przeprowadzał do nowej siedziby, chciałbym trochę swojego grosza w rozwój firmy włożyć i narysować nowe paletki do transportu wewnętrznego. Od razu wspomnę, że nie mam z tego tytułu żadnych profitów, a chcę to zrobić jedynie dla rozwoju własnego (studiuję mechanikę, każdy projekt zrobiony własnoręcznie jest dla mnie na wagę złota) :wink: .
Mam kilka pytań.
Obrazek
Taki szkic czysto poglądowy.
Zakładam, że maksymalne obciążenie palety to 1000 kg.
Jak obliczyć przekroje elementów nośnych? Jak założyć rozłożenie tego obciążenia? Obciążenie ciągłe? Czy mogę rozłożyć te obciążenie na każdy z 4 prętów nośnych, dajmy na to o przekroju profila kwadratowego 50x50x2 i każdy oddzielnie sprawdzić na zginanie? Niby proste zagadnienie, ale wysiadam ;). Pytam, bo chcę zaspokoić ciekawość i rozwinąć trochę się, a nie zaliczyć przedmiot.
Pozdrawiam.



Tagi:


ezbig
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2103
Rejestracja: 07 lip 2006, 00:31
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: ezbig » 21 gru 2013, 23:59

Nasuwa mi się takie pytanie. Po co metalowa paleta, skoro zwykła drewniana europaleta ma nośność 1000-1500kg? Przy okazji waży ok. 25kg, ciekawe ile wyjdzie Ci waga metalowej?


Autor tematu
hans-kn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2013, 20:19
Lokalizacja: Płock

#3

Post napisał: hans-kn » 22 gru 2013, 09:53

Witam,
tak jak już pisałem, bardziej chodzi mi o sposób liczenia takich konstrukcji. A paletka ma być tylko bazą do obliczeń :). Zdaję sobie sprawę, że drewniane palety mają nośność do 1500 kg, jednak dosyć szybko się zużywają.
Pozdrawiam.


numerek
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1555
Rejestracja: 01 wrz 2005, 00:23
Lokalizacja: trójmiasto

#4

Post napisał: numerek » 22 gru 2013, 10:52

oj chyba coś kręcisz...

najpierw że zakład potem że zaliczyć przedmiot ...

wstaw obliczenia to ci ktoś pomoże jeśli liczysz że za ciebie zrobią - cóż liczyć na to możesz - kto wie ... święta są


LUGIA90
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 12
Rejestracja: 02 mar 2012, 21:07
Lokalizacja: Opole

#5

Post napisał: LUGIA90 » 22 gru 2013, 17:03

Jakie elementy, materiał będą na taj palecie transportowane ? Bo potem może być zdziwko jak elementy zaczną korodować , poczytaj sobie np o transport stal węglowa. Jeśli chodzi o tą paletę to myślę ze na początek powinieneś przyjąć jakieś obciążenie , następnie policzyć reakcje ( belke) w podporach , która będzie statycznie nie wyznaczalna, i rozwiążesz sobie ją np metodą clebscha lub poszukaj podobną np w tablicach wytrzymałościowych. Rozumiem ze chcesz się rozwinąć , ale może lepiej policzyć coś innego ? :razz: Nie jestem specjalistą od spraw wytrzymałościowych dlatego proszę mnie poprawić jeśli źle pisze. A, i tak jak koledzy wyżej :razz:


Autor tematu
hans-kn
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2013, 20:19
Lokalizacja: Płock

#6

Post napisał: hans-kn » 22 gru 2013, 21:48

numerek pisze:oj chyba coś kręcisz...

najpierw że zakład potem że zaliczyć przedmiot ...

wstaw obliczenia to ci ktoś pomoże jeśli liczysz że za ciebie zrobią - cóż liczyć na to możesz - kto wie ... święta są
Witam,
wytłumaczę co napisałem, bo chyba jest dla Pana nie zrozumiałe. Chciałem narysować paletę metalową dla szefa, bo przy okazji trochę mogę wykorzystać wiedzy ze szkoły przy tym. Prosiłem nie o rozwiązanie i zaliczenie przedmiotu, bo imputując mi to, to Pan zaczyna kręcić. Nigdzie tak nie napisałem. Chciałem jedynie żeby ktoś nakierował mnie w takim przypadku od czego wyjść z obliczeniami. Podałem swoją koncepcję jednak myślę, że liczy się to inaczej sęk, że nie wiem jak.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”