stalowe kątowniki perforowane

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
kerimil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2011, 20:01
Lokalizacja: z internetu

stalowe kątowniki perforowane

#1

Post napisał: kerimil » 20 mar 2011, 17:47

Witam,
Myśle od pewnego czasu nad konstrukcją CNC (bez rewelacji obróbka drewna może aluminium - 3 standardowe osie, przesuwany stół).
Nie do końca jestem pewnien pewnych rozwiązań mechanicznych - dużo czytam by tą wiedzę zdobyć. Nie szczególnie wiem z czego zrobić maszynę (mechanikę). Czytam o ludziach co wydali pod 10 tyś na maszynę tylko po to by się przekonać że coś zrobili nie tak.

Mam świadomość że pewne rzeczy i tak wyjdą w 'praniu' więc pomyślałem sobie by użyć stalowych kątowników perforowanych (no pewnie im grubsze tym lepiej). Konkretnie jakie nie wiem jescze ale mam świadomość że im grubsze tym lepiej. Założenie jest takie że jak coś będzie nie tak działać albo będę chciał maszynę upgradnąć ;-) to będzie to prostsze.

Ale że się nie znam to pytam - czy to jakiś w miarę plan czy pomysł zupełnie nie trafiony bo np. kątowniki są be? (podkreślę że nie ma być to maszyna profesjonalna i budżet nie liczę pod 5 - 10tyś... więc super precyzja na poziomie 0.001mm nie oczekuję od tego :-D)



Tagi:

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#2

Post napisał: tom22 » 20 mar 2011, 18:11

Kątownik nie jest dobrym materiałem na tego typu konstrukcje, a perforowany tym bardziej. Oczywiście można je wykorzystać jako dodatek , ale zasadniczą konstrukcje robić z profili zamkniętych.


Autor tematu
kerimil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2011, 20:01
Lokalizacja: z internetu

#3

Post napisał: kerimil » 20 mar 2011, 18:40

tzn. rozumiem że może być problem ze sztywnością na skręcanie?

Myślałem nad zjechaniem ogólnej konstrukcji z the reprap project:
Obrazek
Troche mądrych głow nad tym siedziało, więc sądzę że sens w tym jest.
Z tym że oczywiście skala 2-3 razy większa i zamiast prętów gwintowanych te kątowniki.

No i teraz nie wiem czy w takim układzie ten brak sztywności w tej płaszczyźnie jest aż takim problemem ?

Awatar użytkownika

tom22
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 479
Rejestracja: 22 lis 2008, 18:29
Lokalizacja: Mazowsze

#4

Post napisał: tom22 » 20 mar 2011, 19:38

Myślałem nad zjechaniem ogólnej konstrukcji z the reprap project
nie znam tej konstrukcji i trudno mi cokolwiek powiedzieć - wygląd ma odlotowy - :grin: czego to ludziska nie wymyślą.


Autor tematu
kerimil
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 06 mar 2011, 20:01
Lokalizacja: z internetu

#5

Post napisał: kerimil » 20 mar 2011, 20:08

http://reprap.org/wiki/Main_Page
To taki tani opensourcowy 3D printer

Fakt obciążenia tam prawie zerowe, ale same wykorzystanie trójkątów, itd. robi wrażenie dobrego kierunku.

Kwestia tego jak to zaadaptuję. No ale z tego też względu myślę o kątownikach bo mogę sobie poeksperymentować z ułożeniem elementów.

Mam pewne wątpliwości co konstrukcji osi Z - tzn. czy da się to dobrze przenieść na 'moją' maszynę... ale coś pokombinuję



Temat Reprapa pewnie niektórym znany, ale warto luknąć bo cały projekt stara się być usilnie opensourcowy i relatywnie prosty do skopiowania dla ludu, co z tym idzie np. opracowali własne drivery, software do tego itd.
Kombinują nad dodaniem innych narzędzi, m.in. prostego wrzecionka no i materiałami pozwalającymi tworzyć komponenty elektroniczne albo ścieżki na PCB :-)
wiadomo brzmi mało realnie ale od paru lat robią regularnie postęp i o projekcie dość głośno w mediach


creative1agh
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 264
Rejestracja: 25 sty 2009, 21:11
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: creative1agh » 20 mar 2011, 22:14

Ja wykonałem maszynkę CNC w całości z kątowników perforowanych. Co do sztywności - oczywiście z tym nie jest najlepiej, do tej pory próby długopisowe i zabawę w styropianie zdaje na 6.
Należy pamiętać o tym by kupić kątowniki jednego rodzaju ( wykonane na tej samej matrycy ) - powód jest prosty - mimo ze wygląda podobnie, rozstawy otworów są inne i potem w konstrukcji nie będą wychodzić kąty ani podziały.
W x i y mam szufladówki, "z" zrobiłem na prowadnicach 350 mm z drukarek OKI.
Powiem szczerze, że jakby dołożyć po jeszcze jednym kątowniku na bramę ( obecnie jest tylko jeden), do zastosowań czysto amatorskich i zobaczenia " z czym to się je " - w zupełności wystarczy.
Pole pracy to chyba więcej niż A3, w "z" - zależy na jakiej wysokości przykręcę sobie konstrukcję tej właśnie osi - max ok 200 mm bo tak wysoko jest dolna poprzeczka bramy.
Tutaj ujawnia się łatwość montażu całości - jeśli kątowniki są te same, wystarczy patrzeć po otworach :) suwmiarka czy nawet metr jest zbędna. Podobnie wszelkie przeróbki - zawsze da się przesunąć o jeden czy dwa otwory dalej - i to właśnie zaważyło na decyzji - sklejka czy profile.
Zużyłem 12 m bieżących, podstawa 500 * 500 mm, wysoka na 400 mm, przydało by się jeszcze przynajmniej 3 - 4 m - wszystko jest w mojej głowie, nie powstał żaden rysunek, a wszystkie 3 osie działają.
Jak usztywnię konstrukcję, założę wrzeciono i coś poważniej zacznie to pracować, zamieszczę na forum.
Na chwilę obecną - jeśli chcesz - podaj maila - wyślę parę zdjęć jak to wygląda.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”