Mechanizm osi Z.

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
Alkan0id
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 13 lip 2013, 15:19
Lokalizacja: Śląsk

Mechanizm osi Z.

#1

Post napisał: Alkan0id » 13 lip 2013, 15:38

Witam
Poszukuje taniego sposobu na skonstruowanie czegoś na wzór mechanizmu osi Z. Na forum zapewne jest wiele tego typu tematów jednak w przypadku maszyn CNC liczy się precyzja, na której mi nie zależy. Planuję w najbliższym czasie wykonać sufit podwieszany, z którego będzie wysuwać się projektor. Całość powinna się opuścić na zadaną odległość, a następnie powrócić na swoje miejsce. Interesuje mnie tylko informacja czy mechanizm jest wysunięty czy schowany więc chyba wystarczą tylko krańcówki. Posiadam w domu jakieś prowadnice z drukarki, silniki krokowe z drukarki, silniczek z krajalnicy ale wątpię w to czy uda mi się to zastosować. W jaki sposób najprościej wykonać coś takiego? Myślałem nad wykorzystaniem śrub trapezowych ale nie za bardzo wiem co by mogło je poruszać i w jaki sposób. Waga projektorów to około 5 kg + dochodzi do tego masa mechanizmu.



Tagi:

Awatar użytkownika

Tomciowoj
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 662
Rejestracja: 14 kwie 2013, 21:35
Lokalizacja: Wielkopolska

#2

Post napisał: Tomciowoj » 13 lip 2013, 16:30

Najprościej to dać silniczek od wycieraczek + gwint " z metra". Jako prowadzenie można zbudować mechanizm nożycowy, coś a'la podnośnik samochodowy, ale z przedłużonymi ramionami aby nie było widać napędu. Estetycznie można to wykonać z profili alu i 2 rolek dostępnych w marketach. Piszę z telefonu, jak będę miał dostęp do kompa wrzucę rysunek.

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#3

Post napisał: noel20 » 13 lip 2013, 21:11

Pokombinuj może z całymi gotowymi mechanizmami z silniczkami od elektrycznie podnoszonych szyb w samochodach. Pełno tego wszędzie, siła odpowiednia, mechanizm od razu jest i sterowanie bardzo proste. Nawet trwałość odpowiednia i jakość wykonania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”