ultra części

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Roko
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 17 lip 2005, 11:35
Lokalizacja: SŁUPSK

#31

Post napisał: Roko » 30 lip 2006, 00:58

Moze więcej o tym co pisze i nie wie?

Przykład 1:
Czaszka z kryształu. Wypolerowana tak że pod mikroskopem atomowym dopiero można zobaczyc chropowatośc powierzchni. Symetria ideał. Przy nowoczesnym paku maszynowym nie do odtworzenia. Wykonana przez człowieka chyba że kolega wierzy w ufoludki ale to inna bajka. Ile ma lat trudno określic bo jest z kryształu no i nie było maszynek CNC i co pluł ktoś w łapy i darł.

Przykład 2:
Wszystkie suporty w dobrych maszynach do dzisiejszego dnia są docierane ręcznie.

Przykład3:
Wejdź kolego Piotrjub na stronę tych co mają kotka na obserwacje nieba i zobacz jak się robi ręcznie soczewki do teleskopów o średnicy 50 cm.
Precyzja gdyby jej nie było nic by nie było widac.

Bawiłem się trochę w kamieniu choc nie jestem kamieniarzem i wiem jaką powierzchnię można uzyskac np. na granicie (lustro) powierzchnię gładszą niż szkło.

Jeżeli chodzi o precyzję wykonania kwestia podejścia do tematu.
Przykładów można mnożyc bez liku ale nie oto chodzi.
Było o kamieniu więc pisze o nim, że można kamień obrobic bardzo precyzyjnie. Co do poduszek powietrznych pod łożami wykonanymi z kamienia to są stosowane i to jest tręd przy dużych maszynach ramowych.

A może kolega Piotrjub wtrąci co nieco np:. temat be lub z kamienia to się nie da bo piramidy mają tylko 5000 lat i już je szlak trafił.

Wiem że jest to forum w 99,9% o metalu ala inne lepsze materiały też istnieją z których można coś wystrugac bez dużych nakładów finansowych.

A z tym, że niewiem co pisze nie jestem osamotniony 60 % lub więcej ludków na tym forum nie wie o co chodzi i to właśnie dla nas jest to forum a nie dla uczonych. Dla nich są sympozja.

Przepraszam jeżeli kogoś uraziłem. W nikogo kamieniem nie rzciłem.
Pozdro.



Tagi:

Awatar użytkownika

chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#32

Post napisał: chomikaaa » 30 lip 2006, 02:37

jak ktos juz kiedys napisal......... to przez ten ulal chyba....

czego kolga szanowy mial na mysli


jesli plyta pod pomnik to hmmm czego oczekujemy,,,,?

poprosimy o szczegoly nie kazdy jest mechanikiem (z wyksztalcenia)


ERNEST KUCZEK
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1121
Rejestracja: 13 kwie 2006, 02:59
Lokalizacja: planeta ziemia

#33

Post napisał: ERNEST KUCZEK » 30 lip 2006, 04:38

w przypadku maszyn wykonanych z granitu to sama chropowatosc powierzchni nie odgrywa glownej roli, dla przykladu prosze popatrzec na pierwszy lepszy CMM. o wiele wazniejsze sa tolerancje geometryczne, czyli plaskosc, rownolelgosc, prostopadlosc itp. a tego niestety przecietny kamieniarz nie zrobi, pomimo tego ze moze wypolerowac kamien na lustro.
POZDRAWIAM

Awatar użytkownika

Piotrjub
Moderator
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1495
Rejestracja: 11 kwie 2005, 13:00
Lokalizacja: Gdansk

#34

Post napisał: Piotrjub » 30 lip 2006, 11:48

Kolego kamienie szlifujemy od 1983 roku.
I można się zgodzić, że „inne lepsze materiały też istnieją, z których można coś wystrugac”
jeśli mamy na myśli kamień np. maszyna Lang Impala (to też chyba od rodzaju kamienia – konstrukcja granitowa) koszt maszyny około 70 tys. EUR a pole pracy 300x200x200 waga 1100kg.
Przykład 1.
Wypolerowanie kolego nie ma nic z dokładnością, pastami diamentowymi i nie tylko poleruje kamienie na lustro bez najmniejszego problemu i czego ma to dowieść ???????????
Przykład 2.
I dalej się tak robi, ale to nie ma nic wspólnego z każdym kamieniarzem.
Przykład 3.
Piszesz miedzy innymi „Bawiłem się trochę w kamieniu, choć nie jestem kamieniarzem i wiem, jaką powierzchnię można uzyskać np. na granicie (lustro) powierzchnię gładszą niż szkło.”
Niestety dalej będę twierdził, że nie wiesz, o czym piszesz, bo lustro i wypolerowana powierzchnia nie świadczy o dokładności, o jakiej prędzej pisałeś „przeszlifuje z tolerancją 1um”. Dodam jakbyś nie wiedział, że płyta traserska kamienna jest dużo droższa (czytaj parokrotnie) od takowej żeliwnej, występuje w paru klasach a zrobiona w tolerancji, o której piszesz kosztuje majątek.
Można też na przykładzie twoich słów, „Jeżeli chodzi o precyzję wykonania kwestia podejścia do tematu.” podejść do tematu w taki sposób, że płyta jest wykonana „z tolerancją 1um” bo
Przykład 1. jest wypolerowana na lustro a jako Przykład 2. taka była zamówiona u kamieniarza.

„A z tym, że, niewiem co pisze nie jestem osamotniony 60 % lub więcej ludków na tym forum nie wie, o co chodzi i to właśnie dla nas jest to forum a nie dla uczonych. Dla nich są sympozja.”
Uczonym nie jestem z tego forum sam się dużo uczyłem i uczę, ale to nie znaczy, że można wypisywać na nim, co się chce i przyjmować to jako prawdę.

„A może kolega Piotrjub wtrąci, co nieco np.:. temat be lub z kamienia to się nie da, bo piramidy mają tylko 5000 lat i już je szlak trafił.”
Kolego przykłady też trzeba logicznie podawać, ale podsumowując konstrukcja np. z granitu
będzie bez wątpienia najlepsza nie obejdzie się „bez dużych nakładów finansowych”
a kamieniarz od płyt nagrobkowych, mimo że to wypoleruje nie zrobi nam płyty z tolerancją
1um, jako ciekawostkę dodam, że takie płyty kolega sobie sprowadzał z Holandii, bo dostał je tam znacznie taniej niż w Polsce i w zakładanej tolerancji.
A jak będę miał dużo kasy też sobie zrobię taką maszynę (na razie to marzenia).


Roko
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 28
Rejestracja: 17 lip 2005, 11:35
Lokalizacja: SŁUPSK

#35

Post napisał: Roko » 30 lip 2006, 13:04

Z tym upałem to trochę się zgadza, ale pisząc ten post padał na Pomorzu deszcz i było w miarę.
Wracając do tematu liniowości powierzchni to proszę sobie przyłożyc przyrząd do wypolerowanej płyty granitowej (tej obrobionej mechanicznie).
Trzeba pamiętac że kamień szlifowany jest bardzo wolno, a co zatym idzie dokładnie.
A z pomnikiem to przykład. Bo u nas w kraju obrobiony kamień stosuje się tylko na cmentarzach i w bankach.
Może należałoby odpowiedziec na pytanie dlaczego zaczęto stosowac kamień do obrabiarek. Moim zdaniem cena, twardośc, rozszerzalnośc, waga itp. itd.
Nie zawsze metal jest najlepszy. Widziałem kiedyś opis i zdjęcia obrabiarki, która łoża miała wykonane z porcelany coś podobnego do płytek stosowanych na promie kosmicznym.
Za stosowaniem materiałów innych niż stal przemawia jeszcze jeden argument utlenianie się powierzchni, naprężenia. Nawet stal nierdzewna się utlenia.
Kiedyś zastanowiło mnie, a nawet rozśmieszyło dlaczego panewki na wale wykonane były z drewna (grab gotowany w oleju). Widziałem to w w starej turbinie wodnej (70lat). Oczywiście znaleźli się mądrale po szkołach i zmienili panewki na fosforo-brąz. Turbina pracowała z miesiąc i szlak trafił tą rewelacyjną technologię. Oczywiście poszli do chłopka, który dorobił je z grabu i jest ok.
Przeciesz ja nie twierdzę i nie namawiam do stosowania kamienia w maszynach.
Próbuję tylko uświadomic niektórym o wyższości minerałów. Najtwardszy metal obrobic można niestety tylko minerałem odwrotnie się nie da.

W mojej CNC też zastosowany będzie kamień, a gdzie to w nidalekiej przyszłości opublikuję i podrzucę fotki.
Zdradzę tylko, że korpus i podstawa to 80% minerały z wstawkami stalowymi (mocowania).
Kombinuje nad wstawkami granitowymi przy prowadnicach.
Zada ktoś pytanie po co? Odpowiedź prosta po co robic coś co można kupic lub co robią inni.

Trzeba swirowac, żeby nie zwariowac.
Pozdro dla niekonwencji.


marekm61
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 19 lut 2006, 20:57
Lokalizacja: Swidnica

#36

Post napisał: marekm61 » 30 lip 2006, 20:51

Witam ja pracuję na maszynie która ma cały korpus wykonany z granitu
jest to "SOMAB" ze sterowaniem NUM1060 ,frezarko tokarka
oś Z-960mm X-560mm Y-400mm .Do granitu są przykręcone prowadnice
stalowe ślizgowe oś C też jest wstawiona w kamień wszystko to jeżdzi
15m/min i na podstawowych osiach ma liniały pomiarowe waży 12 ton
Rok budowy 1995(często awarie)

Awatar użytkownika

ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#37

Post napisał: ALZ » 30 lip 2006, 23:14

Granit stosuje się w maszynach głównie ze względu na jego wagę i właściwości tłumienia drgań. Płyta granitowa jest najczęściej bazą do montażu prowadnic liniowych i płyty np. nagrobkowe nijak się nie mają do dokładności które są wymagane do precyzyjnych konstrukcji. Łożyskowanie powietrzne jest prawie doskonałe ale ma swoje wymagania.
Pomijając dokładność obróbki i zakładając że mamy już takie łożyskowanie należałoby wspomnieć o tym że sprężone powietrze jest drogim medium biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na powietrze takich konstrukcji. Poza tym wymagania co do czystości powietrza w łożyskowanich nie ograniczają sie tylko do filtracji mechanicznej i powietrze musi być "wymrażane" co znacznie komplikuje i podraża koszty przygotownia takiego medium. A więc nie wystarczy tutaj sprężarka z marketu a problem jest większy niż wielu z nas przypuszcza.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”