gietarka trójrolkowa do profili , rur i płaskowników

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
pan9mm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:11
Lokalizacja: Wrocław

gietarka trójrolkowa do profili , rur i płaskowników

#1

Post napisał: pan9mm » 24 sty 2011, 21:07

Witam!
Chciałbym zasięgnąć języka w sprawie projektu (bądź jakich użyć elementów do budowy).
Zacznę od tego,że znalazłem na alledrogo giętarkę http://allegro.pl/gietarka-3-rolkowa-re ... 61345.html
ale sprzedawca stwierdził ,że ta giętarka nie nadaje się do gięcia profili,gdyż posiada "za małą sztywność na profile". Postanowiłem więc zbudować taką giętarkę samodzielnie,bo w planach mam zamiar giąć profile o wymiarach od 10x10x1.5 do powiedzmy 30x20x2mm
ponadto być może pręty kwadratowe max 25x25 ,płaskowniki 30x6
Problem polega na tym ,że nie wiem czy można zastosować do prowadzenia środkowej rolki
łożysk liniowych na dwóch wałkach ø 30 (gościu z allegro użył wałka ø40) . nie wiem jakie siły będą działały na prowadnice podczas gięcia powiedzmy profilu 30x20x2mm.Myślę o ø30,bo chciałbym uzyskać trochę mniejszy rozstaw dolnych rolek. Może są inne sposoby zamocowania przesuwnej rolki... Nie mniej jednak,chciałem się jeszcze dowiedzieć,czy na płyty,na których będą mocowane łożyska dolnych wałków,można użyć blachy o grubości około 12mm i czy wystarczające będzie użycie łożysk UCF (a może zastosować grubszą blachę i łożyska osadzić bezpośrednio w nich) Wiem ,że na tym forum rozpatrywane są bardziej złożone problemy,jednak gdyby ktoś z fachowców w dziedzinie budowy maszyn odpowiedział na moje pytania,byłbym wdzięczny,bo chciałbym uniknąć zrobienia czegoś ,
co nie wytrzymałoby obciążeń,bądź było na wyrost masywne...

Pozdrawiam Pan9mm


Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 24 sty 2011, 21:27 przez pan9mm, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


Mrozik
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 748
Rejestracja: 19 maja 2007, 20:33
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: gietarka trójrolkowa do profili , rur i płaskowników

#2

Post napisał: Mrozik » 25 sty 2011, 00:05

pan9mm pisze:Witam!
Chciałbym zasięgnąć języka w sprawie projektu (bądź jakich użyć elementów do budowy).
Zacznę od tego,że znalazłem na alledrogo giętarkę http://allegro.pl/gietarka-3-rolkowa-re ... 61345.html
ale sprzedawca stwierdził ,że ta giętarka nie nadaje się do gięcia profili,gdyż posiada "za małą sztywność na profile". Postanowiłem więc zbudować taką giętarkę samodzielnie,bo w planach mam zamiar giąć profile o wymiarach od 10x10x1.5 do powiedzmy 30x20x2mm
ponadto być może pręty kwadratowe max 25x25 ,płaskowniki 30x6
Problem polega na tym ,że nie wiem czy można zastosować do prowadzenia środkowej rolki
łożysk liniowych na dwóch wałkach ø 30 (gościu z allegro użył wałka ø40) . nie wiem jakie siły będą działały na prowadnice podczas gięcia powiedzmy profilu 30x20x2mm.Myślę o ø30,bo chciałbym uzyskać trochę mniejszy rozstaw dolnych rolek. Może są inne sposoby zamocowania przesuwnej rolki... Nie mniej jednak,chciałem się jeszcze dowiedzieć,czy na płyty,na których będą mocowane łożyska dolnych wałków,można użyć blachy o grubości około 12mm i czy wystarczające będzie użycie łożysk UCF (a może zastosować grubszą blachę i łożyska osadzić bezpośrednio w nich) Wiem ,że na tym forum rozpatrywane są bardziej złożone problemy,jednak gdyby ktoś z fachowców w dziedzinie budowy maszyn odpowiedział na moje pytania,byłbym wdzięczny,bo chciałbym uniknąć zrobienia czegoś ,
co nie wytrzymałoby obciążeń,bądź było na wyrost masywne...

Pozdrawiam Pan9mm
Co do prowadzenia rolki dociskowej to jest to zbytek łaski aby to robić na łożyskach liniowych. Najłatwiej to zrobić poprzez wycięcie otworów podłużnych w blachach i ukształtowania kostki z rolką tak aby chodziła w tych wycięciach.

Można użyć blachy 12mm tylko daj łożyska UCF z dwóch stron. Ogólnie lepiej jest gdy rolki dolne są jak najszerzej ale to determinuje minimalny promień gięcia. j
Ostatnio zmieniony 25 mar 2013, 09:44 przez Mrozik, łącznie zmieniany 1 raz.


Autor tematu
pan9mm
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 24 sty 2011, 18:11
Lokalizacja: Wrocław

#3

Post napisał: pan9mm » 25 sty 2011, 22:48

Dzięki za podpowiedź, to zdecydowanie uprości konstrukcję i obniży koszty.
W tej dziedzinie jestem laikiem ,więc podczas pracy (a na razie mam tyko zamysł) na pewno
natknę się na jakieś problemy,które mam nadzieję tu rozwiązać:)


gruby406
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2013, 15:14
Lokalizacja: łuków

#4

Post napisał: gruby406 » 12 mar 2013, 15:16

Witam. Wie ktoś może gdzie można kupić ośki do takiej giętarki żeby zbudować ja samemu?


bcgarage
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 59
Rejestracja: 06 maja 2012, 17:11
Lokalizacja: Żary

#5

Post napisał: bcgarage » 15 mar 2013, 10:01

Na allegro są hartowane i szlifowane prowadnice takie jak do cnc niektórzy używają. Ja kupiłem fi30, zobaczymy co z tego wyjdzie.


rynio_di
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1493
Rejestracja: 03 gru 2005, 23:44
Lokalizacja: lublin

#6

Post napisał: rynio_di » 15 mar 2013, 19:13

Już chyba kiedyś to wrzucałem ale popatrz tu.
http://www.pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=788408


mintay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 22:26
Lokalizacja: Bielostokie

#7

Post napisał: mintay » 22 mar 2013, 17:45

Witam ponownie i proszę o pomoc.
W giętarce którą buduję mam rozkład obciążenia po 4 tony na oś (oś fi35mm). rolki są zespolone z osiami-wytoczone z 1 kawałka metalu . Czy ktoś ma doświadczenie z doborem łożysk do takiego ciężaru? prędkość obrotowa to 33 obr/min.
ponoć kulkowe są niedpowiednie bo nie stanowią powierzchni nośnej dla obciążenia. Ślizgowe czy może igiełkowe? zamieszczam foto jak to wygląda z założonym igiełkowym. luzu mam jakieś 0,2-0,5mm zależnie od egzemplarza rolki. Może wystarczy użyć tulei i ją dobrze nasmarować wewnątrz? poczytałem trochę o zastosowaniach poszczególnych łożysk, ale ciężko to odnieść do mojej maszyny.
Obrazek
oto te łożysko
łożysko
czy to łożysko się nie rozleci przy 4t? proszę o pomoc bo w kwestiach mechaniki jestem niedoświadczony.
Serdeczne dzięki z góry.
Ostatnio zmieniony 22 mar 2013, 20:32 przez mintay, łącznie zmieniany 1 raz.


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#8

Post napisał: trzasu » 22 mar 2013, 19:49

mintay pisze:Witam ponownie i proszę o pomoc.
W giętarce którą buduję mam rozkład obciążenia po 4 tony na oś (oś fi35mm). rolki są zespolone z osiami-wytoczone z 1 kawałka metalu . Czy ktoś ma doświadczenie z doborem łożysk do takiego ciężaru? prędkość obrotowa to 33 obr/min.
ponoć kulkowe są niedpowiednie bo nie stanowią powierzchni nośnej dla obciążenia. Ślizgowe czy może igiełkowe? zamieszczam foto jak to wygląda z założonym igiełkowym. luzu mam jakieś 0,2-0,5mm zależnie od egzemplarza rolki. Może wystarczy użyć tulei i ją dobrze nasmarować wewnątrz? poczytałem trochę o zastosowaniach poszczególnych łożysk, ale ciężko to odnieść do mojej maszyny.

oto te łożysko
łożysko
czy to łożysko się nie rozleci przy 4t? proszę o pomoc bo w kwestiach mechaniki jestem mało niedoświadczony.
Serdeczne dzięki z góry.
tak na szybko i orientacyjnie możesz dobrać łożysko po przez kalkulator na stronie:

http://bearings.webpassion.pl/choose.php?chooseMethod=3

jeśli ma to być poważny dobór to pozostaje do przestudiowania poważna literatura z łożyskowania ... :wink:

jeśli będziesz korzystał z obliczeń z zamieszczonego linku to koniecznie zapoznaj się z zakładką pomoc, tam są objaśnienia dotyczące poszczególnych składowych wzoru.

Przy giętarce teoretycznie siły wzdłużne (Pw) na wal nie działają, jeśli są to wynikają z niedokładności wykonania, ich wartości w stosunku do sił promieniowych (Pp) są pomijalne.

tyle teorii, jeśli zastosujesz łożysko 6207 (ewentualnie przewymiarowane i mocniejsze 6307, 6407) spokojnie wystarczy, no chyba, że ta giętarka ma pracować 24 h na dobę przez cały rok ...


gruby406
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 12 mar 2013, 15:14
Lokalizacja: łuków

#9

Post napisał: gruby406 » 29 mar 2013, 13:26

mintay, jak dokończysz giętarkę to wrzuć na forum bo też mam w planach robić taką. z jakiego materiału toczyłeś wałki i jaki materiał będziesz wyginał?


mintay
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 10
Rejestracja: 11 sie 2012, 22:26
Lokalizacja: Bielostokie

#10

Post napisał: mintay » 30 mar 2013, 15:14

Dziękuję za rady dot. łożysk i za kalkulator. Zacząłem liczyć.. liczyć.. i muszę przyznać że wyniki wychodzą nieco dziwne - duże. (prawdopodobnie dlatego że nie wiem jaki nacisk wywiera siłownik w poszczególnych etapach gięcia profilu. Niby 8t, ale ile z tego faktycznie będzie używane - nie potrafię ustalić. Chciałbym się zatem spytać, jakie mogą być skutki zastosowania złego łożyska ? Tylko zmęczenie materiału? Giętara nie będzie pracowała więcej niż paręnaście godzin na tydzień. Nie chciałem jedynie żeby siła nacisku zmiażdżyła mi łożysko, tak jak gnie profil. Czy cienkościenne łożysko może zostać pogięte przez nacisk? Zakładam że maksymalny luz na osi wyniesie 0,3mm, a samo łożysko będzie ściśle wpasowane w oprawę. Co z tego może wyniknąć? Proszę o rady, bo już mi słabo. Nie chcę wtopić kolejnych złotówek, a stosowanie specjalnie dużych (60-70mm) łożysk niezbyt mnie urządza ze względu na ograniczone rozmiary opraw.
Moja giętarka będzie przypominała nieco tę z filmu [youtube][/youtube]
Rolki wytoczone są z tłoczyska fi80.
giąć będę stalową rurę okrągłą 22, 32 i profil kwadratowy o podobnych rozmiarach.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”