Strona 1 z 1
Ściągacz do łożysk
: 03 kwie 2011, 13:17
autor: ciekawski89
Cześć.
Już kiedyś pytałem w sprawie mojego ściągacza w innym dziale i projektowanie poszło już bardzo do przodu. Zostało mi obliczenie 2 śrub i podstawki, ale mam pewien problem.
Mianowicie potrzebuje podpowiedzi jakie naprężenia działają na śruby poziome (do ustalania średnicy trzymanego łożyska)? Po zamontowaniu łożyska w uchwycie i nacisku śrubą główną dolne śruby będą zginane? A może rozciągane?
Pozdrawiam!
: 03 kwie 2011, 14:58
autor: konlab
polecam sobie wziac dwa druty i zadziałać na nie siłą będzie wiadomo co się z nimi dzieje...
: 03 kwie 2011, 16:26
autor: ciekawski89
Moim zdaniem te śruby będą zginane, naprężenia rozciągające i ściskające nie będą w nich występowały.
Ale chciałbym się upewnić... Więc jak ktoś ma sugestie, byłbym bardzo wdzięczny!
: 03 kwie 2011, 21:51
autor: upadły_mnich
moim zdaniem śruby będą zarówno zginane jak i rozciągane. Zginanie wiadomo a rozciągane (w mniejszym stopniu) dlatego, że powierzchnia styku ze zdejmowanym łożyskiem wg zdjęcia jest pochylona. Aby rozwiać wątpliwości proponowałbym rozrysować to dla zakresu zdejmowanych łożysk czyli dla najmniejszego, najwiekszego i 1-2 pomiedzy. Wektory sił da sie wtedy dokładnie określić. Nawet nie znając wtedy potrzebnej siły - chociaz w książkach jest i to - da się określić jakie są proporcje tych sił. Rozumiem, że jest to zadanie mocno teoretyczne.
: 03 kwie 2011, 22:44
autor: ciekawski89
Jest to mój projekt z PKM, nie będzie on wykonany w rzeczywistości ale oczywiście jakaś poprawność obliczeń jest wymagana. Z belką, śrubą główną, nakrętką śruby głównej, ze śrubami pionowymi i ich nakrętkami nie miałem większych problemów...a tu stop i nie mogę ruszyć dalej
Na te śruby ma działać siła 7,5kN a maksymalna średnica łożyska to 0,18m.
EDIT:
Już wszystko jest jasne, na dolne śruby działają tylko naprężenia rozciągające. Pozdrawiam
: 10 kwie 2011, 11:40
autor: konlab
To kolega pałe z projektu dostanie jak myśli że tam działa rozciąganie

na te śruby pionowe działa rozciąganie ale na te dolne co kolega pisze to działa zginanie...
: 10 kwie 2011, 12:14
autor: upadły_mnich
jeżeli jak twierdzisz nie ma tu rozciagania - w wielkość sił nie wnikam - to wyjaśnij dlaczego to są śruby a nie po prostu pręty? Przy zginaniu nakretki nie byłyby przecież potrzebne.
Przyjrzyj sie dokladniej. Łożysko opiera się o powierzchnie stożkową, która działa jak klin. Sila w takim wypadku rozkłada się na 2 składowe. Być może siła rozciągająca jest bardzo mała ale nie zmienia to faktu.
: 11 kwie 2011, 22:25
autor: konlab
Pręty pionowe są dosyć długie i nawet małe obciążenie będzie je "rozjeżdżać" po to nakrętki, jeśli powierzchnia ściągania to ta skośna, to rozciąganie też będzie ale siła będzie mała.. płaskie powierzchnie lepiej nadają się do ściągania... Bardziej skłaniał bym się że te powierzchnie skośne służą do lepszego chwycenia łożyska w mało dostępnych miejscach..