Wiertarka wielowrzecionowa w 3 osiach

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
marcpol
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 170
Rejestracja: 20 lut 2012, 19:50
Lokalizacja: Białystok

Wiertarka wielowrzecionowa w 3 osiach

#1

Post napisał: marcpol » 04 kwie 2012, 18:24

Witam, potrzebuje do produkcji wiertarki wielowrzecionowej wiercącej w 3 osiach. Maszyna będzie wiercić w sklejce. Planuje zastosowanie elektrowrzecion z uwagi na to, w osi X będą wiercone 2 otwory (fi 9), w osi Y jeden otwór (fi 10) i dwa w osi Z (fi 20). Elektrowrzeciona będą poruszać się na prowadnicach liniowych, posuw będzie realizowany przez śrubę trapezową z silnikiem lub siłownikiem pneumatycznym. Maszyna będzie służyć do produkcji jednego elementu w jednym zamocowaniu.

Mam kilka pytań:

1. Jakie elektrowrzeciona zastosować? Wiąże się z tym pytanie, jakie są parametry wiercenia w sklejce. Myślałem o sinikach 24V bez przekładni z zamocowanymi uchwytami wiertarskimi. Jakie są opory wiercenia w sklejce w osi prostopadłej do osi wiertła?

2. Jak lepiej realizować posuw? Siłownik pneumatyczny czy rozwiązanie ze śruba? Jakie są opory wiercenia w sklejce w osi wiertła?

3. Jakie zastosować sterowanie posuwu? Głębokość ma być wyznaczana za pomocą krańcówek. Myślałem o przekaźnikach bistabilnych. Czy są takie przekaźniki z 3 parami styków? Algorytm działania ma wyglądać tak: dojazd do krańcówki, odsunięcie do drugiej krańcówki i wyłączenie, dalej wciśnięcie przycisku po wymianie elementu i cały proces od początku.

Dziękuję. Pozdrawiam



Tagi:

Wróć do „Mechanika”