łączenie stalowych profili prostokątnych pod kątem 45°

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
mikegolf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2012, 15:42
Lokalizacja: miasto

łączenie stalowych profili prostokątnych pod kątem 45°

#1

Post napisał: mikegolf » 11 lip 2012, 15:57

Witam,
próbuję zrobić konstrukcję przypominającą nieco z wyglądu szubienicę ;) tyle że prostsza, mniej wytrzymała, ze stali, i zamiast zastrzałów są złącza ciesielskie.

Poniżej obrazek poglądowy z SketchUP - proszę o wyrozumiałość, to mój pierwszy raz zarówno z konstrukcjami stalowymi jak i programami CAD.

profil pionowy z poziomą poprzeczką (górną) łącze dwoma złączami ciesielskimi na kształ L (wiem że lepiej byłoby T, ale nie mieli w sklepie) - jedno skierowane w przód, drugie ( z drugiej strony - w tył)

Obrazek

Problemem jest połączenie podstawki z pionowym profilem

podstawkę przewidziałem jako dwa profile połączone na kształt L, jednak nie mam pomysłu jak połączyć je z pionowym profilem, ponieważ ściany boczne podstawki schodzą się względem ścian profilu pionowego pod kątem 45* (poniżej: widok z dołu).
Obrazek


da się to jakoś sensownie połączyć, czy muszę przeciąć pionowy profil na dole, obrócić go pod kątem i w środek dać rurkę która będzie go trzymać?

z góry dziękuję za pomoc!



Tagi:


krach
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 92
Rejestracja: 06 kwie 2008, 23:14
Lokalizacja: okolice Bochni

#2

Post napisał: krach » 11 lip 2012, 16:24

Dlaczego tego poprostu nie pospawasz??- skoro to profile stalowe, tylko kombinujesz z jakimiś złączami ciesielskimi

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 11 lip 2012, 16:45

U góry można zastosować kawałki blach lub płaskowników a na dole kawałki kątownika z przodu i od tyłu. Wtedy podstawę w postaci L trochę przesunąć do tyłu, żeby można było przykręcić obydwa kątowniki.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


Autor tematu
mikegolf
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2012, 15:42
Lokalizacja: miasto

#4

Post napisał: mikegolf » 11 lip 2012, 17:22

krach pisze:Dlaczego tego poprostu nie pospawasz??- skoro to profile stalowe, tylko kombinujesz z jakimiś złączami ciesielskimi
zapomnialem dopisać - to musi być konstrukcja rozkładana na części do transportu.

BYDGOST pisze:...
może nie zrozumiałem Twojej koncepcji (wybacz) ale jeśli cofnę podstawkę to wciąż wewnętrzne strony (ściany) podstawki w kształcie L nie są równoległe ze ścianami pionowego profilu, zatem kątowniki przymocowane do ścian musiałyby być nieco "w poprzek" podstawki? Wtedy zmieści mi się tam tylko jedna śruba ...
schemat jak to zrozumiałem, widok z dołu, widoczne dolne powierzchnie kątowników (na czerwono):

Obrazek

obawiam się, że gdy na ramieniu (górnym) znajdzie się obciążenie, kątowniki wygną się, a pionowy profil pochyli się do przodu...


krach
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 2
Posty: 92
Rejestracja: 06 kwie 2008, 23:14
Lokalizacja: okolice Bochni

#5

Post napisał: krach » 11 lip 2012, 18:16

To możesz do górnego profila przyspawac kawałek profila mniejszego takiego żeby wszedł do wewnątrz pionowego i z dołem to samo, przewiercic na wylotot obydwa elementy i wszystko skręcane na dwie sróby będzie (złącze wpustowe tak jak przy wędkach)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”