W sprawie stołu

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
habit_m_
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 329
Rejestracja: 07 lut 2010, 13:07
Lokalizacja: Toruń

W sprawie stołu

#1

Post napisał: habit_m_ » 21 paź 2010, 19:36

Proszę na wstępie o przeniesienie tematu do działu w którym miałem go napisać bo niewiem gdzie go wkleić.

Do mojego plotera - załóżmy narazie że stół ma powierzchnię 700 x 1140 mm (załóżmy bo do końca jeszcze niestwierdzone) planuje teraz wykonanie stołu. Ploter jest z ruchomą bramą, do obróbki głównie drewna ze względu na napęd pasami. (brama to brzmi dumnie poprostu belka będzie jezdna).

Dostęp do stołu od dołu - zerowy podczas pracy, do montażu jak najbardziej, chciałem stół wykonać następująco:

Na spód blacha aluminiowa przykręcona do konstrukcji podparcia grubości - 8 lub 10 mm, owiercona i ogwintowana M4 lub M5 w odpowiedniej podziałce, na nią deska sosnowa klejona i heblowana z wykonanymi otworkami na możlowość przewlecenia śrubek do gwintów w aluminium. Planowałem tak łapać element obrabiany, kładąc go na płycie sosnowej i łapiąc go łapkami za pomocą śrubek imbusowych dokręcać do płyty aluminiowej.

Po pewnym czasie deskę sosnową musiałbym wymienić ale aluminium nie następowałoby zużycie (no chyba że zerwane gwinty, ale myślę że mocowanie na zasadzie ilości nie siły, zresztą blacha 8-10mm chyba gwintu M4 będzie parę zwoi)

No i mój problem pojawił się jak zaśpiewali mi za aluminium, stąd też pytanie jak koledzy sobie radzą z mocowaniem i ich koncepcjami, gdyż jak dam na spód deskę sosonową zamiast aluminium to jedyne co przychodzi mi na myśl to mocowanie za pomocą wkrętów ale to doprowadzi do szybkiego zniszczenia stołu.

PS. Jak skończę to wkrótce cała relacja z budowy - oś Z, i Y już jest:) Elektronika też, brak paru rozwiązań i krańcówek :mrgreen:

Generalnie plotter CNC, pole robocze jakieś 550 x 800 (850) do drewna napędzany pasami HTD 5M. Wykonanie - rama jak widać skręcana K/O, reszta aluminium.

pozdrawiam maciej staniszewski

Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

smouki
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1508
Rejestracja: 04 lis 2007, 19:45
Lokalizacja: Kristiansund
Kontakt:

#2

Post napisał: smouki » 21 paź 2010, 21:47

tu pomogłem innemu koledze w sprawie mocowania materiału, może spróbuj w ten sposób:
link

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”