Prasa 12 ton czy wystarczy??

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#11

Post napisał: mariuszbroda » 08 lis 2011, 00:01

zrób z resora prosty młot sprężynowy....od 6 rano do 22 dawaj równo ognia-zostaniesz sam na ulicy i będzie luz :lol:

[ Dodano: 2011-11-08, 00:14 ]
bob 35 dołóż tam jedno i.....starej unii....ma być
za karę idź na ulicę Feliksa Dzierżyńskiego,zobacz w delikatesach(przy moście na Białce),czy jest cevit.....30 lat temu był,kup mi ze 2 opakowania i wyślij mi na ukrainę do Wrocławia :lol:
nie pisz mi,że nie ma takiej ulicy,nie ma delikatesów,nie ma cevitu-bo mamy przecież lepsze czasy..... :sad:
pozdrawiam



Tagi:


kamar
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 16223
Rejestracja: 18 wrz 2010, 06:17
Lokalizacja: Kozienice
Kontakt:

#12

Post napisał: kamar » 08 lis 2011, 04:58

mariuszbroda pisze:20 ton to niemozliwe jest..
Możliwe, widziałem nawet cięższe :)

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#13

Post napisał: BYDGOST » 08 lis 2011, 17:08

Akurat miałem pod ręką przyrząd w postaci kulki przyspawanej do trzpienia i praskę balansową 20T to porobiłem próby, tak z czystej ciekawości. Pozostało tylko dociąć kawałki aluminium, które miałem pod ręką: płaskownik 20 mm grubości i drugi 10 mm.
Narzędzie do pierwszej próby:
Obrazek
1. Płaskownik 20 mm z nawierceniem 16,5mm na głębokość 15 mm. Kulka wciskana 20 mm.
Kulka zawinęła brzegi do środka bo miała większą średnicę a prasa nie zdołała docisnąć do końca tak, żeby uzyskać gładka powierzchnię. Pozostał widoczny rant i dno otworu nie wygładzone przez kulkę.
2. Płaskownik 20 mm z minimalnym nawierceniem ok. 4 mm.
Kulka niewiele zagłębiła się w materiale. Pozostał ślad po nawierceniu na dnie otworu:
Obrazek
3. Płaskownik 10 mm, w postaci kwadratu, położony na płaskiej powierzchni ceownika 100. Kulka 17 mm bez trzpienia.
Materiał bardzo ładnie popłynął. Ceownik też, bo uformował zagłębienie i powstała jakby czasza ze ścianką prawie równą grubości płaskownik. Brzegi kwadratu uniosły się wysoko do góry. Wokół kulki wgnieconej w aluminium uformował się duży promień, który trzeba zniwelować żeby zrobić z tego formę. Ponadto trzeba wyprostować narożniki.

4. Płaskownik 10 mm, w postaci kwadratu, położony na płaskiej płycie ze stali miękkiej. Najgorszy rezultat. W płycie stalowej powstało małe wgłębienie a płaskownik w tym miejscu znacznie został pocieniony. Nie nadaje się na formę kompletnie.

5. Płaskownik 10 mm, w postaci kwadratu, położony na podkładkach fi 24. Chodzi o to żeby materiał miał gdzie popłynąć. na to położona kulka, na niej drugi taki sam płaskownik i od góry podkładka z otworem. Chodziło o uzyskanie symetrycznego odkształcenia płaskowników. Wykonałem jedną próbę z nawierceniem pod kulkę, żeby w ogóle udało się to ustawić. Okazuje się, że nawiercenie pozostawia zawsze po sobie ślad. Wobec tego wykonałem następna próbę z zaznaczeniem środka poprzez lekkie wgniecenie kulki w obu płaskownikach. Tu uzyskałem najlepszy rezultat. Wgniecenia są głębokie i gładkie, ale niestety obniżenie materiału wokół dołka po kulce jest duże i żeby uzyskać dokładne przyleganie obu płaskowników czyli połówek formy, trzeba sporo materiału zebrać i nie uzyska się kuli. Zrobiłem taki trick. Złożyłem obydwa płaskowniki z kulką w środku, położyłem na mocnej stalowej płycie i przywaliłem prasą. Promień wokół otworu wyraźnie się zmniejszył. Potem znowu użyłem w/w złożenia z podkładkami i pod prasę. Wyszło to co na zdjęciu.
Tłoczenie w pakiecie z kulką w środku:
Obrazek
Widok powierzchni po wstępnym nawiercaniu:
Obrazek
I bez nawiercania:
Obrazek

Podsumowując: taką metodą można uzyskać rezultat, ale trzeba użyć cienkiej płyty aluminiowej ( w tym przypadku 10 mm)' trzeba użyć specjalnego stempla i matrycy, które zmuszą materiał do uformowania się w odpowiedni sposób, ale i tak powierzchnie przylegania trzeba obrobić. Gdyby to miało być dużo sztuk to jeszcze, ale na jedną formę to nie opłaca się. Lepiej zagłębienie uzyskać poprzez skrawanie i polerowanie. Będzie szybciej i dokładniej.
Ostatnio zmieniony 08 lis 2011, 18:26 przez BYDGOST, łącznie zmieniany 4 razy.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 7606
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#14

Post napisał: pukury » 08 lis 2011, 17:20

witam.
efekty pozytywne ?
są sprawą tajną - czy jak ?
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


mariuszbroda
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 430
Rejestracja: 13 lip 2011, 21:57
Lokalizacja: Wrocław

#15

Post napisał: mariuszbroda » 09 lis 2011, 00:06

Witam,
narobiłeś się BYDGOST,ale dowód jest-nie ma w pracy tak prosto,że położy się kulkę,walnie prasą i będzie piękna dziura na pół kulki,co niniejszym pokazałeś,szacunek....w końcu taki zestaw plus robota 4 godziny zeszło....
a w życiu jest tak,że kolega,co pytał-to pytał i już może ma to w doopie,ja tam czerwony jak cegła siedziałbym na swoim wątku,że mi poradzą i będę Edison....
Ale BYDGOST przyznaj się te dziury w aluminium to jakaś tajna rozwojowa sprawa,wstęp do kręgu wtajemniczonych,darmo byś czasu nie tracił :lol:
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#16

Post napisał: BYDGOST » 09 lis 2011, 17:01

Tyle czasu na szczęście nie zajęło bo, jak wcześniej wspomniałem, wszystko było pd ręką. Czasem warto poeksperymentować bo a nuż człowiek nauczy się czegoś nowego. Z obróbką plastyczną bardzo mało mam do czynienia. Może te doświadczenia przydadzą się kiedyś, jak nie mi to komu innemu.
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”