płaski, dowolny układ sił

Tematy inne dotyczące mechaniki nie pasujące do żadnego z działów.

Autor tematu
kaspaido
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 09 mar 2010, 19:36
Lokalizacja: śląsk

płaski, dowolny układ sił

#1

Post napisał: kaspaido » 09 mar 2010, 19:58

Witam!
Jestem pierwszy raz na forum, a to za sprawą niezłego gniota, jaki dostał się mi na zadanie. Pozwolicie, że zaprezentuje dane zadanie.

Wyobraźmy sobie pusty pucharek lodów (tak nam to dosłownie zostało powiedziane). Wrzuciwszy łyżeczkę do tego pucharu, będzie ona początkowo przybierać różne miejsca swego spoczynku, ale przeważnie będzie wracać do tego miejsca (kreska mająca punkt styczności z dnem pucharu i z jego brzegiem):
Obrazek

Dodatkowo facet powiedział (i nie wiem czy to ma wpływ na zadanie), że łyżeczka ma masę 100g, a ten środek jest środkiem sfery...i dorysował również, te dwie proste, które (jak domniemam są wg siebie pod kątem prostym).
Wyliczyć wartość reakcji!

Kurcze, powiem szczerze, że nie mam bladego pojęcia jak się do tego zabrać! Dodam, że przerobiłam już zadania z typu...belka na podporach przesuwnych i stałych, na którą działają różne siły i momenty, ale to...to po prostu jest śmiech na sali:/

Proszę o pomoc!
Paula

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Hejka!
Zadanko do rozwiązania Panie inżynierowie...czy zadziałała tu fantazja Pana Profesora?

pozdro



Tagi:


czort
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 346
Rejestracja: 06 lut 2006, 12:08
Lokalizacja: kraków

#2

Post napisał: czort » 13 mar 2010, 20:50

Witam
Na odnoszę wrażenie że akurat na tym forum nie o tą "mechanikę " chodzi. Niemniej jednak z tego co pamiętam ze szkoły zadanie do rozwiązania nie jest o ile te dane które są w tekście są to wszystkie dane które przekazał nauczyciel . Jeżeli ten kąt nie jest oznaczony jako prosty nie można go tak traktować (tu nie ma miejsca na domniemania ) . jeżeli już poznasz wszystkie długości (a z tak skąpymi danymi ich nie poznasz ) to traktujesz łyżeczkę jak belkę a puchar jak podpory i sprawa staje się prosta.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#3

Post napisał: Leoo » 16 mar 2010, 20:00

Bez znajomości położenia środka ciężkości i długości łyżeczki raczej trudno będzie cokolwiek policzyć. Poza tym musimy wiedzieć czy Autor brał pod uwagę siły tarcia, czy nie.


clochard
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 22 mar 2010, 02:25
Lokalizacja: Montreal

#4

Post napisał: clochard » 22 mar 2010, 03:44

Witam,



Punkt rownowagi, to jest punkt w którym kąt nachylenia łyżeczki do osi X jest równy (α), a kąt stycznej do krzywej opisujacej pucharek w tym punkcie ma (180-α).

Potrzebujemy równania prostej przechodzącej przez dwa punkty, oraz policzyc pierwszą pochodna w punkcie {podparcia łyżeczki} krzywej pucharka (elipsa, parabola, etc.)

Z tych dwóch równań znajdziemy współrzędne punktu podparcia.

Reszta to już barszcz.

Pozdro.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Mechanika”